Jakub Jaworowski nowym Ministrem Aktywów Państwowych. To stary „znajomy” górniczych związkowców

Nowym Ministrem Aktywów Państwowych został Jakub Jaworowski, który zastąpi na tym stanowisku Borysa Budkę. Ten żegna się z pracą w rządzie, ponieważ został „jedynką” Platformy Obywatelskiej w województwie śląskim w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Nowy szef MAP dziesięć lat temu miał już okazję pracować w rządzie. To on powiedział górniczym związkowcom „nie pajacujcie” podczas burzliwych protestów, które wybuchły po ogłoszeniu przez Ewę Kopacz zamiaru likwidacji kilku śląskich kopalń.

fot. Krystian Maj / KPRM
Jakub Jaworowski Donald Tusk
- Młody polityk, fachowiec oraz ekspert – tak premier Donald Tusk zaanonsował nowego Ministra Aktywów Państwowych. Przy okazji przypomniał, że z Jakubem Jaworowskim miał okazję współpracować już 10 lat temu.

W rzeczy samej Jaworowski – z wykształcenia ekonomista po SGH i Uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji oraz historyk – w latach 2014 – 2015 był m.in. podsekretarzem stanu w Kancelarii Premiera oraz sekretarzem Rady Gospodarczej przy premierze, a następnie sekretarzem stanu.

Na Śląsku Jaworowski miał swoje „pięć minut sławy” w styczniu 2015 r. Po tym jak ówczesna premier Ewa Kopacz ogłosiła zamiar zamknięcia kilku tutejszych kopalń, co wywołało falę strajków i społecznych protestów dalece wykraczających poza same tylko wytypowane do likwidacji zakłady, na Śląsk przybyła rządowa delegacja mająca rozmawiać z górniczymi związkowcami. Negocjacje szły opornie, w czym nie pomogło rzucone w twarz górniczym związkowcom „nie pajacujcie”. Związkowcy – przyzwyczajeni jak wiadomo do subtelnej dyplomacji i spokojnej wymiany argumentów – śmiertelnie się wtedy obrazili i zerwali negocjacje, grożąc rozszerzeniem protestu.

Autorem tych słów był właśnie Jakub Jaworowski. Później przepraszał za swą wypowiedź tłumacząc, że nie chciał obrazić związkowców, lecz miał na myśli sposób prowadzenia rozmów. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Po zakończeniu pracy w rządzie Ewy Kopacz Jaworowski pracował w prywatnym biznesie jako ekspert ds. polityki publicznej w Boston Consulting Group. Jako szef MAP będzie bezpośrednio podlegają takie spółki jak: KGHM, Orlen, PKO BP, PZU i Totalizator Sportowy, ale w gestii jego resortu pozostaje także nadzór nad Polską Grupa Górniczą, Jastrzębską Spółką Węglową, Węglokoksem, czy Tauronem.

- Bardzo nam zależy, aby Spółki Skarbu Państwa prowadziły wspólnie z rządem przemyślaną strategię na rzecz polskiej gospodarki, bezpieczeństwa energetycznego, etc. Musimy zbudować przemyślaną strategię. która będzie łączyła i budowała synergię pomiędzy poszczególnymi spółkami a rządem – wskazał nowemu ministrowie premier Donald Tusk.
Marzena Czarnecka Minister Przemyslu

Może Cię zainteresować:

Michał Wroński: Atomowa żonglerka Marzeny Czarneckiej. Minister przemysłu gasi pożar, który sama wznieciła

Autor: Michał Wroński

10/05/2024

Jerzy buzek

Może Cię zainteresować:

Jerzy Buzek nie wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jedynką na liście KO ma być Borys Budka

Autor: Maciej Poloczek

24/04/2024

KWK Ruda Szyb

Może Cię zainteresować:

Nowym prezesem PGG został Leszek Pietraszek. To były człowiek służb specjalnych. W zarządzie Bartosz Kępa, Iwona Szczygioł i Rajmund Horst

Autor: Michał Wroński

11/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon