Emeryci i renciści dowiedzą się ile wyniosą ich świadczenia po waloryzacji

Do końca maja emeryci i renciści mają już wiedzieć ile wynosi nowa, zwaloryzowana kwota ich świadczeń. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął już wysyłkę listów z informacją w tej sprawie. W tej samej przesyłce znajduje się też wiadomość o przyznaniu „trzynastki”.

Mat. pras. ZUS
ZUS swiadczenia

W związku z waloryzacją od marca ZUS podniósł 8,5 milionom osób wysokość otrzymywanych przez nie świadczeń długoterminowych (chodzi m.in. o emerytury, renty, renty socjalne, zasiłki i świadczenia przedemerytalne). Od 1 marca minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czy renta socjalna wynosi 1338,44 zł (jest wyższa o prawie 90 zł od poprzedniej). Z kolei kwota minimalnej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosła do 1003,83 zł, świadczenia przedemerytalnego do 1350,70 zł, natomiast dodatku pielęgnacyjnego do 256,44 zł.

Wszystkim, którzy na 31 marca mieli przyznane prawo do wypłaty jednego z długoterminowych świadczeń w ZUS przysługuje również trzynasta emerytura. W tym roku wnosi ona 1338,44 zł brutto. Po pobraniu 120,46 zł składki zdrowotnej na rękę zostaje 1217,98 zł.

- W najbliższych dniach i tygodniach emeryci i renciści w swojej skrzynce pocztowej znajdą list z ZUS, a w nim decyzję waloryzacyjną, czyli informację o jaką kwotę ZUS zwiększył im od marca emeryturę lub rentę. W przesyłce będzie znajdować się także informacja o przyznaniu i wypłacie w kwietniu tzw. „trzynastki”, czyli dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Według danych GUS za rok 2020 w województwie śląskim notowano najwyższe wysokości emerytur – średnio 2948, 28 zł, przy przeciętnej wysokości tego świadczenia w kraju na poziomie 2 474,54 zł. Także w przypadku rent z tytułu niezdolności do pracy najwyższe świadczenia wypłacano w województwie śląskim (przeciętnie 2506,22 zł), przy średniej krajowej wynoszącej 1997,97 zł.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

IMGW ostrzega przed burzami

Dziś burze z gradem! IMGW wydał ostrzeżenie

Pomoc Ukrainie

Bieruń wspiera miasto partnerskie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy