Gliwice w latach 60.? Rynek był wielkim parkingiem, a spacerowicze zbierali się na Placu Bohaterów Stalingradu

Plac Piastów pełen zieleni, secesyjne kamienice przy ulicy Dworcowej, zawalony samochodami rynek oraz ludzie spacerujący na Placu Bohaterów Stalingradu. Tak wyglądały Gliwice 6 dekad temu. Był też oczywiście tramwaj, nieodżałowany tramwaj, za którym wciąż wzdychają starsi mieszkańcy miasta. Zapraszamy na wycieczkę po mieście z lat 60., śladami zdjęć z prywatnego archiwum małżeństwa gliwiczan.

Zdjęcia, które tu prezentujemy pochodzą ze zbiorów Barbary Matusiewicz i jej męża. Gliwiczanka ma w swojej kolekcji ponad 200 starych pocztówek. Część z nich udostępniła Stowarzyszeniu Gliwickie Metamorfozy.

Co możemy zobaczyć na zdjęciach ze zbiorów państwa Matusiewiczów? Dzięki tym fotografiom można przypomnieć sobie chociażby jak prezentował się ciąg kamienic przy ulicy Dworcowej. Niestety budynki zostały wyburzone pod sześciopasmową drogę, która nigdy nie powstała. Koncepcja wywróciła się o most na Kłodnicy, który jak okazało się po licznych próbach, nie osiągnął wymaganej nośności.

Teraz w tym miejscu żadnych zabudowań nie ma. Jest za to zatoczka autobusowa, a w głębi - hotel.

W kamienicach przy Dworcowej jeszcze w latach 60. mieściło się kultowe kino Mikrus. Tuż obok było technikum łączności.

Zielony Plac Piastów i rynek jako samochodowy parking

Interesująco prezentują się też fotografie z okolic Placu Piastów i ulicy Jagiellońskiej. Uwagę zwracają wszędobylskie zielone skwerki, które, umówmy się, w tkance miejskiej miały większą szansę na przetrwanie, gdy ruch samochodowy był znacznie mniejszy. Patrzysz na te zdjęcia i sobie myślisz - kiedyś to bardziej zielono było, teraz wszędzie betonoza. Dobra informacja jest jednak taka, że obecnie władze miasta chcą, aby po wybudowaniu centrum przesiadkowego w okolicach dworca, te rejony miasta znów były bardziej przyjazne dla mieszkańców i turystów.

Bardziej zielony jest też rynek. Drzewa w latach 60.? Też były, choć przed ratuszem funkcjonował wtedy parking dla samochodów. Dzisiaj jest to nie do pomyślenia.

Relikty minionej epoki

Mieszkańcy Gliwic oglądając te archiwalne zdjęcia z pewnością zwrócą uwagę m.in. na Plac Piłsudskiego, który wówczas był Placem Bohaterów Stalingradu. Na zdjęciach z lat 60 XX. wieku widać też pomnik przyjaźni polsko-radzieckiej zlokalizowany na skwerku oddzielającym dwa pasy jezdni na wspomnianej wcześniej ulicy Dworcowej.

Jest też słynny poradziecki czołg T-34, stojący przed siedzibą sądu rejonowego (wtedy sądu powiatowego). Co ciekawe, 60 lat temu lufa czołgu zwrócona była w zupełnie inną stronę.

ZOBACZCIE ARCHIWALNE ZDJĘCIA Z GLIWIC LAT 60.

Wilcze Gardło

Może Cię zainteresować:

Osiedle Wilcze Gardło w Gliwicach ma swoją mroczną legendę. A co tak naprawdę widać na zdjęciach?

Autor: Tomasz Borówka

05/01/2024

Gliwice Rynek widziany z góry

Może Cię zainteresować:

Centrum Gliwic jak podróż w czasie. Od średniowiecza, przez industrializację, po unijne projekty. Zobaczcie zdjęcia

Autor: Michał Wroński

09/04/2023

Palmiarnia Gliwice

Może Cię zainteresować:

Palmiarnia w Gliwicach, czyli mokry sen Cezarego Baryki. Szklany dom na miarę naszych możliwości [ZDJĘCIA]

Autor: Arkadiusz Nauka

22/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon