Historyczny Ślązag. Tajemnica Jakoba Scharfa i fotografii Katowic z 1939 roku

Historyczny Ślązag. Oto pierwszy odcinek naszego historycznego cyklu. Przedstawimy w nim szczególnie frapujące zagadki z przeszłości Śląska i Zagłębia. Nieznane fakty, zapomniani bohaterowie, historyczne sekrety. Wraz z nami będziecie uczestniczyć w wyjaśnianiu niejednego z nich i w tropieniu śladów tajemnic, których nie odkryto do dziś. Na początek tajemnica wyjątkowej fotografii Katowic z 1939 roku.

Historyczny slazag odc 1

To niezwykłe zdjęcie. 4 września 1939 roku, gdy do miasta wkraczał Wehrmacht, zrobiono sporo fotografii. Robili je niemieccy żołnierze, robili zawodowi fotoreporterzy, jak Leo Mehl z Bytomia czy Ludwig Feld z Gliwic. A nawet włoscy dyplomaci, jak Gino Busi i Cesare Fabozzi. To zdjęcie jest jedyne w swoim rodzaju, ponieważ zrobił je Żyd z Katowic - Jakob Scharf.

Jak to było możliwe? Czyżby Jakob Scharf, znany żydowski przedsiębiorca, nie zbiegł z miasta przed jego zajęciem przez niemieckie wojska? Uzyskanie tej informacji było kluczowe dla rozwiązania tej historycznej zagadki. Jeżeli Scharfa nie było w Katowicach - nie mógłby być autorem zdjęcia, które w 1940 roku wydrukowała niemiecka gazeta. A jednak odnalazł się członek rodziny Jakoba Scharfa. Opowieść wnuka potwierdziła, że rodzina Scharfów opuściła Katowice już po zajęciu polskiej części Górnego Ślaska przez Wehrmacht.

Dwa słowa. Jakob Scharf, nieznany autor zdjęcia Katowic we wrześniu 1939. Żydowski fotograf zginął, ale jego rodzina przetrwała Holokaust

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Cmentarz panewnicki pogrzeb ekshumowanych w 1947 roku

Tajemnica cmentarza w Panewnikach. Kto został tam pochowany?

Górny Śląsk 1939 na zdjęciach Leo Mehla

Wrzesień 1939 na Śląsku w obiektywie niemieckiego fotografa

Jakob Scharf z córką Miną

Jak odnalazłem autora słynnego zdjęcia z Katowic z 1939 roku

Część terytorium obecnej Rudy Śląskiej w okresie międzywojennym

Ruda Śląska - wielki patchwork. Miasto pozszywane

Niemiecka architektura międzywojennego Śląska

Druga, niemiecka głowa smoka w śląskim Tripolis

Odkryty basen w Tychach

Zdjęcia odkrytego basenu w Tychach

Żródła Wisły na dawnej mapie

Krak był ze Śląska? Odcinek 2: Qui vulgo dicitur Skalka