Samorząd województwa pomoże gminom w kontroli domowych palenisk

Samorząd wojewódzki dokłada blisko 6 milionów złotych do walki o czyste powietrze. Tyle właśnie znajdzie się w tegorocznej puli dwóch, uruchomionych właśnie konkursów dla gmin. Pieniądze te mają m.in. pomóc w kontroli domowych palenisk oraz wymianie źródeł ciepła w samorządowych obiektach użyteczności.

fot. UM Bielsko Biała
Dron straży miejskiej

Do końca tego roku z gospodarstw domowych na terenie województwa śląskiego mają zniknąć pozaklasowe kotły na paliwa stałe (tzw. kopciuchy) starsze niż pięć lat. Tak stanowi przyjęta w 2017 r. przez radnych sejmiku uchwała antysmogowa. A to oznacza, że im bliżej końcówki roku, tym sprawa będzie budziła większe zainteresowanie wśród posiadaczy tych urządzeń oraz lokalnych władz, które mają pilnować przestrzegania zapisów wspomnianej uchwały. Ci pierwsi rozglądać się będą za źródłami dofinansowania dla wymiany dotychczasowych instalacji, zatem spodziewać można się wzrostu zainteresowania rządowym programem „Czyste Powietrze” (zwłaszcza, że od 3 stycznia oferuje on korzystniejsze warunki wsparcia) oraz gminnymi (oferującymi dużo mniejsze kwoty) programami pomocowymi. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast z kolei znowu zaczną być odpytywani z tego, jak zamierzają egzekwować antysmogowe przepisy i czy aby nie pozostaną one martwym prawem.

Pieniądze wygrzebane z „głębokich oszczędności” mają poprawić jakość życia

Uruchomiony właśnie przez samorząd województwa konkurs „Inicjatywa Antysmogowa” ma pozwolić na dofinansowanie gminom zakupu narzędzi lub urządzeń do kontroli palenisk domowych. Chociaż nie tylko. Z puli 5,1 mln zł (bo taki jest tegoroczny budżet konkursu) będzie można dotować też wymianę nieekologicznych źródeł ciepła na instalacje niskoemisyjne w samorządowych obiektach użyteczności (gmina będzie mogła złożyć kilka wniosków o dofinansowanie, ale łączna wysokość wsparcia nie może być większa 200 tys. zł).

Równolegle samorząd uruchomił także konkurs „Gmina pełną piersią”. Jego budżet to 700 tys. zł, które zostaną przekazane w formie nagród dla gmin na realizację zadań proekologicznych związanych z ochroną powietrza. Oba te konkursy (nabory wniosków mają być prowadzone do 7 marca) tworzyć mają zręby Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza. Jak podał urząd marszałkowski uczestniczące w programie gminy na poprawę jakości powietrza będą mogły dodatkowo uzyskać 7 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

- Poprzez ten program chcemy zachęcić gminy, aby do tego problemu, mimo kryzysu energetycznego, podejść z otwartością. To kolejny program prospołeczny, bardzo też ważny dla naszego zdrowia. To inwestycja w przyszłość – mówił podczas inauguracji programu Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

- Ten pilotaż będzie dobrą praktyką na lata kolejne, bo oczywiście tych pieniędzy brakuje w samorządzie. My te pieniądze wygrzebaliśmy z naszych głębokich oszczędności, by poprawić jakość życia i powietrza – dodał Chełstowski.

Odpowiedzią na kryzys energetyczne przyśpieszenie wymiany „kopciuchów”

- Czystego powietrza nie będzie bez konsekwencji samorządu. Tej konsekwencji samorządowi województwa śląskiego nie można odmówić – stwierdził uczestniczący w konferencji Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego. Jak podkreślił odpowiedzią na obecny kryzys energetyczny powinno być wsparcie gospodarstw domowych w procesie wymiany starych, nieefektywnych źródeł ciepła oraz dociepleniu domów.

- Mam nadzieję, że ta inicjatywa przyśpieszy ten proces. Ona da nam szansę nie tylko, by oddychać czystym powietrzem, ale też stworzy gospodarstwom domowym możliwość do płacenia dużo niższych rachunków za energię niż dotychczas. płaciły mniej niż – powiedział Andrzej Guła.

Komin

Może Cię zainteresować:

Dotacje na wymianę ogrzewania oferuje nie tylko „Czyste Powietrze”. Co proponują miasta?

Autor: Michał Wroński

06/02/2023

Katowice Plac Sejmu Śląskiego

Może Cię zainteresować:

Miliony złotych na zielone ściany, retencję wody i odbetonowanie miast. Nowe programy WFOŚiGW w Katowicach

Autor: Michał Wroński

17/01/2023

Węgiel

Może Cię zainteresować:

Rekordowe dotacje na wymianę pieców węglowych w Katowicach

Autor: Michał Wroński

21/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon