III Śląski Protest przeciwko kolei CPK. Demonstrujący zablokują 28 maja wiślankę w Orzeszu. "Oczekujemy jednoznacznej decyzji politycznej oznaczającej zatrzymanie tego projektu"

Zmienił się rząd, a obawy mieszkańców Mikołowa, Łazisk Górnych czy Palowic oraz innych miejscowości na trasie szybkiej kolei do Centralnego Portu Komunikacyjnego, wcale nie zmalały. Dlatego znowu wyjdą na ulicę. We wtorek 28 maja 2024 r. po południu zablokują DK81, czyli popularną "wiślankę". - Oczekujemy jednoznacznej decyzji politycznej oznaczającej zatrzymanie tego projektu - mówi organizatorka protestu, sołtyska Palowic Dominika Baranowicz.

K. Pachelska
Protest cpk mikolow

We wtorek 28 maja 2024 w godzinach 17:30-18:30 w Orzeszu Woszczycach (przejście dla pieszych na DK81 „wiślanka”) odbędzie się już trzeci duży protest w obronie terenów Mikołowa i na południe od niego przed - jak mówią organizatorzy - przeskalowanym projektem kolei dużych prędkości na odcinku od Katowic do granicy państwa z Czechami.

Organizatorzy demonstracji podnoszą fakt, że pomimo wielu obietnic i deklaracji ze strony obecnie rządzącej koalicji i pojawiających się praktycznie co tydzień informacji prasowych (często sprzecznych) projekt ten jest dalej procedowany, a nawet przyśpiesza. Świadczyć mogą o tym ponowne projektowanie Kolei+ na odcinku Katowice Piotrowice – Łaziska uwzględniające przebieg KDP170, dalsze procedowanie linii w tym wariancie przed RDOŚ Katowice, czy zintensyfikowane kontakty przedstawicieli CPK z mieszkańcami w ostatnich tygodniach. (Interesujesz się śląską polityką? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

- Oczekujemy jednoznacznej decyzji politycznej oznaczającej zatrzymanie tego projektu – mówi organizatorka protestu sołtyska Palowic Dominika Baranowicz. - Za niedopuszczalne w XXI wieku w samym centrum Unii Europejskiej uważamy ignorowanie głosów ogromnej liczby mieszkańców przeciwnych tej inwestycji. Inwestycji, która nigdy nie została z nami skonsultowana i uzasadniona. Która w procedowanym obecnie przebiegu niszczy najbardziej wartościowe i unikalne tereny Pojezierza Palowickiego, Doliny Rzeki Jamny, przechodzi przez samo centrum naszych miast i miasteczek. Przykładowo pas 160 metrów wokół inwestycji zawiera 45% powierzchni urbanistycznej Palowic, przechodzi przez samo centrum Orzesza, a w centrum Mikołowa i Kamionki obejmuje 1 463 mieszkańców i trwale podzieli to 800-letnie miasto dodaje Dominika Baranowicz.

Wtóruje jej Bartosz Orszulik, lider inicjatywy "Nie dla CPK przez 800-letni Mikołów". - Nie ma wariantu tej kolei, który nie burzyłby naszego świata - mówił w Rozmowie Dnia Radia Piekary. Sam mieszka w centrum Mikołowa a jednocześnie w linii 100 metrów od planowanego przebiegu kolejowej szprychy. Jego dom nie zostanie wyburzony, ale pod płotem będą pędzić pociągi. - Wariant kolei przez centrum Mikołowa to jest szaleństwo projektanta - twierdzi Orszulik.

Pendolino

Może Cię zainteresować:

Szykuje się znów protest przeciwko kolei do CPK. Co tak naprawdę planuje kolej na Śląsku?

Autor: Michał Wroński

24/05/2024

Pendolino

Może Cię zainteresować:

Prezes PKP PLK o inwestycjach na Śląsku. Będą zmiany w budowie kolei do Jastrzębia-Zdroju

Autor: Michał Wroński

21/05/2024

Protest cpk mikolow

Może Cię zainteresować:

Trwają prace nad śląską "szprychą" kolei do CPK. Budowa może ruszyć jeszcze w tej dekadzie

Autor: Michał Wroński

02/05/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon