Intensywne opady deszczu w województwie śląskim. Pogotowie przeciwpowodziowe w Beskidach

Nieprzerwane ulewy paraliżują południe woj. śląskiego. W Beskidach i na Podbeskidziu wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe w kilku miastach. Rzeki przekraczają stany ostrzegawcze, a służby pracują bez wytchnienia, by chronić mieszkańców przed skutkami żywiołu.

AKTUALIZACJA, godz. 10:55

Brynica w Mysłowicach (stacja pomiarowa Szabelnia) przekroczyła stan alarmowy wynoszący 100 cm. Aktualny poziom rzeki w tym miejscu to 102 cm.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:

W niedzielę 27 lipca oraz w nocy na poniedziałek 28 lipca 2025 Beskidy i Podbeskidzie zostały nawiedzone przez wyjątkowo intensywne opady deszczu, które spowodowały liczne zalania ulic, wezbrania rzek i lokalne podtopienia. W związku z zagrożeniem, w kilku miejscowościach ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe, a służby pracowały przez całą noc, by ograniczyć skutki żywiołu.

Bielsko-Biała: wzbierają rzeki

W Bielsku-Białej ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. W nocy z niedzieli na poniedziałek władze Bielska-Białej poinformowały, że w mieście przekroczone zostały stany ostrzegawcze na rzekach Białej, Wapienicy i Iłownicy.

W związku z intensywnymi opadami deszczu władze wydano komunikat ostrzegający mieszkańców terenów zagrożonych podtopieniami. Zgodnie z zaleceniami, osoby narażone na ewentualną ewakuację powinny mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy oraz niezbędne lekarstwa. W miejscach, gdzie ryzyko zalania jest największe, wskazane jest przeniesienie mienia na wyższe kondygnacje budynków, a także śledzenie na bieżąco komunikatów publikowanych w mediach.

Prezydent miasta podjął też decyzję o wydawaniu worków z piaskiem dla mieszkańców – każda osoba może otrzymać 20 sztuk. Do północy worki są dostępne w magazynie przy ulicy Lipnickiej 72, natomiast po północy będą wydawane w magazynie powodziowym PreZero przy ulicy Reksia 6.

Czechowice-Dziedzice również zagrożone

Również gmina Czechowice-Dziedzice ogłosiła, że w niedzielę o godz. 22:00 burmistrz Marian Błachut podjął decyzję o ogłoszeniu pogotowia przeciwpowodziowego. Rzeki w okolicy Czechowic-Dziedzic gwałtownie wezbrały, przekraczając stany ostrzegawcze.

Pogotowie przeciwpowodziowe zostało wprowadzone w związku ze stale obowiązującym, najwyższym stopniem ostrzeżenia przed burzami i ulewnym deszczem, w obliczu nasilających się opadów oraz przy przekroczonym stanie ostrzegawczym rzeki Białej i wysokich, stale rosnących stanach wód rzek: Iłownicy, Wapienicy i Wisły - informuje gmina Czechowice-Dziedzice.

Stan pogotowia przeciwpowodziowego wprowadziły również Kozy.

Ustroń i pogotowie dla całego powiatu cieszyńskiego

W Ustroniu miniona noc upłynęła pod znakiem intensywnego monitorowania poziomu wód, które – mimo niepokojących prognoz – nie doprowadziły do żadnych zgłoszeń dotyczących podtopień. W reakcji na dynamicznie zmieniającą się sytuację pogodową starosta cieszyński Janina Żagan ogłosiła stan pogotowia przeciwpowodziowego dla całego powiatu. Działania prewencyjne prowadzone są we współpracy z burmistrzem miasta Ustroń, Pawłem Sztefkiem, a służby pozostają w pełnej gotowości. Miasto apeluje do mieszkańców o zachowanie ostrożności, śledzenie komunikatów meteorologicznych oraz wyraża wdzięczność wszystkim osobom zaangażowanym w nocne działania ochronne.

O godz. 8:00 w poniedziałek nadal obowiązywało najwyższego, trzeciego stopnia ostrzeżenie IMGW przed silnymi opadami deszczu i burzami. Intensywne opady przewidywane są przynajmniej do południa.

Intensywne opady w województwie śląskim

Całe województwo śląskie mierzy się z konsekwencjami intensywnych opadów deszczu, które doprowadziły do licznych zgłoszeń i interwencji służb ratowniczych. Państwowa Straż Pożarna informuje, że od początku raportowania odnotowano łącznie 353 zgłoszenia, z czego 246 przypadków miało miejsce pomiędzy godziną ósmą rano 27 lipca a północą tego samego dnia, a kolejne 107 interwencji od północy do godziny szóstej rano 28 lipca.

Najbardziej dotkniętym obszarem pozostaje powiat bielski, gdzie odnotowano aż 205 zgłoszeń, następnie powiat cieszyński z 26 interwencjami i miasto Katowice z 18 przypadkami. Obecnie prowadzone są 23 akcje ratownicze, jednak służby nie odnotowały konieczności ewakuacji mieszkańców z terenów zalewowych.

Zgłoszono natomiast 74 przypadki uszkodzenia lub zalania dróg, nie odnotowano natomiast żadnych szkód w zakresie infrastruktury mostowej ani obiektów użyteczności publicznej.

Sytuacja wymagała ewakuacji obozów harcerskich z powiatów objętych trzecim stopniem zagrożenia. Łącznie ewakuowano 18 obozów z terenów takich jak powiat bielski, cieszyński, żywiecki, częstochowski, zawierciański i lubliniecki. W sumie kierownictwo obozów zdecydowało o przemieszczeniu 1120 dzieci oraz 134 opiekunów. W związku z zagrożeniem wprowadzono pogotowia przeciwpowodziowe w Bielsku-Białej oraz gminach Czechowice-Dziedzice i Kozy, a sytuacja jest dynamiczna i nadal monitorowana przez odpowiednie służby.

Jak długo będzie padać?

W najbliższych godzinach województwo śląskie pozostanie pod wpływem wilgotnej masy powietrza, co oznacza kontynuację opadów deszczu. Prognozy wskazują, że intensywne opady będą występować przynajmniej do południa, szczególnie w południowej części regionu, w tym w rejonie Beskidów. IMGW utrzymuje trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia meteorologicznego. W ciągu dnia opady będą stopniowo słabnąć, ale lokalnie mogą wystąpić burze z silnym wiatrem i punktowymi zalaniami. Radarowe obserwacje wskazują na przemieszczające się komórki opadowe o umiarkowanej i silnej intensywności, co może skutkować dalszymi utrudnieniami komunikacyjnymi i wzrostem poziomu wód w rzekach

Ewakuacja obozu harcerskiego w Ustroniu

Może Cię zainteresować:

Znowu niż genueński. Opady deszczu powodują zalania w woj. śląskim. Ewakuacja harcerzy w Beskidach

Autor: Tomasz Borówka

27/07/2025

Czantoria we mgle

Może Cię zainteresować:

Załamanie pogody w Beskidach. Zamknięte kolejki krzesełkowe w Wiśle i Ustroniu

Autor: Tomasz Borówka

27/07/2025

Zalana ul Asfaltowa, Ruda Śląska

Może Cię zainteresować:

Niż genueński nad woj. śląskim 8 lipca 2025. Burze, ulewy, zalania, podtopienia

Autor: Katarzyna Pachelska

08/07/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama