Ślonzoki Razem? ,,Oprócz robienia dymu, nic innego nie potrafią". Henryk Mercik o wyborach samorządowych i szansach RAŚ na powrót do sejmiku województwa

Henryk Mercik uważa, że Ruch Autonomii Śląska ma szanse na powrót do sejmiku województwa śląskiego, ale kluczowa będzie kampania wyborcza. Jak dodał, ostrzegał kolegów przez traceniem czasu na rozmowy ze Ślonzokami Razem, bo należało wyciągnąć wnioski z nieudanego sojuszu ze Związkiem Górnośląskim i klęski Śląskiej Partii Regionalnej. ,,Nie ma co ględzić o sojuszach z kimś, z kim nas niewiele łączy, kto ma zupełnie inną wizję swojego działania w polityce" - mówił w Rozmowie Dnia Radia Piekary.

arc
Henryk Mercik

Ślonzoki Razem? ,,Oprócz robienia dymu nic innego nie potrafią. Ostrzegałem, że to nie ma sensu"

Ruch Autonomii Śląska i Ślonzoki Razem wystartują w wyborach samorządowych osobno. Tym samym poniekąd powtarza się scenariusz z 2018 r., kiedy Śląska Partia Regionalna i Ślonzoki Razem również przed wyborami nie doszły do porozumienia. W efekcie obie listy otrzymały po 3% głosów, nie wprowadzając żadnego przedstawiciela do sejmiku województwa śląskiego.

Pytany o tę sprawę Henryk Mercik, były członek zarządu województwa śląskiego z ramienia RAŚ stwierdził, że przestrzegał swoich kolegów przed prowadzeniem rozmów ze Ślonzokami Razem, które jego zdaniem nie miały sensu. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter).

- Od samego początku byłem przeciwny próbie takiego jednoczenia sił. Polityka nie znosi marnowania czasu. Byłem przekonany, że te rozmowy to jest marnowanie czasu, który można było wykorzystać na przypomnienie o silnej, własnej marce. Można dogadać się tylko z kimś, kto tego chce. Ze Ślonzokami Razem nie ma żadnego pola do dyskusji – mówił.

Zdaniem Mercika, jakakolwiek propozycja by nie padła, i tak by ją odrzucili. Oddanie nawet wszystkich jedynek, pełnomocnika wyborczego i szyldu by nie pomogło, bo "oni tego nie chcą". - Problemem tych ludzi jest to, że oni nigdy niczego nie wygrali. Dziesięć czy piętnaście startów wyborczych i zero efektów. Niektórzy członkowie RAŚ wykazali się naiwnością polityczną i nieuprawnioną wiarą, że Ślonzokom Razem chodzi o jakąś wspólną sprawę. - Oprócz robienia dymu w regionalnej polityce, nic innego nie potrafią - ocenił.

- Jo nie mom nic do stracenia – to jest jedyny argument tego środowiska. To hasło funkcjonuje też w internecie. Nie, mamy wiele do stracenia. Wiemy, jak mogło funkcjonować Muzeum Górnośląskie, Muzeum Śląskie czy Regionalny Instytut Kultury i wiemy, jak łatwo te niezwykle cenne instytucje dla kultury śląskiej można było rozmontować i zdewastować - mówi Mercik.

Szanse RAŚ na powrót do sejmiku województwa. ,,Nie ma co ględzić o sojuszach"

W latach 2010-2018 Ruch Autonomii Śląska miał reprezentację w sejmiku województwa śląskiego i współrządził województwem. Czy autonomiści mają jeszcze szanse wrócić do regionalnej polityki? W opinii Henryka Mercika tamte lata były decydujące i to dzięki obecności RAŚ tematy związane ze śląską kulturą czy godką weszły do agendy partii politycznych. Jednocześnie wyraził sceptycyzm wobec pozostawienia im śląskich spraw. - To nie są tematy dla pojedynczych funkcjonariuszy partii ogólnopolskich – mówił.

Jak dodał, biorąc pod uwagę wyniki spisu powszechnego, jest przestrzeń dla działalności politycznej regionalistów i własnej reprezentacji w sejmikach województw śląskiego i opolskiego. Śląska Partia Regionalna była błędem. Tworzenie ,,miliona organizacji” jest niepotrzebne.

- Była próba budowania czegoś nowego. Przypomnę rolę Związku Górnośląskiego i słynnego prezesa Grzegorza Frankiego, który poczuł taki nagły przypływ miłości do lokalnego koła PO. Wtedy się wszystko rozbiło. Trzeba było wyciągnąć wnioski z tego wydarzenia. Ja je wyciągnąłem. Nie ma co ględzić o sojuszach z kimś, z kim nas niewiele łączy, kto ma zupełnie inną wizję swojego działania w polityce.

Henryk Mercik zapowiedział, że nie będzie kandydował w wyborach, ale kibicuje Ruchowi Autonomii Śląska w powrocie do sejmiku województwa śląskiego. Sytuacja jest sprzyjająca, ale kluczowa dla ewentualnego sukcesu RAŚ będzie kampania wyborcza.

Kohut

Może Cię zainteresować:

Wspólny start KO i Lewicy do katowickiej Rady Miasta? Na to wygląda. Łukasz Kohut o wyborach samorządowych: ,,Lewica ma silne listy w województwie śląskim"

Autor: Szymon Karpe

15/02/2024

Antoni dudek

Może Cię zainteresować:

Powojenne represje wobec Ślązaków były hańbą. Zakamuflowana opcja? Prof. Dudek: ,,Panie Kaczyński, pan niestety i w tej sprawie się myli"

Autor: Szymon Karpe

15/02/2024

Szafnymy to zaś Czy śląscy regionaliści wrócą do sejmiku

Może Cię zainteresować:

Czy śląscy regionaliści wrócą do sejmiku? Raczej będzie powtórka scenariusza: "Ślonzoki razem, ale osobno"

Autor: Maciej Poloczek

09/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon