Epilog wyborów samorządowych w Wilkowicach. Gminą będzie rządzić były zastępca wójta

Maciej Mrówka, dotychczasowy zastępca wójta Wilkowic, został najważniejszą osobą w gminie. Decyzję o wyborze go na stanowisko wójta podjęli radni, Musieli tak zrobić, bo w kwietniowych wyborach dotychczasowy wójt i zarazem jedyny kandydat na ten urząd został „skreślony” przy urnie przez większość głosujących.

M. Poloczek
Wybory 2023

O tym przypadku donosiły media w całej Polsce – od tych lokalnych z naszego regionu po duże krajowe redakcje. Bo przegrać wybory nie mając żadnego kontrkandydata, to spory „wyczyn”. Tak stało się jednak w przypadku Janusza Zemanka. Rządzący w Wilkowicach (pow. bielski) przez ostatnie pięć i pół roku wójt, aby zapewnić sobie reelekcję, musiał 7 kwietnia uzyskać ponad połowę z wrzuconych do urny głosów. Po ich przeliczeniu okazało się jednak, że zaledwie niecałe 40 proc. z głosujących chciało, aby Zemanek nadal rządził gminą.

W tej sytuacji, zgodnie z przepisami wyboru wójta musiała dokonać rada gminy. Jako że w niej komplet mandatów zdobył komitet, pod szyldem którego startował Zemanek, zastanawiano się, czy jednak - mimo przegranej przy urnie – nie zostanie on wójtem Wilkowic. Tak się jednak nie stało. Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter).

Ostatni etap tegorocznych wyborów samorządowych w Wilkowicach dopełnił się we wtorek (14 maja). Uczestniczący w sesji radni gminy jednomyślnie wybrali na stanowisko wójta Macieja Mrówkę, przez ostatnie dwa lata zastępcę Janusza Zemanka.

41-letni, bezpartyjny Maciej Mrówka z wykształcenia jest filologiem polskim (ukończył także studia z zakresu administracji i zarządzania na wydziale prawa i administracji UŚ). Pochodzi i wciąż mieszka w Bielsku – Białej, ale od kilkunastu lat związany jest z Wilkowicami, gdzie pracował jako urzędnik w referacie kultury, sportu i promocji, redagował gminną gazetę oraz stronę internetową gminy, a dwa lata temu objął stanowisko zastępcy wójta, przejmując nadzór nad ośrodkiem pomocy społecznej, ośrodkiem sportu i rekreacji, a także gminną bibliotekę publiczną.

- Nie planowałem, że znajdę się w takiej sytuacji. Propozycja rady gminy nie była oczywista, a moja decyzja prosta – powiedział przedstawiając swoją kandydaturę Mrówka. Nowy wójt zapowiedział, że wobec nieprowadzenia przez siebie kampanii wyborczej podczas wiejskich spotkań będzie prezentować pomysły na rozwiązanie strategicznych spraw gminy.

- Chcę, żeby wszystkie tematy budzące emocje zostały poddane gruntownej analizie przez wszystkich zainteresowanych. Sądzę, że chwilowe wstrzymanie nowych inwestycji pozwoli na lepsze planowanie przyszłości – zapowiedział nowy wójt, odnosząc się do trudnej sytuacji finansowej gminy.

Saluga marszalek

Może Cię zainteresować:

Wojciech Saługa ponownie marszałkiem województwa śląskiego. Wicemarszałkami Bartłomiej Sabat, Grzegorz Boski, Joanna Bojczuk i Rafał Adamczyk

Autor: Michał Wroński

06/05/2024

Wybory

Może Cię zainteresować:

W Wilkowicach był tylko jeden kandydat na wójta. I przegrał...

Autor: Michał Wroński

09/04/2024

Jarco stachowicz

Może Cię zainteresować:

Przetasowania wyborcze. Z Sejmiku do Sejmu, a może i do europarlamentu? Stachowicz, Poloczek, Koszutska, Nowak-Trojnar, Bochenek, Kopel zaliczą awans?

Autor: Szymon Karpe

06/05/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon