Fryderyki 2024: Vito z Kato bije rekord nominacji. Daria ze Śląska wśród debiutów roku

22 marca 2024 r., w trakcie gali w gliwickiej Arenie, poznamy laureatów jubileuszowej, 13. edycji Fryderyków. W kategoriach popularno-jazzowych aż osiem nominacji otrzymał pochodzący z Katowic Vito Bambino; nie jest to bynajmniej jedyny „nasz” człowiek na liście..

mat. prasowe
Igo, Mrozu, Vito Bambino - Męskie Granie 2023

30. odsłona imprezy znanej oficjalnie jako Fryderyk Festival odbędzie się kolejny rok rzędu w hali PreZero Arena Gliwice. Nie jest to jedyny śląsko-zagłębiowski wątek na tegorocznej edycji tej najbardziej prestiżowej nagrody krajowej fotografii - „polskich Grammy”

Zacznijmy od tego, że pochodzący z Katowic Mateusz „Vito Bambino” Dopieralski pobił rekord - jest nominowany ośmiokrotnie:

  1. Artysta Roku,
  2. Utwór Roku (za Etnę),
  3. Utwór Roku (za udział w Supermocach Męskie Granie Orkiestry),
  4. Zespół/Projekt Artystyczny Roku (z Męskie Granie Orkiestra),
  5. Album Roku - Indie Pop (za Pracownię),
  6. Producent Roku,
  7. Autor Roku,
  8. Kompozytor Roku.

W kategoriach Fonograficzny Debiut Roku oraz Album Roku - Indie Pop pojawia się artystka z Katowic-Giszowca, znana jako Daria ze Śląska (nie mylić z inną Darią „Marx” Marcinkiewicz z Mikołowa) i płytą Tu Była. O tytuł najlepszego albumu rockowego powalczą zespoły Dr Misio (którego frontmanem jest popularny aktor Arek Jakubik pochodzący ze Strzelec Opolskich) z „Chorym na Polskę” oraz Myslovitz z najnowszą propozycją „Wszystkie narkotyki świata” nagranym z Mateuszem Parzymięso na wokalu.

Laur dla najlepszego albumu metalowego może trafić do weteranów z katowickiego Dragona - thrash metalowego projektu aktywnego od pierwszej połowy lat 80., gdy ten nurt muzyczny był w kraju w powijakach i to właśnie na Śląsku wytwarzał się jeden z najsilniejszych jej ośrodków. Akademia Fonograficzna doceniła ich lbum Unde Malum.

W kategorii piosenki poetyckiej doceniono wydawnictwa Konstelacje rodowitej Ślązaczki z Zabrza Katarzyny Groniec oraz znanego z łączenia hip-hopu z różnymi gatunkami i promocji śląskiej kultury katowiczanina Miuosha i jego Początek.

W końcu w kategorii teledyskowej szansę na statuetkę otrzymał klip do utworu Mori gwiazdora z Dąbrowy Górniczej - Dawida Podsiadły. Za jego reżyserię odpowiada Tadeusz Śliwa.

Transmisję z gali muzyki rozrywkowej i jazzu oraz wręczenie Fryderyków 2024 będzie można oglądać na żywo na antenie telewizji TVN.

Igo, Mrozu, Vito Bambino - Męskie Granie 2023

Może Cię zainteresować:

Nowy singiel Męskiego Grania 2023 już dostępny. Vito Bambino w trio prezentuje swoje "Supermoce"

Autor: Martyna Urban

17/05/2023

Daria ze slaska

Może Cię zainteresować:

Daria ze Śląska. Tak się nazywa ta dziewczyna od muzycznej melancholii. "W smutku czuję się najbezpieczniej"

Autor: Martyna Urban

01/01/2023

Podsiadlo pge 01

Może Cię zainteresować:

Drugi koncert Dawida Podsiadły na Stadionie Śląskim w 2024 roku! Na pierwszy bilety sprzedały się w godzinę. To jakieś szaleństwo!

Autor: Katarzyna Pachelska

31/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon