Rząd i sejmowe komisje przeciw większemu budżetowi na transformację Śląska

Połączone siły sejmowych Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, a także Gospodarki i Rozwoju wyrzuciły do kosza większość senackich poprawek do ustawy do rządowego projektu ustawy o Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego. Nie będzie zatem dodatkowych pieniędzy w budżecie Funduszu, ale będzie możliwość wydatkowania tych, które są, poza granicami regionu.

M. Wroński
Kopalnia Mysłowice

Rozpatrzenie propozycji senackich poprawek do rządowego projektu ustawy o Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego zajęło posłom niespełna 20 minut. Przebieg posiedzenia dwóch połączonych komisji niczym specjalnym nie zaskoczył, a scenariusz głosowań był powtarzalny do bólu: tam, gdzie w grę wchodziły jakieś poprawki legislacyjne, rządowe stanowisko było najczęściej pozytywne i większość posłów opowiadała się za przyjęciem zmian, ale już przy poprawkach merytorycznych rząd był zdecydowanie na „nie”, więc i większość posłów głosowała przeciwko nim.

Jako pierwsza do kosza trafiła poprawka, by to Bytom, a nie Katowice stał się siedzibą Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego. Optując za takim rozwiązaniem senatorowie podkreślali, że to właśnie Bytom został szczególnie dotknięty „skutkami wieloletniej eksploatacji surowca i zaniedbaniami związanymi z ograniczaniem negatywnych skutków społecznych, ekonomicznych i środowiskowych” likwidacji kopalń.

- Tam akurat było najgorzej, jest najgorzej i siedziba tego funduszu powinna być umiejscowiona w mieście Bytom – przekonywał w trakcie posiedzenia sejmowych komisji poseł Krzysztof Gadowski.

Większości jednak nie przekonał. Stanowisko rządu wobec takiej zmiany było negatywne, a przeważająca część posłów zagłosowała tak jak chciał rząd.

Gadowski bezskutecznie próbował również utrzymać zapis, by ewentualny program wsparcia przedsiębiorców, poszkodowanych przez wygaszanie sektora wydobywczego, zawęzić do terenu woj. śląskiego. Nie przeszło. Rząd był przeciwko, a większość głosujących było za rządem, więc w efekcie pieniądze z Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego będą też mogły płynąć poza ten region. Samych pieniędzy w budżecie Funduszu więcej natomiast nie będzie – senacka propozycja, by pulę na lata 2023- 2032 z 800 mln zł zwiększyć do 1,9 mld zł przepadła. Podobnie zresztą jak przepadła też korekta zakładająca ograniczenie zarządu Funduszu i wprowadzenie do jego rady nadzorczej przedstawicieli samorządowych korporacji. Będzie po staremu, czyli w 11-osobowej radzie aż 7 członków stanowić będą przedstawiciele rządu.

Herb Bytomia

Może Cię zainteresować:

Transformacja Śląska? Senat: większy budżet, samorządowcy w radzie nadzorczej i siedziba w Bytomiu

Autor: Michał Wroński

11/01/2023

Dominik Kolorz, przewodniczący zarządu regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność"

Może Cię zainteresować:

Dominik Kolorz: Transformacja Śląska się nie uda z takimi politykami i z taką klasą polityczną

Autor: Arkadiusz Nauka

09/12/2022

Bruksela Komisja Europejska

Może Cię zainteresować:

Śląskie dostanie więcej pieniędzy na swój program regionalny. Łączny budżet przekroczy 5 mld euro

Autor: Michał Wroński

13/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon