Dziś otwarcie wystawy Erwina Sówki ,,Z Nikiszowca na Bałuty". Pomoże odkryć Łodzi robotniczą tożsamość?

Dziś otwarcie wystawy malarstwa Erwina Sówki ,,Z Nikiszowca na Bałuty" w Łodzi. Artysta ze Śląska pomoże odkryć Łodzi robotniczą tożsamość? ,,Zapraszamy do podróży w osobisty świat Erwina Sówki" - zachęcają organizatorzy. Ekspozycję można odwiedzać do 30 września. Co zupełnie oczywiste, patronem wystawy jest ŚLĄZAG.

Otwarcie wystawy Erwina Sówki ,,Z Nikiszowca na Bałuty". Pomoże odkryć Łodzi robotniczą tożsamość?

Dziś Łódź zostanie przyłączona do Śląska... Pierwszy raz w przestrzeni Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi zostanie zaprezentowana wystawa malarstwa nieelitarnego, którego przedstawicielem jest Erwin Sówka. Przez kolekcjonerów i miłośników sztuki nieprofesjonalnej uważany za jednego z najwybitniejszych twórców w historii polskiej sztuki naiwnej.

- Punktem, który konstruuje całą opowieść o Erwinie Sówce i jego twórczości, jest tożsamość robotnicza. Widzę pewne podobieństwa między śląską a łódzką kulturą robotniczą. Choć oczywiście ta robotnicza kultura śląska jest znacznie bardziej rozbudowana, zwłaszcza jeśli chodzi o sztukę naiwną. Stąd też to nawiązanie w tytule „z Nikiszowca na Bałuty”. Gramy tym kontekstem robotniczym – mówi dr Tomasz Romanowicz, kurator wystawy.

Podróż w osobisty świat Erwina Sówki

Jak dodają organizatorzy, ekspozycja jest pewnego rodzaju eksperymentem. Na wystawie zobaczymy blisko 60 obrazów z lat 1974-2020, gromadzonych i udostępnionych muzeum przez kolekcjonera sztuki intuicyjnej Macieja Balceraka. Będzie to przekrój przez różne etapy twórczości Erwina Sówki i charakterystyczne dla niego tematy: mistycyzm Śląska, architekturę Nikiszowca, czy kobiece akty, często inspirowane tradycjami misteryjnymi Wschodu i teozofią.

  • Adres: plac Wolności 14 - I piętro
  • Otwarcie wystawy: 18 marca, godz. 13:00
  • Oprowadzanie kuratorskie: 18 marca, godz. 18:00
  • Termin wystawy: 18 marca - 30 września 2024
  • Kurator wystawy: dr Tomasz Romanowicz
Erwin sowka 4

Może Cię zainteresować:

Jak Łódź odkrywa siebie malarstwem Erwina Sówki. "Współgra z plebejską kulturą włókienniczej metropolii". W poniedziałek wystawa

Autor: Redakcja

15/03/2024

Z Nikiszowca na Bałuty. Malarstwo Erwina Sówki

Może Cię zainteresować:

„Z Nikiszowca na Bałuty”, czyli Erwin Sówka w łódzkim muzeum. Tożsamość robotnicza nas wyróżnia

Autor: Maciej Poloczek

17/02/2024

Erwin sowka

Może Cię zainteresować:

"Erwin to boł chop z kosmosu. Patrza mu w oczy i on blank normalny, ale godka jak z kosmosu". Grzegorz Stasiak wspomina legendarnego Erwina Sówkę

Autor: Marcin Zasada

21/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon