Jacek "Budyń" Szymkiewicz (1974-2022). Fenomenalny muzyk i kompozytor Pogodno. Ślązak z wyboru

Nie pochodził ze Śląska. Ślązakiem został z wyboru, przyjaźni i fascynacji. Jacek Szymkiewicz, "Budyń" z Pogodno. To właśnie on, gość spod Szczecina, napisał jedną z najpiękniejszych kart w śląskiej muzyce. Górniczo-hutnicza orkiestra dęta...

Jacek "Budyń" Szymkiewicz nie żyje

Szymkiewicz urodził się 17 sierpnia 1974 roku, jakieś 570 kilometrów od Śląska. Grupa Pogodno, której był mózgiem, była ze Szczecina (i okolic) Do Mikołowa przywiodła ich ciekawość i przyjaźń z Hrabią Fochmannem. Hrabia to Lesław Golis, muzyk z Tychów. W 2002 roku Hrabia i Pogodno nagrali razem „Hajle Silesia”, jeden z najważniejszych albumów w polskiej muzyce rockowej przełomu XX i XXI wieku. Z tej płyty pochodzi m.in. słynna "Orkiestra dęta", na zawsze symbolizująca niezwykłą historię związku "Budynia" i Pogodno ze Śląskiem. W tamtym czasie krytycy, zachwyceni Budyniem i jego ekipą, pisali: „niekontrolowane zderzenie pomorskiej bryzy ze śląską cyną”. Zresztą, Hajle Silesia szybko przerodziła się w wielki alternatywny ruch muzyczny.

W tym środowisku brylował Budyń, multiinstrumentalista, kompozytor i tekściarz (pisał m.in. dla Nosowskiej, Brodki czy Reni Jusis). W 2012 roku założył zespół Babu Król, śpiewający wiersze Stachury. Dzień przed śmiercią ogłosił powstanie nowej kapeli: Monofon, m.in. z muzykami Lao Che.

„Górniczo-hutnicza (Górniczo-hutnicza! Chorzów nas słyszy?) orkiestra dęta. Robi nam papa-rara” – kto choć raz nie słyszał tej piosenki, musiał chyba spędzić młodość w piwnicy. Był też rdzennie śląski klip w reżyserii Pawła Bogocza, puszczany na okrągło w telewizjach muzycznych, gdy były telewizjami muzycznymi. Na „Hajle Silesia” była cała masa totalnie zwariowanych, przebojowych numerów: z Elvisem i „put some śmieci to the hasiok”, „Narkotykami” („Melancholia to kolia z chwil niebieskich, co są jak pinezki. Gdzie na stole układa jak pasjans, gdzie na to człowiek kładzie nagi, z nieuwagi. Na małe kłuj kłuj kłuj…” - złoto!) czy „Spierdalaczem”. Szymkiewicz vel Budyń miał niewiarygodny dar pisania treściwych, nasyconych absurdem tekstów.

Budyń był w Śląsku zakochany i zaciekawiony nim. Kiedyś żartował, że Ślązacy muszą mieć wrodzone poczucie muzykalności, bo maszyny parowe, młoty, górnicze szole i fabryki od jakichś 200 lat wystukują tu najbardziej wymyślne rytmy. Cenił śląską otwartość, humor i kulturową odrębność. Pamiętajmy, że był także szczerym wielbicielem śląskiej godki.

- Śląski język jest jak najbardziej antykoniunkturalny. To język ideałów innych od powszechnie przyjętych. Dlatego tak dobrze wpisuje się w rodzaj buntu. Śpiewanie po śląsku jest trochę jak pokazanie systemowi "czterech liter" – mówił Budyń. Uwielbiał eksperymenty łączące różne muzyczne formy i godkę. Przy tym wielokrotnie akcentował swoje poparcie dla uznania śląskiego za język regionalny.

- Kaszubi też mają swój język i nikomu to nie przeszkadza. Język śląski jest żywy, istnieje i nie widzę przeciwwskazań, by go instytucjonalnie kultywować – powiedział mi w jednym z wywiadów. - Proponuję, by politycy wybrali się na Śląsk, do rdzennych Ślązaków i zobaczyli, jak bardzo poważną sprawę lekceważą.

Szymkiewicz zmarł na zawał w nocy z 11 na 12 kwietnia 2022 roku. Miał tylko 48 lat. Dla nas pozostanie jednym z najbardziej utalentowanych Ślązaków z wyboru, jacy zaznaczyli swoją obecność na Śląsku. A historia śląskiej emigracji Pogodno i całego artystycznego ruchu Hajle Silesia na zawsze będzie fascynującym zjawiskiem naszej kultury.

Roman Kostrzewski

Może Cię zainteresować:

Roman Kostrzewski (1960-2022). Lider grupy Kat, najważniejsza postać polskiego metalu

Autor: Redakcja

01/11/2022

Jan Skrzek Miłosz Borycki i Paweł Kukiz

Może Cię zainteresować:

Śląska lista przebojów. I uwaga, nie ma na niej szlagrów. Jest za to porządny blues i... Paweł Kukiz

Autor: Patryk Osadnik

27/05/2022

POPŚLĄZAG: Bob Marley i Józef Skrzek

Może Cię zainteresować:

POPŚLĄZAG: Jak Bob Marley i Józef Skrzek spotkali się na jednej scenie w Roskilde. "Aż sie na rzici usiodłech"

Autor: Marcin Zasada

01/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon