Gliwice w latach 60. na zdjęciach: wciąż piękne miasto, a na Rynku? Parking!

Plac Piastów pełen zieleni, secesyjne kamienice przy ulicy Dworcowej, zawalony samochodami rynek oraz ludzie spacerujący na Placu Bohaterów Stalingradu. Tak wyglądały Gliwice 6 dekad temu. Był też oczywiście tramwaj, nieodżałowany tramwaj, za którym wciąż wzdychają starsi mieszkańcy miasta. Zapraszamy na wycieczkę po mieście z lat 60., śladami zdjęć z prywatnego archiwum małżeństwa gliwiczan.

Zdjęcia, które tu prezentujemy pochodzą ze zbiorów Barbary Matusiewicz i jej męża. Gliwiczanka ma w swojej kolekcji ponad 200 starych pocztówek. Część z nich udostępniła Stowarzyszeniu Gliwickie Metamorfozy.

Co możemy zobaczyć na zdjęciach ze zbiorów państwa Matusiewiczów? Dzięki tym fotografiom można przypomnieć sobie chociażby jak prezentował się ciąg kamienic przy ulicy Dworcowej. Niestety budynki zostały wyburzone pod sześciopasmową drogę, która nigdy nie powstała. Koncepcja wywróciła się o most na Kłodnicy, który jak okazało się po licznych próbach, nie osiągnął wymaganej nośności.

Teraz w tym miejscu żadnych zabudowań nie ma. Jest za to zatoczka autobusowa, a w głębi - hotel.

W kamienicach przy Dworcowej jeszcze w latach 60. mieściło się kultowe kino Mikrus. Tuż obok było technikum łączności.

Zielony Plac Piastów i rynek jako samochodowy parking

Interesująco prezentują się też fotografie z okolic Placu Piastów i ulicy Jagiellońskiej. Uwagę zwracają wszędobylskie zielone skwerki, które, umówmy się, w tkance miejskiej miały większą szansę na przetrwanie, gdy ruch samochodowy był znacznie mniejszy. Patrzysz na te zdjęcia i sobie myślisz - kiedyś to bardziej zielono było, teraz wszędzie betonoza. Dobra informacja jest jednak taka, że obecnie władze miasta chcą, aby po wybudowaniu centrum przesiadkowego w okolicach dworca, te rejony miasta znów były bardziej przyjazne dla mieszkańców i turystów.

Bardziej zielony jest też rynek. Drzewa w latach 60.? Też były, choć przed ratuszem funkcjonował wtedy parking dla samochodów. Dzisiaj jest to nie do pomyślenia.

Relikty minionej epoki

Mieszkańcy Gliwic oglądając te archiwalne zdjęcia z pewnością zwrócą uwagę m.in. na Plac Piłsudskiego, który wówczas był Placem Bohaterów Stalingradu. Na zdjęciach z lat 60 XX. wieku widać też pomnik przyjaźni polsko-radzieckiej zlokalizowany na skwerku oddzielającym dwa pasy jezdni na wspomnianej wcześniej ulicy Dworcowej.

Jest też słynny poradziecki czołg T-34, stojący przed siedzibą sądu rejonowego (wtedy sądu powiatowego). Co ciekawe, 60 lat temu lufa czołgu zwrócona była w zupełnie inną stronę.

ZOBACZCIE ARCHIWALNE ZDJĘCIA Z GLIWIC LAT 60.

Ulica Zwycięstwa w Gliwicach

Może Cię zainteresować:

Ulica Zwycięstwa w Gliwicach była piękna nawet w PRL-u. Jeździły tramwaje, świeciły neony. Zamiast banków były kawiarnie

Autor: Arkadiusz Nauka

26/01/2023

Gliwice Rynek 1976

Może Cię zainteresować:

Tak się to robi w Gliwicach. Jeden z najstarszych rynków na Górnym Śląsku zmienił się z betonowego placu w przyjazną przestrzeń

Autor: Maciej Poloczek

21/06/2022

Prezydent Indonezji w Bytomiu. Koniec lat 50.

Może Cię zainteresować:

Unikatowe zdjęcia z Bytomia z lat 50-60. Na ulicach Gagarin, prezydent Indonezji i Wyścig Pokoju

Autor: Arkadiusz Nauka

14/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kolej w Katowicach Szopienicach

Tak się koleje budowało. W pięć lat z Wrocławia do Mysłowic

Armia Czerwona w Bytomiu w 1945 roku

Ślązacy byli nie tylko wśród ofiar wojny. Także byli katami

Katowice lata 30

Kiedy dzieci górnośląskich robotników poszły na studia?

Pg wodehouse 1945

„Jeśli tak wygląda Górny Śląsk, to jaki jest Dolny?!”

Śląski Urząd Wojewódzki

Polska bez Śląska. Co by było, gdyby został w Niemczech?

Krzysztof Kolumb przysłużył się śląskiej kuchni

Ojcowie śląskiej kuchni: Kolumb, Pizarro i Fryderyk Wielki

Prima aprilis w śląskiej prasie

Prima aprilis! Korfanty vs Grażyński. Wojna na heheszki