Historyczny Ślązag. Tajemnica Jakoba Scharfa i fotografii Katowic z 1939 roku

Historyczny Ślązag. Oto pierwszy odcinek naszego historycznego cyklu. Przedstawimy w nim szczególnie frapujące zagadki z przeszłości Śląska i Zagłębia. Nieznane fakty, zapomniani bohaterowie, historyczne sekrety. Wraz z nami będziecie uczestniczyć w wyjaśnianiu niejednego z nich i w tropieniu śladów tajemnic, których nie odkryto do dziś. Na początek tajemnica wyjątkowej fotografii Katowic z 1939 roku.

Historyczny slazag odc 1

To niezwykłe zdjęcie. 4 września 1939 roku, gdy do miasta wkraczał Wehrmacht, zrobiono sporo fotografii. Robili je niemieccy żołnierze, robili zawodowi fotoreporterzy, jak Leo Mehl z Bytomia czy Ludwig Feld z Gliwic. A nawet włoscy dyplomaci, jak Gino Busi i Cesare Fabozzi. To zdjęcie jest jedyne w swoim rodzaju, ponieważ zrobił je Żyd z Katowic - Jakob Scharf.

Jak to było możliwe? Czyżby Jakob Scharf, znany żydowski przedsiębiorca, nie zbiegł z miasta przed jego zajęciem przez niemieckie wojska? Uzyskanie tej informacji było kluczowe dla rozwiązania tej historycznej zagadki. Jeżeli Scharfa nie było w Katowicach - nie mógłby być autorem zdjęcia, które w 1940 roku wydrukowała niemiecka gazeta. A jednak odnalazł się członek rodziny Jakoba Scharfa. Opowieść wnuka potwierdziła, że rodzina Scharfów opuściła Katowice już po zajęciu polskiej części Górnego Ślaska przez Wehrmacht.

Dwa słowa. Jakob Scharf, nieznany autor zdjęcia Katowic we wrześniu 1939. Żydowski fotograf zginął, ale jego rodzina przetrwała Holokaust

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Jakob Scharf z córką Miną

Jak odnalazłem autora słynnego zdjęcia z Katowic z 1939 roku

Górny Śląsk 1939 na zdjęciach Leo Mehla

Wrzesień 1939 na Śląsku w obiektywie niemieckiego fotografa

Chorzów Hala Targowa

Hala targowa, czyli barbarzyństwo w Chorzowie

Leonid Breżniew w Bytomiu

Głowy państw omijają Śląsk. . Kiedyś było inaczej

EC Szombierki

Gdzie nie będzie Industriady? Zaniedbane zabytki przemysłowe

Ulica Wolności w Chorzowie

Mówią o niej "Wolka". Ulica, bez której nie byłoby Chorzowa

Artur Troncik

Pseudonim? „Saper”. Zawód? Poszukiwacz skarbów