Historyczny Ślązag: Niezrealizowane plany. III wojna światowa i atak nuklearny na Śląsk

XX wiek obfitował w niezrealizowane plany - jak niemiecka inwazja na Anglię, amerykańska na Japonię czy sowiecki atak na III Rzeszę, jak desanty na Maltę, czy Islandię. Do wielkich niezrealizowanych planów XX wieku należą też amerykańskie plany ataku nuklearnego na państwa komunistyczne, w tym i na Polskę. Amerykańskie bomby jądrowe miały spaść również na Śląsk.

Teren dzisiejszego województwa śląskiego miał stać się celem dwóch operacji amerykańskiego lotnictwa z zastosowaniem broni nuklearnej.

W ramach jednej z nich Amerykanie zamierzali zrzucić bomby wodorowe - czyli ładunki termonuklearne bardzo dużej mocy - na lotniska w Rudnikach pod Częstochową, Pyrzowicach oraz Gliwicach-Trynku. Wybuchy bomby o mocy 1,1 megatony spowodowałyby ogromne zniszczenia i przerażające straty wśród ludności cywilnej. W Gliwicach i okolicznych miejscowościach zginęłoby około 100 tysięcy ludzi.

Plany drugiej operacji przewidywały zrzucenie ponad 100 bomb atomowych na ośrodki miejskie i przemysłowe. Byłyby to bomby o stosunkowo małej mocy 8 kiloton, jednak użyte w wielkiej liczbie wywołałyby zniszczenia o skali wręcz gigantycznej, a liczba ich ofiar byłaby niewyobrażalnie wielka, przekraczając milion osób.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bukowa Góra w lutym 2002

To miejsce blisko nas może być starsze niż egipskie piramidy

Pałac Kultury Zagłębia

Dom kultury, czyli pałac. Jedyny taki w metropolii

Epi

O cholera! Czyli najgorsza pandemia w śląskiej historii

Konceret Iron Maiden, w tle zamek Ogrodzieniec

Iron Maiden w Ogrodzieńcu. Rok 1984, Polska w ruinie

Tarnowskie Góry gwarki

Gwarki 2022. Postacie z pochodu: Jan II Dobry

Niemieckie niezrealizowane plany na Śląsku i w Zagłębiu

Taki byłby dziś Śląsk, gdyby to Trzecia Rzesza wygrała wojnę

Żydzi w Tarnowskich Górach

Śladami tarnogórskich Żydów. Te miejsca wciąż ich pamiętają