Ikarusem albo Jelczem po miastach Metropolii. Startuje pierwsza edycja Śląskich Linii Turystycznych. Kursy we wszystkie weekendy w lipcu

Nareszcie! W Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu czy w Krakowie od kilku lat mają taką atrakcję, a teraz będzie dostępna również w naszej Metropolii. 29 czerwca startują Śląskie Linie Turystyczne. Będzie można się przejechać zabytkowymi autobusami znanymi z PRL-u, głównie marki Jelcz i Ikarus. W czerwcu w ramach akcji Kierunek GZM, a w lipcu już regularnie.

Śląski Ikarus melduje, że po kilku latach starań, już 29 czerwca startuje pierwsza edycja Śląskich Linii Turystycznych obsługiwanych zabytkowymi autobusami - przede wszystkim marek Ikarus i Jelcz, ale nie tylko.

Inauguracyjne przejazdy odbędą się w sobotę 29 czerwca na trasie Katowice Sądowa - Zabrze Goethego w ramach wycieczek z cyklu Kierunek GZM, a później, w niedzielę 30 czerwca będzie można pojechać z Katowic na lotnisko w Pyrzowicach. Kolejne kursy będą wykonywane we wszystkie weekendy do końca lipca! Trasy w lipcu mają być zmieniane, autobusy nie będą kursować tymi samymi we wszystkie weekendy. Wydarzenie organizuje Zarząd Transportu Metropolitalnego wraz z wypożyczalnią autobusów Śląski Ikarus. Lipcowe wycieczki zabytkowymi autobusami też będą za darmo - jak się dowiadujemy w GZM.

Kierunek GZM to nie tylko festiwal mikrowycieczek, ale też Święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Odbędzie się od 28 do 30 czerwca 2024 r.

To już trzecia edycja święta Kierunek GZM, które od początku stawia na mikroturystykę. W programie tegorocznego Kierunku GZM znalazło się 178 wycieczek oraz 2 wydarzenia specjalne. Wśród nich nie brakuje wycieczek przyrodniczych i historycznych. Sporo uwagi przewodnicy poświęcą architekturze, miejscom na co dzień niedostępnym, historiom mniej lub bardziej znanych ludzi, których losy wpłynęły na to, kim dzisiaj jesteśmy, takich jak Kazimierz Kutz, Karol Godula, Rysiek Riedel czy grupa KAT (tu oczywiście kłania się ŚLĄZAG!).

Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię przemierzać będziemy na niemal wszelkie możliwe sposoby. Na piechotę, na rowerze, autobusem, kajakiem a nawet…. balonem i windą paciorkową.

Wycieczki odbędą się we wszystkich miastach i gminach tworzących GZM, od Wyr po Siewierz, od Rudzińca po Sławków. Poznamy lepiej centrum GZM i jej obrzeża, centra miast i małe miejscowości, pałace, przemysłowe osiedla, przydrożne kapliczki i podmiejskie lasy.

Wszystkie wydarzenia w ramach Kierunku GZM są bezpłatne. Na większość z nich konieczna jest rezerwacja. Opisy poszczególnych wydarzeń oraz informacje, jak dokonać rezerwacji są dostępne na stronie kierunekgzm.pl

Wycieczki w ramach Kierunku GZM 29 czerwca

Inauguracyjna wycieczka Ikarusem powiedzie nas przez miejsca kojarzące się z zabytkami techniki. Trasa to Katowice Sądowa – Zabrze Goethego przez Chorzów, Świętochłowice, Rudę Śląską. I teraz najlepsze - przejazdy są darmowe, nie trzeba pobierać żadnego kuponu ani nigdzie się zgłaszać, tylko wystarczy przyjść na przystanek Katowice Sądowa albo Zabrze Goethego (nowe zabrzańskie centrum przesiadkowe). (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Z okien Ikarusa zobaczymy:

 • Katowice: Dworzec PKP, Rynek, Hala Widowiskowo-Sportowa Spodek, Park Alojzego Budnioka.
 • Chorzów: Śląskie Wesołe Miasteczko, Śląski Ogród Zoologiczny, Planetarium Śląskie, Park Śląski, Górnośląski Park Etnograficzny, Rynek, Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.
 • Świętochłowice: Zespół Parkowo Leśny
 • Ruda Śląska: Stacja Biblioteka, Osiedle Kaufhaus, Plac Jana Pawła II, Góra Antonia, Hałda Pocynkowa Huty Hugo
 • Zabrze: Sztolnia Królowa Luiza, Zabytkowa Kopalnia Guido, Miejski Ogród Botaniczny, Dworzec PKP.

Odjazdy z Katowic w kierunku Zabrza: 8:45, 10.00, 11:15, 12:30, 13:45, 15:00, 16:15, 17:30.

Godziny odjazdu z Zabrza w kierunku Katowic: 10:41, 11:56, 13:11, 14:26, 15:41, 16:56, 18:11, 19:26.

Czas przejazdu: 1,5 godziny.

Wycieczki w ramach Kierunku GZM 30 czerwca na lotnisko w Pyrzowicach

Drugi dzień akcji Kierunek GZM to wycieczka z Katowic Zawodzia na lotnisko Katowice Airport w Pyrzowicach i z powrotem. Zasady te same: przejazdy są darmowe, nie trzeba pobierać żadnego kuponu ani nigdzie się zgłaszać, tylko wystarczy przyjść na przystanek.

Na trasie przejazdu lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się następujące miejsca warte odwiedzenia:

 • Katowice: Rynek, Strefa Kultury, Spodek, Park Wełnowiecki.
 • Siemianowice Śląskie: Telewizja Katowice, Park Górnik, Dworek Rheinbabenów, Park Tradycji.
 • Wojkowice: Park miejski.
 • Gmina Bobrowniki: Park w Rogoźniku, Las w Wymysłowie.
 • Świerklaniec: Zespół parkowo-pałacowy w Świerklańcu.
 • Ożarowice: Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice.

Trasa: Katowice Zawodzie – Katowice Airport przez katowicki Rynek, Siemianowice, Wojkowice, Dobieszowice, Świerklaniec.

Miejsce startu: Autobus rozpoczyna trasę na przystanku Zawodzie Centrum Przesiadkowe.

Odjazdy z Katowic w kierunku lotniska: 9:00, 10.15, 11:30, 12:45, 14:00, 15:15, 16:30.

Godziny odjazdu z lotniska w kierunku Katowic: 10:45, 12:00, 13:15, 14:30, 15:45, 17:00, 18:15.

Informacje dotyczące kolejnych, już lipcowych, przejazdów, w tym rozkłady jazdy, będą zamieszczane na Facebookowym profilu Śląski Ikarus i GZM

Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Bytom Chorzow i Katowice w 1993

Może Cię zainteresować:

Jak 30 lat temu pachniało w Ikarusach? W 1993 roku Steve kursował z Bytomia do Katowic i zostawił nam zdjęcia

Autor: Redakcja

16/11/2023

Autobus elektryczny PKM Katowice

Może Cię zainteresować:

Przy lotnisku w Pyrzowicach będzie można ładować autobusy elektryczne. Powstanie stacja ładowania

Autor: Michał Wroński

03/04/2024

Ruiny pałacu w Sławikowie

Może Cię zainteresować:

Zapomniany pałac w Sławikowie koło Raciborza czeka na swojego wybawcę. Zobaczcie, jak wygląda

Autor: Arkadiusz Szymczak

15/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon