Znowu niż genueński. Opady deszczu powodują zalania w woj. śląskim. Ewakuacja harcerzy w Beskidach

Intensywne opady deszczu, burze i alarm hydrologiczny - województwo śląskie znów zmaga się z ekstremalną pogodą. W niedzielę 27 lipca nad region nadciągnął niż genueński, powodując lokalne zalania, setki interwencji strażaków oraz ewakuację obozu harcerskiego w Ustroniu. IMGW ostrzega przed kolejnymi godzinami z ulewami, a RCB rozesłało ostrzeżenie do ludności.

W niedzielę 27 lipca nad województwo śląskie nadeszła fala opadów. Deszcz pada intensywnie, a jeszcze ma przybrać na sile. Według prognoz IMGW, opady mogą sięgać nawet 120 mm, towarzyszyć im będą burze z porywami wiatru do 80 km/h oraz lokalne opady gradu. Dla wielu obszarów wydano ostrzeżenie III stopnia, oznaczające najwyższy poziom zagrożenia.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) rozesłało alert SMS informujący o silnych opadach deszczu i możliwych podtopieniach, obowiązujący od rana 27 lipca do południa 28 lipca. Ostrzeżenie objęło również inne regiony Polski, m.in. woj. opolskie, małopolskie czy łódzkie.

Mieszkańcom zaleca się:

  • monitorowanie komunikatów IMGW i służb ratunkowych,
  • zabezpieczenie posesji,
  • unikanie podróży w okresie intensywnych opadów.

Kolejny niż genueński

Za załamanie pogody odpowiedzialny jest niż genueński, którego centrum przemieszcza się znad Węgier w kierunku wschodniej Polski. Prognozy konwekcyjne opublikowane przez Polskich Łowców Burz wskazują na stopień 2 zagrożenia dla południowej oraz częściowo środkowej części kraju. Napływające znad Bałkanów wilgotne i niestabilne powietrze sprzyja rozwojowi licznych komórek burzowych, które już od godzin porannych pojawiły się na południowym wschodzie kraju, a ich zasięg systematycznie rozszerza się na kolejne regiony. W czasie burz może występować deszcz o intensywności 30–50 mm/h, lokalnie więcej, z akumulacją opadów przekraczającą 100–140 mm w ciągu 12 godzin, co zwiększa ryzyko powodzi błyskawicznych. Dodatkowo istnieje możliwość wystąpienia gradu o średnicy do 2–3 cm oraz porywów wiatru do 80 km/h. A nawet trąb powietrznych, choć ich prawdopodobieństwo jest niewielkie.

Ewakuacja harcerzy w Beskidach

W związku z pogarszającą się sytuacją hydrologiczną i intensywnymi opadami deszczu, władze miasta Ustroń podjęły decyzję o ewakuacji obozu harcerskiego znajdującego się w pobliżu rzeki Wisły. Informację oficjalnie przekazał burmistrz Paweł Sztefek, zaznaczając, że działania zostały przeprowadzone profilaktycznie, w trosce o bezpieczeństwo dzieci i kadry. Ewakuacja przebiegła sprawnie, przy współpracy ze służbami ratunkowymi i organizatorami obozu, a wszyscy uczestnicy zostali zakwaterowani w bezpiecznym miejscu na terenie miasta. Władze apelują do organizatorów innych letnich wydarzeń plenerowych o zachowanie szczególnej ostrożności i śledzenie komunikatów pogodowych.

Ewakuację obozów harcerskich rekomendował wiceminister MSWiA Wiesław Leśniakiewicz. Jak poinformowała Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, w całym województwie śląskim prewencyjnie przemieszczonych w miejsce bezpieczne zostało 6 obozów harcerskich.

Opady nad aglomeracją górnośląską

Intensywne opady dotarły nad miasta aglomeracji górnośląskiej. Do straży pożarnej napływają pierwsze zgłoszenia o zalaniach. Według oficjalnej informacji KW PSP w Katowicach, do godz. 15:00 Państwowa Straż Pożarna odnotowała w regionie 12 interwencji. Na 183 w Polsce. Najczęsciej atrażacy interweniowali w województwach opolskim i podkarpackim (po 52 razy), zaś w małopolskim - 11.

Po przejściu ulewy powstały m. in. rozlewiska na ulicach w Piekarach Śląskich. Jak poinformowała tamtejsza policja, przejściowe utrudnienia w związku z intensywnymi opadami deszczu powstały na ulicy Oświęcimskiej w rejonie skrzyżowania z ulicą Czołgistów (wiadukt A1), ulica Bytomska pod wiaduktem autostrady A1 i skrzyżowanie z ulic Szpitalej z Janty. Straż pożarna odpompowywała wodę, która zalała teren przy ulicy Granicznej.

Zalania i podtopienia spowodowała również ulewa, która przeszła nad Bytomiem.

Trudne warunki na drogach. Policja apeluje i ostrzega

O zachowanie szczególnej ostrożności na drogach apeluje Policja Śląska, ostrzegając, że warunki na drogach mogą być trudne i gwałtownie się zmieniać przez intensywne opady deszczu.

Mokra nawierzchnia znacząco wydłuża drogę hamowania i zwiększa ryzyko poślizgu - przypominają policjanci.


Czantoria we mgle

Może Cię zainteresować:

Załamanie pogody w Beskidach. Zamknięte kolejki krzesełkowe w Wiśle i Ustroniu

Autor: Tomasz Borówka

27/07/2025

Zalana ul Asfaltowa, Ruda Śląska

Może Cię zainteresować:

Niż genueński nad woj. śląskim 8 lipca 2025. Burze, ulewy, zalania, podtopienia

Autor: Katarzyna Pachelska

08/07/2025

JRG I PSP Katowice

Może Cię zainteresować:

Śląskie po burzach: setki interwencji, zniszczenia w wielu miastach, zakłócenia ruchu pociągów i przerwy w dostawie prądu

Autor: Tomasz Borówka

24/06/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama