Galeria Katowicka komunikuje się ze śląską diasporą w Zagłębiu. Baner po śląsku w... Sosnowcu

Czy w Sosnowcu poradzom godać? Chyba ja, skoro Galeria Katowicka postanowiła w centrum tego miasta umieścić swój baner zachęcający do zakupów w „Czorny Piontek". A tak poważnie. To ma być dla śląskiej diaspory w Sosnowcu. Coś tu chyba (zapewne z automatu) poszło mocno nie tak.

Galeria katowicka

Kaufnij se co i chytej tasia z grafikom co narychtował Roobens - takim sloganem Galeria Katowicka zachęca do zakupów w „Czorny Piontek" (25.26.11). No i fajnie. Ale, po pierwsze - co to znaczy „kaufnij se" i dlaczego banery z taką treścią zawisły w... Sosnowcu? To jakiś ukryty przekaz do śląskiej diaspory w Zagłębiu? Po co śląskie komunikaty w Zagłębiu? Ktoś chyba nie do końca przemyślał sprawę.

- Dlaczego te polskie agencje reklamowe (pewnie z Warszawy) są tak durne i piszą po śląsku w Zagłębiu? Głupota straszna i też brak szacunku dla wszystkich, również goroli - uważa nasz Czytelnik.

- Nie widzę problemu. Istniejące różnice kulturowe są faktem lecz to nie oznacza automatycznie, że przekaz z jednej strefy kulturowej nie zostanie zrozumiany w innej strefie. Mało tego, to może nawet ten przekaz wzmocnić - uważa z kolei inny z naszych Czytelników. No jasne. Gdyby GUS nie guzdrał się tak z wynikami spisu powszechnego, wiedzielibyśmy np. ilu Ślązaków mieszka w Sosnowcu. Może to jednak ma sens.

Cóż, dobrze że nie pojawiły się żadne „ślunskie" i inne takie. Z drugiej strony, może mieszkańcy Zagłębia rozumieją więcej z godki niż się wszystkim wydaje? No i może Galeria Katowicka to nowy bastion śląskości? Tego się po centrum handlowym, nawet w Katowicach, nie spodziewaliśmy.

"Ślunskie smaki" w Kauflandzie

Może Cię zainteresować:

"Ślunskie smaki" w Kauflandzie. Niklaus Pieron: Znowu ktoś chce się przypodobać, ale nie potrafi tego zrobić dobrze

Autor: Patryk Osadnik

25/10/2022

Niklaus o ślunskich smakach

Może Cię zainteresować:

Niklaus Pieron: "Ślunska" awantura w Kauflandzie. Trzy moje rady dla właścicieli sieci sklepów, którzy chcą błysnąć na Śląsku

Autor: Mikołaj Wilga

27/10/2022

Marsz Autonomii

Może Cię zainteresować:

Ślunsk, wungiel, kuncert. Nie, tak się nie pisze po śląsku. Ludzie wciąż to robią

Autor: Maciej Poloczek

06/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon