Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia Stolicą Kultury 2029? Prezydent Sosnowca: Ten region na to zasługuje

10 lat temu w pojedynku o Europejską Stolicę Kultury stanęły Katowice i Wrocław. Wtedy wygrała śląska propozycja… a konkretniej dolno-śląska. Teraz szansa pojawia się po raz kolejny, jednak nie tylko dla Katowic, ale dla całej Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii. – Myślę, że wszystko będzie inaczej – mówi na antenie Radia Piekary prezydent Sosnowca.

Katarzyna Pachelska/24kato.pl
Katowice Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

Jeszcze niedawno miasto Katowice zostało ogłoszone Europejskim Miastem Nauki w 2024 roku, wydawać się mogło, że na tym skupi się cała uwaga władz w regionie. Tym bardziej, że podejście Katowic do Europejskiej Stolicy Kultury dziesięć lat temu się nie powiodło. Jednakże mimo wszystko pojawiła się kolejna możliwość i szansa na zdobycie ESK w 2029 roku. W tym wypadku nie tylko Katowice planują podejść do ESK, ale również Sosnowiec. – Nie tylko Sosnowiec, ogólnie chodzi o metropolię. Zasady zgłaszania się są jakie są i nie może być wprost napisane o metropolii, więc Sosnowiec albo Katowice. Rozmowy na ten temat trwają, więc zobaczymy i mam nadzieję, że będziemy się w stanie porozumieć i walczyć o Europejską Stolicę Kultury 2029 roku i nie dla Sosnowca, nie dla Katowic, tylko dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – mówi Arkadiusz Chęciński prezydent Sosnowca.

Kandyduje metropolia, a nie pojedyncze miasta

Dekadę temu wygrał Wrocław, mimo zgłoszenia Katowic. Sama propozycja śląskiego miasta przyczyniła się między innymi do powstania Strefy Kultury. Prezydent Sosnowca wyjaśnia co tym razem trzeba zrobić, żeby ten tytuł trafił do GZM. – Myślę, że wszystko będzie inaczej, bo tym razem mamy metropolię i skupimy się na pokazywaniu całego regionu, jego potencjału i myślę, że nie ma na terenie naszego kraju drugiego takiego regionu z takim potencjałem. Ten region na to zasługuje – wyjaśnia Chęciński. – Sosnowiec na przykład to miasto Kiepury, Szpilmana. Miasto, w którym teatr jest 5 lat starszy od miasta. To chyba jedyna taka sytuacja, może i na świecie. Mamy dużo do opowiadania i pokazywania, zresztą tak jak nasz region – dodaje.

Potrzeba promocji regionu wśród mieszkańców

Prezydent Sosnowca mówił też o rozmowie z prezydentem Katowic i przewodniczącym GZM o potrzebie promocji regionu wśród mieszkańców. – Tak naprawdę dzisiaj w regionie można spędzać wolny czas. Strefa kultury i rozrywki jest tak rozbudowana, że jedynie naszym zadaniem jest pokazywanie co ciekawego jest w poszczególnych częściach naszego regionu – mówi prezydent Sosnowca.

Bytom Europejska Stolica Kultury 2029

Może Cię zainteresować:

Europejska Stolica Kultury 2029 w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Bytom mógłby być miastem-chorążym tego projektu

Autor: Marcin Zasada

29/03/2022

Katowice esk 2029

Może Cię zainteresować:

Kandydaci na Europejską Stolicę Kultury 2029. Niestety nie Bytom. Ale jest Sosnowiec. I Katowice. I metropolia GZM

Autor: Marcin Zasada

12/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon