Jeszcze więcej literatury w Wiśle. Festiwal „Granatowe Góry” potrwa cztery dni

Anna Dudzińska, Michał Kempa, Zbigniew Rokita, Michał Rusinek, Justyna Suchecka… - codziennie poznajemy nazwiskach kolejnych gości, którzy pojawią się na Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry” w Wiśle. W 2023 roku rozmów o literaturze i nie tylko będzie jeszcze więcej, ponieważ festiwali potrwa aż cztery dni.

Granatowe gory wisla

Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry” na stałe zagościł w kalendarzu największych corocznych wydarzeń literackich w Polsce. Wpisał się też w krajobraz Wisły, skąd pochodził Jerzy Pilch - wybitny literat, zdobywca Nagrody Nike za powieść „Pod Mocnym Aniołem”.

W 2023 roku rozmów o literaturze i nie tylko podczas festiwalu będzie jeszcze więcej, ponieważ potrwa on nie trzy, jak wcześniej, a cztery dni - od 1 do 4 czerwca. Temat przewodni to pokolenia.

- Pokolenia w różnym wymiarze. Mam tutaj na myśli następstwo pisania i czytania, ewolucję kulturową, zmiany społeczne, które obserwujemy etc. Ten temat sprawia, że mamy podczas „Granatowych Gór” sporo nowości. To m.in. dodatkowa scena - „Granatowe Pagórki”, przeznaczona dla dzieci, gdzie spotkania będą toczyły się równolegle do tych na trzech pozostałych scenach, aby każdy znalazł czas dla siebie. Poza tym cykl spotkań „Young Adult”, gdzie będziemy rozmawiać o literaturze młodzieżowej. Mam wrażenie, że ten temat jest zbyt mało widoczny na festiwalach literackich w Polsce - opowiada Andrzej Drobik, dyrektor Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha.

Na dworcu kolejowym w Wiśle wystąpi Pablo Pavo i Ludziki, z kolei w amfiteatrze akustycznie zagra Miuosh. W planach jest stand up literacki w wykonaniu Michała Kempy, któremu będzie towarzyszyć Maciej Makselon z Wydawnictwa W.AB. Do tego wykłady w formule TEDx i rozmowy międzypokoleniowe, m.in. o muzyce, przeżywaniu dziewczyńskości w różnych czasach etc.

- Oczywiście pokolenia to nie jedyny temat. Tradycyjnie będą spotkania o Jerzym Pilchu, rozmowy o Śląsku, poezji, literaturze faktu etc. - podkreśla Andrzej Drobik.

Codziennie poznajemy nazwiska kolejnych gości „Granatowych Gór”, a znaleźli się wśród nich: Anna Dudzińska, Tola i Zuza Grupa, Zygmunt Miłoszewski, Zbigniew Rokita, Agata Romaniuk, Michał Rusinek, Filip Springer, Justyna Suchecka. Szczegóły znajdziecie w mediach społecznościowych festiwalu (TUTAJ).

Jerzy Pilch

Może Cię zainteresować:

Groń Jerzego Pilcha zamiast Czantorii? Andrzej Drobik opowiada o pisarzu, książce i „Granatowych Górach”

Autor: Patryk Osadnik

03/06/2022

Filip Springer

Może Cię zainteresować:

Filip Springer: Niezbędne są mieszkania. Czy niezbędny jest nowy stadion GKS-u Katowice?

Autor: Patryk Osadnik

10/06/2022

Adam Bodnar

Może Cię zainteresować:

Adam Bodnar: Przyjdzie taki moment, kiedy ekipa rządząca będzie musiała uznać śląski za język regionalny

Autor: Patryk Osadnik

06/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon