Jarosław Kaczyński w końcu przemówi do Ślązaków. Trwają przygotowania do wizyty w Katowicach. Kiedy?

Jarosław Kaczyński w końcu wybiera się na Górny Śląsk. Nieoficjalnie: w ten weekend przemówi w Katowicach. Jak ustaliliśmy, najbardziej prawdopodobna jest sobota, 19 listopada, ale w grę wchodzi także piątek i niedziela.

Prawo i Sprawiedliwość
Jarosław Kaczynski w Żywcu

Przedwyborcze tournée Jarosława Kaczyńskiego trwa od tygodni. Każde jego przemówienie rozbierane jest na czynniki pierwsze i trudno się dziwić. Bo ostatnie przemówienia prezesa PiS w trasie bywają... mocno nieortodoksyjne: kobiety nie rodzą dzieci, bo "dają w szyję", 12-latki chcą być lesbijkami, w piecach można palić wszystkim, tylko nie oponami... W ten weekend w Bielsku-Białej stwierdził, że gdyby nie Polska, Ukraina zostałaby już dawno zajęta przez Rosję.

- Nie mamy żadnego wpływu na to, o czym prezes mówi podczas takich spotkań. Nie ma też za bardzo nikogo, kto byłby w stanie jakoś znacząco wpłynąć na jego wystąpienia, zwłaszcza w szczegółach. Sami jesteśmy zaskakiwani - mówi polityk PiS.

O czym będzie w Katowicach, o ile faktycznie dojdzie do tej wizyty? Dwa tygodnie temu w Radomiu prezes PiS naraził się górnikom i związkowcom. Mówił, że nierentowne kopalnie będą zamykane (co innego powtarza wicepremier Jacek Sasin), inwestycji w górnictwie praktycznie nie będzie (co innego twierdzi minister Anna Moskwa), a węgiel ze śląskich kopalń jest słabej jakości (co jest akurat oczywistą nieprawdą). Na Śląsku Kaczyński zapewne będzie próbował wytłumaczyć się ze słów w Radomiu, choć patrząc na ostatnią karczmę piwną w Bytomiu, nie wygląda jakby związkowcy z Solidarności byli obrażeni na PiS. Spodziewamy się także wyciągania śląskiej i polskiej historii oraz wycieczek w patriotyzm i regionalną tożsamość. Opcja niemiecka też może wystąpić, zresztą - nie udawajmy, że cokolwiek jest nas w stanie jeszcze zaszokować.

Z drugiej strony, z jakiegoś powodu lider PiS bardzo długo zwlekał z przyjazdem na Śląsk (o Zagłębiu nie wspominamy). Może rzeczywiście będzie miał coś ważnego do powiedzenia. Według naszych informacji, trwa dopinanie spotkania, choć dopiero dziś lub jutro ma rozstrzygnąć, czy będzie to sobota 19 listopada, czy może piątek albo niedziela. Miejsce? Znów nieoficjalnie: Strefa Kultury w Katowicach, więc np. MCK lub Muzeum Śląskie.

Pamiętajmy, że śląskie plany PiS drastycznie zmieniły się przed tygodniem: Kaczyński też miał przemawiać w Rybniku właśnie 19 listopada. Jak pisze Gazeta Wyborcza, 8 listopada lokalni działacze Prawa i Sprawiedliwości zapraszali dziennikarzy na konferencję, podczas której zamierzali ujawnić szczegóły wizyty prezesa. Kilka godzin później wszystko zostało odwołane. Do tej pory Kaczyński był w woj. śląskim w Częstochowie i Myszkowie oraz Żywcu (jak widać na zdjęciu) oraz w Bielsku-Białej.

Kaczynski Radom

Może Cię zainteresować:

"Śląski węgiel jest słabej jakości". Prezes PiS rozwiewa złudzenia w górnictwie. Zapomnijcie o inwestycjach

Autor: Arkadiusz Nauka

27/10/2022

Pingwiny z madagaskaru

Może Cię zainteresować:

Marcin Zasada: Prezesowi melduje się szeregowa Wiśniewska? Pomyślcie, co tam się musi dziać za kulisami

Autor: Marcin Zasada

21/10/2022

Karczma piwna Bytom

Może Cię zainteresować:

Zygmunt Łukaszczyk: Związkowcy dziś wspierają polityków zamiast dbać o interesy górnictwa

Autor: Arkadiusz Nauka

14/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon