Gala urodzinowa Joanny Wnuk-Nazarowej w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Spotkanie, premiera płyty i wieczorny koncert

Choć urodziła się w Gdyni i przez lata była związana z Krakowem, Joanna Wnuk-Nazarowa jest kojarzona z Katowicami. Nie bez przyczyny - to ona jako pierwsza kobieta w historii została szefową Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i to ona "przeprowadziła" ten słynny zespół (i instytucję) do nowej siedziby w Strefie Kultury. We wtorek 28 maja 2024 r. w Filharmonii Śląskiej odbędzie się Gala urodzinowa Joanny Wnuk-Nazarowej, a wcześniej - spotkanie z solenizantką, pokaz filmu i premiera płyty. Są jeszcze bilety!

UM Katowice
Joanna wnuk nazarowa 01

We wtorek 28 maja w Filharmonii Śląskiej w Katowicach odbędzie się gala urodzinowa Joanny Wnuk-Nazarowej z udziałem solenizantki – wybitnej kompozytorki, pedagog, dyrygent i polityk, dyrektora instytucji kulturalnych (w tym Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia), w latach 1997-1999 ministra kultury i sztuki, honorowej obywatelki Katowic.

Popołudnie i wieczór z Joanną Wnuk-Nazarową w Filharmonii Śląskiej

O godzinie 16.30 w sali kameralnej przewidziano pokaz filmu „Pod presją dźwięku i słowa” w reżyserii Violetty Rotter-Kozery, opisujący sylwetkę Joanny Wnuk-Nazarowej. Film został wyprodukowany przy współpracy Telewizji Polskiej i Polskiego Wydawnictwa Muzycznego PWM.

O godzinie 17.30 w sali kameralnej odbędzie się spotkanie z Joanną Wnuk-Nazarową. Tego wieczoru czeka nas także premiera płyty z utworami solenizantki, nagranej przez muzyków Filharmonii Śląskiej, wyprodukowanej we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym PWM.

O godzinie 19.00 w sali koncertowej im. Karola Stryji rozpocznie się koncert Filharmonii Śląskiej – Śląskiej Orkiestry Kameralnej, którego program został przygotowany przez Joannę Wnuk-Nazarową.

Wykonawcy:

  • Aleksandra Gajecka-Antosiewicz – klawesyn
  • Mariusz Pędziałek – obój
  • Yaroslav Shemet – dyrygent
  • Śląska Orkiestra Kameralna

Program:

  • Joanna Wnuk-Nazarowa – Lamento per oboe ed archi
  • Henryk Mikołaj Górecki – Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40
  • Krzysztof Penderecki – Sinfonietta nr 3 „Kartki z nienapisanego dziennika”
  • Joanna Wnuk-Nazarowa – Koncert skowronkowy na klawesyn amplifikowany i orkiestrę kameralną

Dwa dzieła solenizantki w programie koncertu

W programie koncertu usłyszymy dwa dzieła solenizantki. Lamento na obój i orkiestrę smyczkową to kameralna wersja nigdy nie wykonanego utworu Requiem II na sopran i wielką orkiestrę symfoniczną z 1974 r. Lamento powstało w 1983 r. na zamówienie Toruńskiej Orkiestry Kameralnej, a jego prawykonanie odbyło się w kwietniu 1985 r. Dzieło to było wielokrotnie wykonywane przez wybitnego oboistę Mariusza Pędziałka, którego usłyszymy także podczas gali urodzinowej w Filharmonii Śląskiej.

Drugim dziełem Joanny Wnuk-Nazarowej, które usłyszymy podczas koncertu będzie Koncert skowronkowy na klawesyn amplifikowany i orkiestrę kameralną, napisany został na zamówienie Filharmonii Śląskiej i poświęcony pamięci Henryka Mikołaja Góreckiego, w 90. rocznicę urodzin. To nie tylko wspomnienie patrona katowickiej Filharmonii, ale również swobodne nawiązanie do jego twórczości, a przede wszystkim do jednego z najsłynniejszych koncertów klawesynowych w polskiej literaturze muzycznej – koncertu na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40, który również usłyszymy tego wieczoru. Koncert skowronkowy ma trzy części, pisany był z myślą o użyciu klawesynu nowoczesnego, wylansowanego w XX wieku przez światowej sławy polską wirtuozkę tego instrumentu – Wandę Landowską. Koncert prawykonała Aleksandra Gajecka-Antosiewicz na unikatowym klawesynie zbudowanym dla Elżbiety Chojnackiej w 1982 roku przez Anthony’ego Sideya i Frédérica Bala, a który solistka odziedziczyła w testamencie Elżbiety Chojnackiej z dnia 13 maja 2015 roku. Również podczas gali urodzinowej w roli solistki usłyszymy Aleksandrę Gajecką-Antosiewicz.

Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40 Henryka Mikołaja Góreckiego powstał na zamówienie Polskiego Radia z przeznaczeniem do radiowego cyklu prezentacji współczesnych twórców polskich „Forum kompozytorów”. Prawykonanie wersji klawesynowej odbyło się 2 marca 1980 roku w Katowicach. Solistką była Elżbieta Chojnacka, której został dedykowany.

Joanna Wnuk-Nazarowa tak mówi o utworze i jego związkach z Koncertem skowronkowym: „Koncert klawesynowy Henryka Mikołaja Góreckiego jest dla mnie niedościgłym wzorem muzyki na ten instrument – ukazującej jego możliwości w sposób niezwykle atrakcyjny, doskonały w formie i treści. Moja skromna kompozycja nie aspiruje, uchowaj Boże, do dorównania mistrzostwu Jubilata – chciałam nią uczcić rok Jego dziewięćdziesiątych urodzin. Mając deklarację prawykonania mojego utworu przez uczennicę Elżbiety Chojnackiej, niezrównanej interpretatorki dzieła Góreckiego – na klawesynie, który Aleksandra Gajecka-Antosiewicz dostała od niej w spadku – nie wahając się, przystąpiłam do komponowania. Mój Koncert na klawesyn amplifikowany i orkiestrę kameralną opatrzyłam przymiotnikiem >>skowronkowy<<, w hołdzie Mistrzowi, nawiązując do Jego Lerchenmusik. Nie zastosowałam żadnych zapożyczeń czy cytatów – jedynie ostatnie trzy nuty, to istotny w Muzyce skowronkowej Góreckiego motyw: c-e-fis”.

Program uzupełni Sinfonietta nr 3 „Kartki z nienapisanego dziennika” Krzysztofa Pendereckiego, pedagoga Joanny Wnuk-Nazarowej podczas jej studiów w Akademii Muzycznej w Krakowie. Utwór ten jest zapisem emocjonalnej podróży kompozytora po zakamarkach jego dziecięcych - i późniejszych - wspomnień, problematyzującym nieograniczoność repozytorium ludzkich doświadczeń oraz stojących przed każdym z nas możliwości.

Bilety na koncert kosztują 50 zł. Można je kupić poprzez stronę internetową Filharmonii Śląskiej.

Projekty konkursowe NOSPR Katowice z 2008 r.

Może Cię zainteresować:

NOSPR, którego nie było. Bryła węgla, bryła lodu, brutal, podróbka muzeum z Bilbao. Zobaczcie odrzucone projekty katowickiego NOSPR

Autor: Katarzyna Pachelska

23/04/2024

Yaroslav Shemet

Może Cię zainteresować:

Yaroslav Shemet: W trakcie wojny trzeba się przeciwstawiać agresorowi też na froncie kultury

Autor: Katarzyna Pachelska

20/05/2022

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii l Ô Çóskiej fot Karol Fatyga 2

Może Cię zainteresować:

Fryderyki 2024: Śląscy muzycy z nominacjami do nagród w muzyce poważnej. Trzy szanse na album roku

Autor: Arkadiusz Korejwo

22/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon