Jerzy Buzek: Trzeba odchodzić od węgla, pamiętając o górnikach

W latach 60., 70. i 80. od węgla odchodziła Belgia, Francja, Wielka Brytania. Nie robiono tego z uwagi na aspekt klimatyczny, wtedy nikt o tym nie myślał, ale ze względy na niebezpieczeństwo. Trzeba porzucić wskaźniki ekonomiczne, dbając o bezpieczeństwo ludzi, a w takich warunkach wydobycie staje się coraz droższe - powiedział Jerzy Buzek we wtorek, 26 kwietnia, w Rozmowie Dnia Radia Piekary.

EPP
JB for EPP4

Najważniejszym aktualnym tematem w woj. śląskim są dwie tragedie w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej i od tego rozpoczęła się rozmowa Marcina Zasady z Jerzym Buzkiem na antenie Radia Piekary.

- To czas smutku, żałoby i bólu. Niezależna komisja powinna to wyjaśnić i podać do wiadomości publicznej. Powinna, skoro Wyższy Urząd Górniczy ją powołał. Dziś jednak WUG zależy od tego, który dba o jak największe wydobycie, więc nie wydaje się, aby był to właściwy urząd… - zauważył Jerzy Buzek.

Przypomnijmy, że WUG podlega Ministerstwu Aktywów Państwowych, na którego czele stoi Jacek Sasin. Tak samo jak cały sektor wydobywczy. Zdaniem wielu ekspertów to ogranicza jego niezależność.

Zofiówka

Może Cię zainteresować:

Akcja ratownicza w Zofiówce. Ratownicy zlokalizowali lampy czterech zaginionych górników. Są coraz bliżej

Autor: Arkadiusz Nauka

26/04/2022

- Co doprowadziło do tych tragedii? - zapytał Marcin Zasada.

- Być może karuzela stanowisk w JSW. Kopalnia to bardzo złożony mechanizm, trudny dla ludzi, którzy prowadzą ją przez pół roku albo rok. Poczekajmy jednak na wyniki dochodzenia komisji - podkreślił europoseł.

- W latach 60., 70. i 80. od węgla odchodziła Belgia, Francja, Wielka Brytania. Nie robiono tego z uwagi na aspekt klimatyczny, wtedy nikt o tym nie myślał, ale ze względy na niebezpieczeństwo. Trzeba porzucić wskaźniki ekonomiczne, dbając o bezpieczeństwo ludzi, a w takich warunkach wydobycie staje się coraz droższe - powiedział Jerzy Buzek w Rozmowie Dnia Radia Piekary.

W jego ocenie w Polsce popadamy w skrajności. Kiedy nie ma wypadków w kopalniach, politycy mówią, że węgla mamy na 200 lat (Prezydent Andrzej Duda) i tak długo będziemy fedrować, a tuż po wypadku zaczyna się dyskusja o natychmiastowym odejściu od węgla.

- Tak się nie da. Musimy ogrzewać mieszkania, produkować prąd. Trzeba zapewnić alternatywę. Trzeba odchodzić od węgla, pamiętając o górnikach, którym trzeba zapewnić inną prace - dodał Jerzy Buzek.

Jerzy Markowski

Może Cię zainteresować:

"W Pniówku zginęli ludzie, bo ktoś olał swoją robotę". Jerzy Markowski o tragicznych wydarzeniach w górnictwie

Autor: Marcin Zasada

26/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kopalnia Pniówek

Akcja ratownicza w kopalni „Pniówek”

Kopalnia Pniówek

Michał Gramatyka krytykuję sytuację w JSW

KWK "Zofiówka"

Żałoba w woj. śląskim po tragedii w KWK "Zofiówka"

Zofiowka 03 fot agnieszka materna

Tragiczny bilans wstrząsu w "Zofiówce" wzrósł do 4

KWK Pniówek

Ratownicy odcinają niebezpieczny rejon kopalni Pniówek

Uwaga pilne uwaga

Wybuch w kopalni Pniówek. Nie żyje 5 osób

Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki jedzie do KWK Pniówek