GDDKiA uznała za niezasadne podwyżki opłat na A4 z Katowic do Krakowa

Planowane przez Stalexport Autostrada Małopolska podniesienie stawek opłat za przejazd autostradą A4 z Katowic do Krakowa jest niezasadne i uderza bezpośrednio w kierowców oraz transport samochodowy. „Może też wpłynąć na poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego na trasach lokalnych” – uważa Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Tyle, że to tylko opinia, której koncesjonariusz śląsko – małopolskiego odcinka nie musi brać pod uwagę.

fot. Stalexport Autostrada Małopolska
Autostrada A4 Plac poboru oplat

Tak dzieje się zawsze ilekroć Stalexport Autostrada Małopolska sygnalizuje zamiar podwyżki opłat za zarządzanym przez siebie odcinku autostrady A4, więc kierowcy niech nie wyciągają z tej sytuacji zbyt daleko idących wniosków. Odnotujmy jedynie, że „tradycji” stało się zadość i że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, uznała wyższe opłaty za przejazd A4 na odcinku Katowice – Kraków za nieuzasadnione.

Zdaniem GDDKiA efektem planowanej od 1 kwietnia podwyżki opłat może być przeniesienie części ruchu na drogi alternatywne do autostrady A4 (czyli np. na DK79 przez Mysłowice, Jaworzno i Trzebinię, bądź na DK94 przez Dąbrowę Górniczą, Sławków i Olkusz).

- Wyższe koszty przejazdu mogą zachęcić kierowców np. pojazdów ciężkich, do omijania autostrady i korzystania z obciążonych już ruchem dróg lokalnych. To wiąże się natomiast ze spadkiem poziomu bezpieczeństwa zarówno samych kierowców, jak i innych uczestników ruchu, a także mieszkańców okolicznych miejscowości. Stoi również w sprzeczności z rolą, jaką mają pełnić autostrady w systemie komunikacyjnym kraju – czytamy w stanowisku GDDKiA.

Zwraca ona uwagę, że autostrada A4 jest strategiczną trasą łączącą Polskę z Ukrainą i w sytuacji trwającej od lutego 2022 r. wojny na terenie Ukrainy, zasadne „byłoby co najmniej wstrzymanie się z planowaną podwyżką do momentu ustabilizowania się sytuacji politycznej w tym kraju”.

W kontekście powyższych argumentów GDDKiA zapowiedziała zwrócenie się do Stalexport Autostrada Małopolska z prośbą o „rozważenie wszystkich okoliczności, które mogłyby wpłynąć na zmianę propozycji w zakresie podwyższenia stawki opłat za przejazd”. Zarządca państwowej siatki dróg może w tym przypadku jednak tylko prosić, gdyż – jak sam przyznaje - „nie posiada realnych uprawnień do wpływania na decyzje związane ze zmianami stawek opłat, jeżeli są one zgodne z postanowieniami tej umowy”.

Podwyżka opłat na A4 od 1 kwietnia 2024 r.

Przypomnijmy, że przedstawiona przez SAM propozycja zakłada wzrost opłaty dla pojazdów kategorii 1 (innych niż motocykle) z 15 zł do 16 zł, zaś dla pojazdów kategorii 2, 3, 4 i 5 z kwoty 46 zł do 49 zł. Przypomnijmy również, że obecne stawki obowiązują od 1 kwietnia zeszłego roku – wówczas to bowiem wprowadzona została poprzednia podwyżka, w czym również nie przeszkodziła negatywna opinii GDDKiA.

- Wyższe koszty przejazdu mogą zachęcić kierowców np. pojazdów ciężkich, do omijania autostrady i korzystania z obciążonych już ruchem dróg lokalnych. To wiąże się natomiast ze spadkiem poziomu bezpieczeństwa zarówno samych kierowców, jak i innych uczestników ruchu, a także mieszkańców okolicznych miejscowości. Stoi również w sprzeczności z rolą, jaką mają pełnić autostrady w systemie komunikacyjnym kraju – uznała wówczas GDDKiA.

Brzmi znajomo? A jakże. To słowo w słowo z „aktualnym” stanowiskiem wydanym przez Generalną Dyrekcję. Czyżby „kopiuj – wklej” było wszystkim, na co w tej sprawie może zdobyć się ten organ?

Autostrada A4

Może Cię zainteresować:

Znów drożej na autostradzie A4? Stalexport chce podnieść opłaty

Autor: Maciej Poloczek

31/01/2024

Autostrada A4

Może Cię zainteresować:

Podwyżka cen za przejazd A4 Katowice - Kraków stała się faktem. Nawet 60 złotych osobówką tam i z powrotem

Autor: Patryk Osadnik

04/04/2023

Minister Andrzej Adamczyk Autostrada A4

Może Cię zainteresować:

Rząd zamierza rozbudować autostradę A4 na odcinku z Katowic do Krakowa. „Koncesja wygaśnie w 2027 r. i chcemy być dobrze przygotowani”

Autor: Michał Wroński

09/10/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon