Eurowybory? Grzegorz Boski: ,,Jako PSL zrobiliśmy swoje". Wicemarszałek województwa chce by Kosiniak-Kamysz kandydował na prezydenta Polski

Co dalej z Trzecią Drogą? Nastroje po porażce w eurowyborach nie są najlepsze. Coraz częściej pojawiają się głosy o możliwym politycznym rozwodzie Polski 2050 i PSL-u. ,,Jako Polskie Stronnictwo Ludowe zrobiliśmy swoje" - mówił Grzegorz Boski w Protokole rozbieżności TVP Katowice. Wicemarszałek województwa śląskiego chce, aby Władysław Kosiniak-Kamysz kandydował na prezydenta Polski.

UMWŚ
Grzegorz boski wicemarszalek wojewodztwa slaskiego

Quo vadis Trzecia Drogo?

Co dalej z Trzecią Drogą? Po słabym wyniku w wyborach do Parlamentu Europejskiego (6,91%), wspólny projekt polityczny Polski 2050 Szymona Hołowni i Polskiego Stronnictwa Ludowego stanął pod znakiem zapytania. Oficjalnie współpraca układa się bardzo dobrze, ale w wypowiedziach medialnych politycy obu formacji coraz częściej nie kryją rozgoryczenia. Kierowanego, oczywiście, pod adresem koalicjantów.

Poseł Joanna Mucha z Polski 2050 stwierdziła wprost, że sojusz z PSL-em ,,przynosi więcej szkód niż pożytków". Europoseł PSL Krzysztof Hetman krótko po wyborach nie szczędził z kolei gorzkich słów wobec Róży Thun, która jego zdaniem uwiarygodniła swoim działaniem przekaz Konfederacji.

Pytany o tę sprawę Grzegorz Boski, wicemarszałek województwa śląskiego, członek Rady Naczelnej i Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL odpowiedział, że odbiera takie głosy bardziej jako ,,osobiste wycieczki", a nie przemyślane propozycje.

- Trzecia Droga to jest projekt, który rozpoczął się przed wyborami parlamentarnymi. Trwa cały czas nadal i ma się bardzo dobrze. (...) My przed wyborami umawialiśmy się na wspólne sprawy, zrobiliśmy protokół rozbieżności, wiemy co nas łączy i co różni. Do spraw podchodzimy indywidualnie - mówił na antenie TVP Katowice.
Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia, fot. PAP/Piotr Polak
Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia, fot. PAP/Piotr Polak

Eurowybory? ,,Jako PSL zrobiliśmy swoje"

Dziesięć lat temu PSL uzyskał w wyborach europejskich 6,8% głosów, a więc tylko 0,1% mniej niż teraz w ramach koalicji z Polską 2050. W świetle takich wyników w tzw. ,,dołach partyjnych" pojawiło się pytanie o zasadność dzielenia się miejscami na listach, jeśli samemu można uzyskać dokładnie to samo.

Zdaniem Grzegorza Boskiego słaby wynik Trzeciej Drogi w eurowyborach wynikał przede wszystkim z braku mobilizacji, co miały potwierdzić zlecone przez PSL badania powyborcze. O ile elektorat ludowców poszedł do wyborów parlamentarnych i samorządowych, o tyle ,,niekoniecznie widział jakiś interes" w wyborach europejskich.

- W województwie śląskim jako Polskie Stronnictwo Ludowe zrobiliśmy swoje. Jeśli policzyć głosy naszych kandydatów to wynik był całkiem przyzwoity. To też trzeba powiedzieć, że nie wszystko zawsze się udaje. Nie można być zawsze pewnym wyniku, bo tutaj raczej była taka sytuacja, że prawie byliśmy go pewni. Trzeba troszeczkę pokory, trzeba skupić się na pracy. Mamy cztery lata do następnych wyborów, więc przed nami kadencja.

Kosiniak-Kamysz kandydatem na prezydenta Polski?

Co ciekawe, Boski popiera jednak wystawienie przez PSL własnego kandydata na prezydenta Polski w przyszłorocznych wyborach. Przez ostatnich kilka miesięcy wydawało się niemal pewne, że marszałek Sejmu Szymon Hołownia będzie kandydatem całej Trzeciej Drogi. Zapewniał o tym m.in. wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, sekretarz PSL. Wynik z 9 czerwca zmienił nastroje w koalicji, co przekłada się także na coraz częstsze głosy ze strony polityków PSL, że partia powinna wystawić swojego kandydata.

- W Polskim Stronnictwie Ludowym jest Rada Naczelna, która decyduje w jakim kształcie do jakich wyborów startujemy. Na pewno też tak będzie przed wyborami prezydenckimi, kiedy zdecydujemy ostatecznie, czy mamy wspólnego kandydata jako Trzecia Droga, czy swojego kandydata jako PSL. Trudno mi jest cokolwiek wskazywać na ten moment. (...) Byłbym za kandydatem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Władysław Kosiniak-Kamysz? Tak - stwierdził Grzegorz Boski.
Michal gramatyka zdjecie pap

Może Cię zainteresować:

Koniec Trzeciej Drogi? Michał Gramatyka: ,,Ten projekt ma potencjał". Wskazał przyczyny porażki

Autor: Szymon Karpe

24/06/2024

Trzecia droga na rozdrozu kleska w wyborach do pe

Może Cię zainteresować:

Aleksandra Poloczek o wyniku wyborczym Trzeciej Drogi: ,,To jest zatrważające". Koniec koalicji Hołowni i PSL?

Autor: Szymon Karpe

12/06/2024

Najwięksi przegrani wyborów do PE na Śląsku

Może Cię zainteresować:

Gramatyka, Sośnierz, Kloc... Czyli najwięksi przegrani eurowyborów w regionie. Spodziewane czy raczej zaskakujące porażki?

Autor: Szymon Karpe

10/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon