Fundusz Transformacji Śląska wciąż bez zarządu. Wraca pomysł fabryki „błękitnego węgla”

Po majówce ma zostać powołany zarząd Funduszu Transformacji Śląska – taką informację przekazał Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko – dąbrowskiej Solidarności. W kontekście Funduszu pojawia się pomysł budowy fabryki „błękitnego węgla”.

M. Wroński
Zabudowania szybu Franciszek Ruda Śląska

W ubiegły poniedziałek minęły trzy miesiące od podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego. Celem działalności Funduszu ma być koordynacja transformacji terenów pogórniczych, przemysłowych i poprzemysłowych z transformacją województwa śląskiego. Realizować ma ten cel m.in. poprzez wspieranie przedsiębiorców - zarówno tych z naszego regionu, jak też tych spoza niego o ile efekt takiego wsparcia będzie służyć realizacji transformacji Śląska - stosując instrumenty zbliżone do tych, którymi posługuje się Polski Funduszu Rozwoju. Ma realizować zarówno zadania o charakterze inwestycyjnym, jak i te z zakresu wspierania kształcenia, cyfryzacji i promocji regionu.

Na razie o żadnych konkretnych działaniach Funduszu nie słychać. Z prostego powodu. Nadal jeszcze nie ma zarządu tego ciała (przypomnijmy, że zgodnie z ustawą zarząd powołuje rada Funduszu, a tą w większości stanowią przedstawiciele rządu). Jak jednak na antenie Radia Piekary w piątek (28 kwietnia) przekazał Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko – dąbrowskiej Solidarności, wedle jego informacji zarząd Funduszu ma zostać po majówce.

- Mam tylko nadzieję, że to nie będzie jakiś desantowiec z Warszawy, który w myśl programu „Rodzina na swoim” zajmie intratne stanowisko, weźmie fajne pieniądze, a Fundusz będzie tylko z nazwy – stwierdził Kolorz.

Oceniając szanse Funduszu na faktyczne kreowanie procesu transformacji regionu Kolorz przyznał, że przyznany budżet jest jak na skalę zadania zbyt mały, ale zwrócił uwagę, że w ustawie o FTŚ zapisano możliwość pozyskiwania pieniędzy z innych źródeł (np. budżetu państwa, Polskiego Funduszu Rozwoju, BGK, czy nieoprocentowanych pożyczek).

- Dlatego jest tak istotne, kto będzie pełnił funkcje zarządu – podkreślił związkowiec. Jak dodał, z jego informacji wynika, że wśród rozważanych inwestycji pod szyldem Funduszu w grę wchodzi budowa fabryki śląskich magazynów energii oraz produkcja tzw. „błękitnego węgla”, czyli praktycznie bezdymnego paliwa (do tego drugiego przymierza się Polska Grupa Górnicza, chcąc wykorzystać w tym celu tereny swoich kopalń – w grę miałoby wchodzić KWK „Chwałowice” lub KWK „Piast – Ziemowit”).

Kopalnia Mysłowice

Może Cię zainteresować:

Rząd i sejmowe komisje przeciw większemu budżetowi na transformację Śląska

Autor: Michał Wroński

11/01/2023

KWK Ziemowit Lędziny 2

Może Cię zainteresować:

Gdzie stanie fabryka „Błękitnego węgla"? Opcje są dwie: Chwałowice i Lędziny

Autor: Michał Wroński

29/03/2022

Zarząd NSZZ Solidarność Katowice

Może Cię zainteresować:

Po co nam obiecane przez Tuska ministerstwo na Śląsku, skoro rząd i tak wyręczają związkowcy?

Autor: Michał Wroński

07/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Mateusz Morawiecki Andrzej Adamczyk

Kabaretowy stand-up premiera i ministra z autostradą w tle

Borys Budka

Państwowa spółka żąda przeprosin od wiceszefa Platformy

Orlen

"Wyższa inflacja to wyższe dochody dla budżetu państwa"

Kopalnia

Tylko 100 mln zł rocznie na transformację Śląska! Żartują?

Rafał Jedwabny

Jedwabny: "PiS to jeden z najgłupszych rządów od lat 90."

PWiK w Knurowie - woda knurów

Czeka nas podwyżka wody w Knurowie?

Robert Tomanek o rosnącej inflacji w Polsce 2022

Prof. Tomanek: Programy socjalne napędziły inflację