Jest wstępna koncepcja przebudowy ulicy Zwycięstwa w Gliwicach. Głos mają sami mieszkańcy

Ponad 1600 osób wzięło udział w ogłoszonych przez miasto konsultacjach dotyczących wyglądu ulicy Zwycięstwa. Główna arteria miasta ma zmienić swój wizerunek. Reprezentacyjna ulica Gliwic zostanie odświeżona i ma być bardziej przyjazna mieszkańcom.

Ulica Zwycięstwa Gliwice

Miasto Gliwice jakiś czas temu ogłosiło konsultacje społeczne w sprawie przebudowy i modernizacji ulicy Zwycięstwa. W sumie w konsultacjach, które odbywały się na miejskiej platformie, wzięło udział ponad 1600 osób. Mieszkańcy Gliwic swoją opinię dotyczącą nowego wygląda ulicy Zwycięstwa mogli przedstawić w internetowym formularzu przez cały wrzesień.

Jak podkreśla Zarząd Dróg Miejskich, który zajmuje się zmianami na ul. Zwycięstwa, ważne jest poznanie oczekiwań różnych użytkowników – kierowców, pieszych i rowerzystów. Dlatego każda z przedstawionych opinii ma znaczenie i wszystkie do końca roku zostaną przeanalizowane.

- Wnioski z konsultacji trafią następnie do projektantów, którzy będą pracowali nad finalnym zagospodarowaniem ulicy – najpierw w pierwszym półroczu 2023 roku powinien zostać ogłoszony i przeprowadzony konkurs na przygotowanie koncepcji architektonicznej, a w drugim półroczu – przetarg na przygotowanie projektu i dokończenie dokumentacji - informuje Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach. Według dzisiejszych planów, projekt powinien być gotowy w drugim półroczu 2024 roku.

Spowolniony ruch samochodowy, szersze chodniki i stoliki kawiarniane

Gliwice już od pewnego czasu przymierzają się do ożywienia ulicy Zwycięstwa, połączenia walorów historycznych ze współczesnymi oczekiwaniami mieszkańców i gości odwiedzających miasto. Powstała wstępna koncepcja przebudowy, która zawiera istotne założenia, zwłaszcza dotyczące samej drogi. Jezdnia ma być węższa i ruch samochodowy spowolniony, a chodniki szersze, co pozwoli np. na wystawienie stolików kawiarnianych, zamontowanie elementów małej architektury czy posadzenie roślin. Z kolei planowany pierwotnie w koncepcji dodatkowy pas na przewożący pasażerów pojazd alternatywny może zmienić swoje przeznaczenie, gdyż ewentualny pojazd specjalny i autobusy A4 mogą poruszać się po jezdni wraz z innymi samochodami. Do rozważenia jest m.in. kwestia poruszania się na rowerze.

Miasto zapewnia, że wyniki konsultacji będą miały wpływ na decyzje o przyszłym wyglądzie ul. Zwycięstwa.

- Miastu zależy na tym, aby ul. Zwycięstwa nie była głównie ciągiem komunikacyjnym, ale fajnym, przyjaznym miejscem, w którym warto się zatrzymać, umówić ze znajomymi, miejscem skupiającym mieszkańców i służącym im w najlepszy możliwy sposób - przekonuje w komunikacie prasowym rzecznik gliwickiego magistratu.

Ul Zwycięstwa w Gliwicach

Może Cię zainteresować:

Jak powinna wyglądać ul. Zwycięstwa w Gliwicach? Każdy może wyrazić opinię w konsultacjach

Autor: Patryk Osadnik

02/09/2022

Ulica Zwycięstwa w Gliwicach rok 1975

Może Cię zainteresować:

Zwycięstwa w Gliwicach była piękną ulicą nawet za PRL-u. Jeździły tramwaje, świeciły neony. Zamiast banków były kawiarnie

Autor: Redakcja

06/03/2024

Gliwice rynek

Może Cię zainteresować:

Gliwice w latach 60.? Rynek był wielkim parkingiem, a spacerowicze zbierali się na Placu Bohaterów Stalingradu

Autor: Redakcja

21/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon