Nowe uzdrowisko w województwie śląskim? Jaworze chce odzyskać dawny status. Co z odwiertem wód solankowych?

Wypływ metanu wstrzymał rewitalizację odwiertu wód solankowych w Jaworzu. W najbliższym czasie gmina ma ogłosić nowy przetarg na realizację zadania. Inwestycja ma być znaczącym krokiem w stronę przywrócenia Jaworzu statusu uzdrowiska.

Co z odwiertem wód solankowych?

Jaworze nie rezygnuje z planów przywrócenia gminie statusu uzdrowiska. Do końca marca 2024 r. ma zostać ogłoszony nowy przetarg na rewitalizację odwiertu geotermalnych wód solankowych. Aktualnie trwa opracowanie dokumentacji przetargowej. (Interesujesz się Śląskiem, Zagłębiem, Beskidami? Trzymaj rękę na pulsie i zapisz się na - https://www.slazag.pl/newsletter).

Początkowo inwestycja miała kosztować 5,68 mln zł. W 2022 r. Jaworze pozyskało na ten cel dofinansowanie w kwocie 4,4 mln zł z rządowego programu Polski Ład. Wykonawca opracował projekt robót geologicznych na rekonstrukcję otworu oraz wykonał badania hydrogeologiczne, które otrzymały pozytywną opinię Marszałka Województwa Śląskiego. Kolejnym krokiem było przygotowanie i zatwierdzenie Planu Ruchu w Okręgowym Urzędzie Górniczym w Rybniku. Po uzyskaniu wymaganej dokumentacji przystąpiono do realizacji zadania.

Kłopoty z inwestycją pojawiły się w 2023 r. W miejscu wykopów zauważono wypływ metanu, który uniemożliwił prowadzenie dalszych prac, w oparciu o przewidzianą technologię. Bodnia odwiertu została zabezpieczona. Początkowo ustalono z wykonawcą inną metodę prac, wiążącą się również ze wzrostem kosztów, ale finalnie warszawska firma zrezygnowała z umowy.

Jaworze chce odzyskać dawny status

Historia Jaworza jako uzdrowiska sięga XIX wieku, czyli czasów Śląska Austriackiego. W 1862 r. hrabia Maurycy Saint Genois wraz z synem Filipem wybudowali w Jaworzu pomieszczenia uzdrowiskowe, łazienki, pensjonaty i otworzyli przypałacowy park dla kuracjuszy. Status Jaworza jako uzdrowiska zatwierdził w tym samym roku Śląski Urząd Krajowy w Opawie.

Kilkadziesiąt lat później jaworzańskie ziemie wykupiła rodzina Larischów. Nowi właściciele dóbr nie byli zainteresowani uzdrowiskiem i w 1906 r. Jaworze utraciło ten status. Dalej prowadzono jednak zabiegi lecznicze. W latach 1927-1930 Jerzy Czop wybudował w Jaworzu nowy zakład leczniczy. Wybuch II wojny światowej w 1939 r. na wiele dekad przekreślił ambicje odzyskania statusu uzdrowiska.

Rewitalizacja powstałego na przełomie lat 70. i 80. XX w. odwiertu solanki ma przyczynić się do przywrócenia Jaworza-Zdroju. Gmina spełnia warunki kwalifikujące ją do statusu uzdrowiska, co w 2014 r. potwierdzili naukowcy Polskiej Akademii Nauk, badający mikroklimat Jaworza pod kątem właściwości leczniczych. Posiada również odpowiednią infrastrukturę leczniczą, m.in. w postaci sanatorium.

- Jednym z ważnych elementów Jaworza Zdroju ma być wykorzystanie wód solankowych. Dlatego zwróciliśmy się o większe środki na rewitalizację odwiertu, o innej metodologii i większym zakresie prac, co pociąga za sobą dodatkowe koszty. Uzyskaliśmy takie dofinansowanie w wysokości 7,1 mln zł - mówi p.o. wójta Anna Skotnicka-Nędzka.
Centrum przesiadkowe bielsko biala wezel wizualizacja 8

Może Cię zainteresować:

Przygotowania do budowy centrum przesiadkowego w Bielsku-Białej. Przetarg na program funkcjonalno-użytkowy

Autor: Szymon Karpe

21/02/2024

OKO bielsko biala otwarcie w maju 2024 6

Może Cię zainteresować:

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej, czyli w podróż z Bolkiem i Lolkiem. Otwarcie w maju 2024 r.

Autor: Szymon Karpe

19/02/2024

W Wiśle powstanie caloroczna stacja GOPR

Może Cię zainteresować:

W Wiśle powstanie całoroczna stacja GOPR. Turystów coraz więcej, ale wypadków też. Weekendowe dyżury nie wystarczą

Autor: Szymon Karpe

30/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon