Jestem Niemcem, ale też Polakiem, bo urodziłem się na Górnym Śląski – tłumaczy Lukas Podolski

Lukas Podolski w wywiadzie dla Przeglądu Sportowego tłumaczy, że jest Niemcem, ale też Polakiem, bo urodził się Górnym Śląsku. Choć w meczu Polska-Niemcy kibicowałby tylko jednej drużynie.

fot. FB/Górnik Zabrze S.A.
Lukas Podolski

Ślązak, Polak, Niemiec – na Górnym Śląsku te narodowe tożsamości wzajemnie się przenikają. Jednak w sporcie, szczególnie w piłce nożnej, budzi to ogromne emocje. Piłkarze z naszego regionu wielokrotnie musieli tłumaczyć dziennikarzom „z Warszawy” te górnośląskie zawiłości.

Lukas Podolski - Niemiec i Polak

Tym razem Lukas Podolski w wywiadzie dla Przeglądu Sportowego podkreślił, że jest „Niemcem, ale też Polakiem”, ponieważ urodził się na Górnym Śląsku. Jednak pytany o to, komu kibicowałby w meczu Polska–Niemcy odpowiedział jednoznacznie, że Niemcom.

- Tam nauczyłem się grać, w tej reprezentacji występowałem, od nich dostałem szansę, której nie otrzymałem od Polski – powołali mnie do kadr młodzieżowych. Zawsze powtarzam, że to Polska zaspała. Obudziła się dopiero, kiedy byłem już w kadrze Niemiec – tłumaczył w rozmowie z Przeglądem Sportowym.

Obecnie Lukas Podolski jest zawodnikiem Górnika Zabrze, ale zaznaczył, że nie zamierza zmieniać zdania, dlatego że teraz gra w polskiej lidze.

Śląsk - ulubione miejsce

Śląski piłkarz przypomniał również,że wychowywał się niedaleko stadionu Górnika Zabrze i to tu uczył się grać w piłkę.

– Nie mogę powiedzieć, że to nie miało znaczenia. Każdy wie, jaka jest moja historia – podsumował.

Przypomnijmy, że Podolski wielokrotnie podkreślał swoje pochodzenie. "Urodziłem się na Śląsku, tu mam swoją rodzinę i tak naprawdę to jest moje ulubione miejsce. Właśnie tutaj czuję się najlepiej" - mówił przed laty w jednym z wywiadów.

Już w Zabrzu podkreślał: „zawsze wiedziałem, że zagram w Górniku, tylko nie wiedziałem kiedy”.

– Obiecałem to także babci. Spędzałem u niej wakacje, koło stadionu. Graliśmy w piłkę z wujkiem i z kolegami. Kibicuję Górnikowi od małego – mówił.
Lukas Podolski

Może Cię zainteresować:

Gdyby Lukas Podolski przyszedł do Górnika i ani razu nie kopnął piłki, w Zabrzu i tak warto by było otworzyć szampana

Autor: Robert Czykiel

02/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon