Gliwicki start-up technologiczny Blees pracuje nad autonomicznym busem. Pierwszy pojazd już przyjechał na Śląsk

Pierwszy wyprodukowany autonomiczny bus już przyjechał do Gliwic, gdzie w kompleksie Nowe Gliwice start-up technologiczny Blees od kilku lat pracuje nad wdrożeniem pojazdu, który bez kierowcy będzie woził pasażerów w miejscach tzw. pierwszej i ostatniej mili, uzupełniając transport publiczny. O stopniu zaawansowania prac informatycznych i inżynieryjnych nad pojazdem mówi Martyna Wiśniowska, CEO Blees.

Tymoteusz Staniek
Bus autonomiczny blees 01

Nieduży zielony bus o obłych kształtach już stoi w siedzibie gliwickiej firmy Blees w Gliwicach, w kompleksie Nowe Gliwice. Choć wygląda futurystycznie, to jednak niepozornie w porównaniu do przegubowych solarisów czy manów, jeżdżących po śląskich drogach. Inżynierowie montują w nim systemy, nad którymi start-up pracuje od kilku lat.

Blees jako spółka jest odpowiedzialna za koordynację działań nad autonomicznym busem, dla którego specjaliści od IT stworzyli autorski system autonomii oraz inne systemy wspomagające jazdę i jej bezpieczeństwo.

- To minibus, którego celem jest uzupełnienie komunikacji publicznej tam, gdzie teraz jest nieefektywna, gdzie gęstość zaludnienia jest niższa, gdzie wprowadzanie regularnych autobusów jest nieopłacalne, również na odcinkach tzw. pierwszej i ostatniej mili - mówi Martyna Wiśniowska, CEO (dyrektor zarządzający) Blees. - Jesteśmy na etapie wdrażania systemu autonomii, aczkolwiek sam system autonomii rozwijaliśmy przez kilka ostatnich lat - dodaje.

Posłuchajcie, co Martyna Wiśniowska mówi o autonomicznym busie Blees:

Jerzy Buzek

Może Cię zainteresować:

Buzek: Śląskie uczelnie muszą być częścią ekosystemu gospodarki, nie tylko dostarczycielem absolwentów

Autor: Marcin Zasada

02/06/2023

Prof tomasz pietrzykowski miasto nauki katowice

Może Cię zainteresować:

Prof. Tomasz Pietrzykowski w ŚLĄZAQ: Cieszę się, że centrum nauki w Katowicach nie powstało

Autor: Patryk Osadnik

12/05/2023

Prof Ryszard Koziolek

Może Cię zainteresować:

Pokazać naukę jako przyjemność i pożytek: rektor UŚ o pomyśle na Europejskie Miasto Nauki

Autor: Michał Wroński

11/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon