Gminy z województwa śląskiego najbardziej aktywne w programie „Czyste Powietrze”

Gminy województwa śląskiego przodują pod względem liczby wniosków złożonych do programu „Czyste Powietrze”. Przedstawiony przez Polski Alarm Smogowy, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także Bank Światowy raport za rok 2022 nie pozostawia co do tego żadnych wątpliwości. W pierwszej setce najbardziej aktywnych gmin aż 25 pochodzi właśnie z naszego regionu. Zestawienie otwierają Goczałkowice – Zdrój.

M. Wroński
Komin Familok

Polski Alarm Smogowy, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także Bank Światowy cyklicznie publikują raporty pokazujące zainteresowanie mieszkańców w gminach Polski skorzystaniem z rządowego programu „Czyste Powietrze”. Programu, który zakłada dofinansowanie termomodernizacji oraz wymiany starych źródeł ciepła w domach jednorodzinnych. Autorzy raportu zestawiają liczbę składanych na poziomie gmin wniosków o dotacje z ogólną liczbą mieszkańców i tym sposobem uzyskują informację, gdzie (w przeliczeniu na każde 1000 mieszkańców) tych wniosków jest najwięcej.

Uzdrowisko chce mieć czyste powietrze. Dziś ma problem z pyłem

Podsumowanie ze zeszły rok nie pozostawiło wątpliwości. Najwięcej wniosków (dokładnie zaś 143) złożono w Goczałkowicach – Zdroju.

- To szczególnie ważne, gdyż jest to gmina uzdrowiskowa, która od dawna boryka się z poważnym problemem smogu – komentuje Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim. Jak przypominają aktywiści w ostatnim rankingu najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce, opublikowanym przez PAS na podstawie danych Państwowego Monitoringu Środowiska, Goczałkowice Zdrój znalazły się na piątej pozycji pod kątem zanieczyszczenia pyłem zawieszonym PM10.

Najaktywniejsze gminy w programie "Czyste Powietrze" 2022
Najaktywniejsze gminy w programie "Czyste Powietrze" 2022


Poza Goczałkowicami w pierwszej setce zestawienia gmin najbardziej aktywnie zabiegających o dotacje z „Czystego Powierza” znalazły się jeszcze 24 inne gminy z województwa śląskiego. M.in. Toszek, Radlin, Opatów, Kornowac, Krzepice, Blachownia, Knurów, Piekary Śląskie, czy Orzesze. Dzięki temu województwo śląskie uznane zostało za najbardziej aktywny region w kraju (na drugim miejscu uplasowało się kujawsko-pomorskie, które do pierwszej setce najaktywniejszych wprowadziło 18 gmin).

Aktywność regionów w programie "Czyste Powietrze" w 2022 r.
Aktywność regionów w programie "Czyste Powietrze" w 2022 r.


Dla najbardziej aktywnych będą dodatkowe pieniądze

- Aktywny udział samorządów w Programie ma kluczowe znaczenie. Tam, gdzie władze lokalne działają sprawnie, tam widać efekty w postaci liczby wymienionych kopciuchów i ocieplonych domów – ocenia Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

- Z rankingu widać, że najwięcej wniosków do programu pochodzi z województwa śląskiego, gdzie władze samorządowe z determinacją wdrażają zapisy uchwał antysmogowych. Kontynuowanie działań na rzecz popularyzowania Czystego Powietrza, a także obowiązywanie i przestrzeganie uchwał antysmogowych znacząco przyczyni się do rozwiązania problemu zimowego smogu w Polsce – wtóruje mu Marcus Heinz, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie.

Jak podkreśla Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW oraz pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej budynków ranking ma zachęcać samorządy do jeszcze większego zaangażowania się w program Czyste Powietrze, promocję termomodernizacji domów i wymianę starych źródeł ciepła wśród mieszkańców.

- Najaktywniejsze gminy na koniec 2023 r. będą mogły zakwalifikować się do dodatkowego finansowania. 25 mln zł na ten cel NFOŚiGW rozdysponuje na początku 2024 roku. Szczegóły tego mechanizmu ogłosimy niebawem – zapowiada Mirowski.

Komin

Może Cię zainteresować:

Dotacje na wymianę ogrzewania oferuje nie tylko „Czyste Powietrze”. Co proponują miasta?

Autor: Michał Wroński

06/02/2023

Dron straży miejskiej

Może Cię zainteresować:

Samorząd województwa pomoże gminom w kontroli domowych palenisk

Autor: Michał Wroński

16/02/2023

Węgiel

Może Cię zainteresować:

Ogrzewanie węglem coraz droższe. Ludzie marzną w swoich domach

Autor: Michał Wroński

16/02/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Dron straży miejskiej

Marszałek chce pomóc gminom kontrolować, co leci z komina

Mobilne płuca w Katowicach

Mobilne płuca w 11 punktach regionu. Pokażą, czym oddychamy

Komin

W krainie węgla ludzie rzucili się na OZE. Teraz pożałują?

Komin

Oto smogowi rekordziści sezonu. Śląskie miasto tuż za podium

Komin

Dlaczego smogowy ranking nie mówi całej prawdy na Śląsku

Komin

"Rząd znów będzie musiał ratować się dodatkiem osłonowym"

Smog

Dlaczego brak węgla może oznaczać większy smog tej zimy?