Nowym prezesem PGG został Leszek Pietraszek. To były człowiek służb specjalnych. W zarządzie Bartosz Kępa, Iwona Szczygioł i Rajmund Horst

Wiadomo już, kto zostanie nowym prezesem Polskiej Grupy Górniczej. Rada Nadzorcza największej spółki węglowej w kraju powołała na to stanowisko Leszka Pietraszka – byłego funkcjonariusza służb specjalnych, szefa Delegatur ABW w Opolu i Katowicach, specjalistę w sprawach związanych z przestępczością gospodarczą oraz bezpieczeństwem biznesu. W zarządzie koncernu znajdą się jeszcze: Bartosz Kępa, Iwona Szczygioł i - jako jedyny ze starych władz PGG – Rajmund Horst.

Mat. PGG
KWK Ruda Szyb

W najbliższą niedzielę (17 marca 2024 r.) w PGG oficjalnie dobiegnie końca blisko 8-letnia era rządów Tomasza Rogali, który kierował największą górniczą spółką w Polsce od 1 maja 2016 (wcześniej przez kilka miesięcy zarządzał nieistniejącą już Kompanią Węglową). Podczas poniedziałkowego (11 marca) posiedzenia Rada Nadzorcza PGG podjęła uchwały o odwołaniu ze składu zarządu spółki Tomasza Rogali (z dniem 17 marca) i pełniącego dotychczas funkcję wiceprezesa ds. Finansowych Andrzeja Paniczka (z dniem 31 marca).

Kim jest Leszek Pietraszek?

Począwszy od 18 marca urzędowanie w gmachu przy ul. Powstańców 30 w Katowicach rozpocznie Leszek Pietraszek. To właśnie Leszka Pietraszka rada nadzorcza PGG powołała na nowego prezesa tej spółki.

Pietraszek to były funkcjonariusz służb specjalnych (Urząd Ochrony Państwa, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego). Służył na różnych szczeblach, kierował Delegaturami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Opolu i Katowicach. Jak można przeczytać w jego biogramie, po odejściu ze służby „pracował na stanowiskach związanych z określaniem i realizacją strategii, kreowaniem i wdrażaniem projektów innowacyjnych oraz zarządzaniem bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej”. (Interesujesz się śląską gospodarką? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Leszek Pietraszek
Leszek Pietraszek nowym prezesem PGG. Mat. www.kcpk.pl/pl/eksperci_lp.html

Z wykształcenia jest politologiem, absolwentem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Ponadto ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku „Bezpieczeństwo wewnętrzne”, studia MBA na Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej i zdał egzamin dla kandydatów na członków organów nadzorczych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, specjalistą w sprawach związanych z przestępczością gospodarczą oraz bezpieczeństwem biznesu, wykładowcą akademickim. Zasiada w Radzie Ekspertów WSB w Dąbrowie Górniczej oraz Radzie Eksperckiej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Jest też członkiem Zarządów i Rad Nadzorczych spółek prawa handlowego.

20 kandydatów do zarządu PGG

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Rada Nadzorcza PGG podjęła także uchwały o powołaniu od 18 marca na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. Sprzedaży Iwony Szczygioł oraz o powołaniu na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. Finansowych od 1 kwietnia Bartosza Kępy. Poza nimi w zarządzie PGG zasiadać będzie jeszcze – jako wiceprezes zarządu ds. Produkcji – Rajmund Horst, który będzie w tym gronie jedynym członkiem poprzednich władz koncernu.

Zainteresowanie konkursem na stanowisko prezesa i dwóch wiceprezesów PGG było bardzo duże. Jak podało biuro prasowe spółki w sumie zgłosiło się 20 kandydatów.

Gornictwo morawiecki duda

Może Cię zainteresować:

Z piekła do raju i z powrotem. Śląskie górnictwo nie wykorzystało węglowej hossy i znów jest nad przepaścią

Autor: Michał Wroński

01/12/2023

KWK Ruda Szyb

Może Cię zainteresować:

PGG zalega w ZUS-ie 820 mln zł. Na co więc poszły pieniądze z węglowej hossy? Spowiedź górniczych prezesów w Sejmie

Autor: Michał Wroński

07/12/2023

Przeladunek wegla

Może Cię zainteresować:

Polskę zalewa węgiel z całego świata, ale nasze górnictwo wciąż z zyskiem

Autor: Michał Wroński

06/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon