Hałda „Skalny” i postapokaliptyczna rzeczywistość. Jeszcze we wrześniu odbędzie się plenerowy pokaz filmu „W nich cała nadzieja”

To będzie jedyny w swoim rodzaju pokaz filmowy. 29 września na hałdzie „Skalny” w Łaziskach Górnych odbędzie się plenerowy seans filmu „W nich cała nadzieja”. Nie ma w tym przypadku. To właśnie tutaj kręcono sceny do tego obrazu – hałda i jej okolice miały udawać Ziemię po apokaliptycznej zagładzie. Na ile przekonująco? Sami oceńcie.

fot. mat pras. / Wiktor Obrok
W nich cała nadzieja. Kadr z filmu

„W nich cała nadzieja” to pełnometrażowy debiut fabularny Piotra Biedronia, twórcy filmów krótkometrażowych i dokumentalnych. W projekt zaangażowali się ponadto m.in.: Marek Zawierucha – scenograf („Boże Ciało”, „Wołyń”), Tomasz Wójcik – autor zdjęć („Orlęta. Grodno '39”, „Wygrać marzenia”), Łukasz Pieprzyk – muzyka („Legiony”, „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”), Marceli Majer – montaż („Warsaw by Night”, „Kariera Nikosia Dyzmy”) czy Bart Putkiewicz – dźwięk („Miasto 44”, „Amok”).

Apokalipsa i Łaziska Górne

Akcja filmu toczy się w przyszłości, w świecie po apokaliptycznej zagładzie. Wszystko wskazuje na to, że przeżyła ją tylko Ewa (w tej roli wystąpiła Magdalena Wieczorek ) i towarzyszący jej robot o imieniu Artur (któremu głosu użyczył Jacek Beler). W pewnym momencie między kobietą, a robotem dochodzi jednak do konfliktu, a to oznacza początek dramatycznej walki o życie. To tyle odnośnie fabuły, w której – jak widać – wracają typowe dla twórczości science-fiction pytania o przyszłość ludzkości, groźbę zagłady, katastrofę klimatyczną, a także wzajemne relacje człowieka i maszyny.

Poszukujący plenerów do nakręcenia tej apokaliptycznej historii trafili do… Łazisk Górnych. Ich uwagę zwróciła znajdująca się tam hałda „Skalny”. Wysoka na prawie 100 metrów, zajmująca powierzchnię 30 ha to jedna z największych hałd w Europie.

Zanim trafiliśmy na hałdę w Łaziskach to zwiedziliśmy wiele takich obiektów. Jednak by można było zrealizować zdjęcia musiała to być hałda zrekultywowana. Hałda w Łaziskach spełniała ten warunek – mówi cytowany przez serwis Polskiej Grupy Górniczej Leszek Iwaniak, producent wykonawczy filmu.

Hałda po obróbce

W rzeczy samej, charakterystyczna panorama kominów elektrowni „Łaziska”, widoczna z pobliskiej hałdy, w samym tylko trailerze filmu pojawia się kilkakrotnie, choć obraz ten nie jest dokładnie tym, co dziś widać z hałdy. – Hałda jest obecnie zielonym miejscem, na potrzeby produkcji przeszła komputerową obróbkę – wyjaśnia Grzegorz Conrad, dyrektor kopalni Bolesław Śmiały, na terenie której znajduje się hałda.

Na ile przekonująco łaziska hałda wcieliła się w rolę Ziemi po apokalipsie zobaczyć będzie można już 29 września (oficjalna premiera w kinach zaplanowana jest na 24 listopada). Tego dnia właśnie na „Skalnym” odbędzie się plenerowy pokaz filmu „W nich cała nadzieja”. Początek seansu po godz. 19. Na hałdzie stanie telebim, będą też leżaki, aczkolwiek ich ilość będzie ograniczona. Organizatorzy wydarzenia radzą uczestnikom, by zabrali ze sobą koce. Wstęp wolny.

Hałda Bytom-Radzionków

Może Cię zainteresować:

Dymiące hałdy to nasze śląskie wulkany. Jest ich ponad 200. Mogą osiągać temperaturę 1000 stopni Celsjusza

Autor: Patryk Osadnik

01/05/2022

Hałda Szarlota

Może Cię zainteresować:

Śląskie „góry”. Zwałowiska odpadów, geologiczne śmietniki i... atrakcje turystyczne. Oto TOP 10 najsłynniejszych hałd na wycieczkę

Autor: Maciej Poloczek

05/08/2023

Tarnowskie Góry - hałda popłuczkowa

Może Cię zainteresować:

Cud przemysłowej natury Śląska. Hałda, z którą może równać się tylko... słynna Ayers Rock w Australii

Autor: Patryk Osadnik

29/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kopalnia Wujek. Katowice („Śmierć jak kromka chleba”)

Wszyscy byliśmy górnikami. Aktorzy, muzycy, księża, politycy

Stara kopalnia Pokój w Rudzie Śląskiej

Stary Pokój. Kopalnia, której już nie ma, ta z filmów

Hałda Skalny Łaziska

Kiedyś mówili o tym miejscu "wrota piekieł". Teraz jest TAK

Katowice, Rynek

Rozkład jazdy dla Miasta Nauki w Katowicach. Na 50 tygodni

Komputer PRS 4

Najdłużej pracujący komputer w Polsce do muzeum w Katowicach

Kino Patria

Słynne śląskie kino może być pierwszą ofiarą deficytu węgla

Requiem

Filmy z Franciszkiem Pieczką można w sieci zobaczyć za darmo