Firma z Sosnowca produkuje tekturowe pokoje dla uchodźców. Mogą stanąć również w Katowicach

Firma Corex z Sosnowca przygotowuje "Paper Partition System", czyli tekturowe strefy prywatności dla uchodźców z Ukrainy. To projekt japońskiego architekta Shigeru Bana. Takie konstrukcje powstały już we Wrocławiu i Chełmie. Teraz zainteresowane są również Katowice.

Firma Corex z Sosnowca na co dzień zajmuje się produkcją tulei tekturowych, które są stosowane m.in. w ręcznikach papierowych, taśmie klejącej, folii spożywczej czy różnego rodzaju opakowaniach. Okazuje się jednak, że mają one dużo szersze zastosowanie i mogą być wykorzystywane jako pomoc w przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy.

- Przygotowujemy "Paper Partition System". To rodzaj instalacji pomagającej zapewnić prywatność osobom, które muszą tłoczyć się np. w dużych halach - wyjaśnia menadżer firmy Błażej Kusiak.

System zapewniający minimum prywatności

Tekturowe strefy prywatności są pomysłem japońskiego architekta Shigeru Bana, który od blisko trzech dekad opracowuje rozwiązania dla osób poszkodowanych katastrofami naturalnymi czy kryzysami humanitarnymi. Jego pomysły były stosowane m.in. w miejscach dotkniętych przez trzęsienia ziemi i powodzie.

Japończyk z propozycją przygotowania "Paper Partition System" dla uchodźców z Ukrainy w Polsce sam zgłosił się do architekta Huberta Trammera, z którym współpracuje w ramach Okrągłego Stołu Nowego Europejskiego Bauhausu. Ten z kolei poprosił o pomoc Jerzego Łątkę, który odbył kilka lat temu staż u Shigeru Bana i zrealizował kilka projektów we współpracy z firmą Corex.

- System autorstwa Shigeru Bana to konstrukcja ramowa wykonana z tekturowych tulei, które są odpowiednio przygotowane do szybkiego montażu. Jeden pokój to tak naprawdę cztery słupy i cztery poprzeczki, których złożenie zajmuje dwie minuty. Nieco dłużej, choć to zależy od wprawy, może potrwać rozwieszenie tkaniny, ponieważ jest ona mocowana agrafkami - tłumaczy Jerzy Łątka.

Konstrukcja "Paper Partition System" jest niezwykle prosta i składa się z zaledwie kilku elementów. Ponadto tuleje są przygotowywane z surowców wtórnych i w stu procentach biodegradowalne. - Nie ma obecnie tańszych rozwiązań - dodaje Błażej Kusiak.

- Podstawowym zadaniem tego systemu jest wydzielenie przestrzeni prywatnej dla naszych gości z Ukrainy. Katarzyna Roj z BWA Wrocław, która była zaangażowana w budowę systemu na dworcu głównym PKP we Wrocławiu, napisała mi SMS-a, że to naprawdę działa, ponieważ osoby, które tam wchodzą, pozwalają sobie na płacz, czyli uwolnienie emocji, jakie w nich siedzą, a których nie potrafią rozładować na zewnątrz - podkreśla Jerzy Łątka.

Tekturowe pokoje dla uchodźców w woj. śląskim

Pierwsze konstrukcje pomysłu Shigeru Bana w Polsce przygotowano na dworcu kolejowym we Wrocławiu oraz hali dawnego Tesco w Chełmie. Wkrótce mogą pojawić się także w województwie śląskim. Tym rozwiązaniem zainteresowany jest m.in. Urząd Miasta Katowice oraz Fundacja Bażantowo.

- Dopracowujemy detale związane ze standardem i certyfikacją materiału, który musi mieć jak najlepsze parametry. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli ruszyć z produkcją w pełni dopracowanego produktu na dużą skalę - mówi menadżer Corexu Błażej Kusiak.

Jacek skorek na Ukrainie

Może Cię zainteresować:

Nasz dziennikarz w Ukrainie: Tu nie ma szans na opiekę na europejskim poziomie. Ranni trafiają do Sosnowca

Autor: Redakcja

16/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Tablica pamiątkowa w kościele świętej Katarzyny w Będzinie-Grodźcu jpg

666 lat istnienia parafii! Tak, Będzin to diabelskie miasto

Zamek w Siewierzu latem 2022

W Zagłębiu stoi zamek z klimatem średniowiecznej warowni

Franta w ŚLĄZAQ Wyburzenie katowickiego dworca to była katastrofa Czy czegoś się nauczyliśmy

Franta w ŚLĄZAQ o architekturze PRL-u i planowaniu miast

Północne śródmieście Bytomia

Najpiękniejszy kawałek Śląska? Architekci słuchali Napoleona

Wiezowiec The Skyrise 2022

Sposobem na zatłoczone metropolie wieżowiec z recyklingu

Nowy obiekt dzika plaża Paprocany Tychy 6

Nowy budynek restauracyjny na dzikiej plaży w 2024 r.

Dworzec w Cieszynie przed i po modernizacji

Tytuł Dworca Roku 2022 wędruje na Śląsk. Znowu!