Język niemiecki dla uczniów z mniejszości po staremu. Od września 2024 MEN przywróci 3 godziny tygodniowo

Od września 2024 uczniowie z mniejszości niemieckiej będą mogli się uczyć języka niemieckiego w takim samym wymiarze godzin, jak przedstawiciele innych mniejszości narodowych uczą się swoich języków. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało ujednolicenie wymiaru godzin nauczania w tym zakresie, co oznacza powrót do 3 godzin tygodniowo także dla uczniów i młodzieży z mniejszości niemieckiej.

FB: Barbara Nowacka
Barbara nowacka

W lutym 2022 roku ówczesny minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie dotyczące nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości, zmniejszając wymiar godzin nauczania z 3 godzin do 1 godziny tygodniowo. Przepisy zaczęły obowiązywać wraz z początkiem roku szkolnego 2022/23.

Sprawa dotyczy około 55 tysięcy dzieci

Przeciwko decyzji od samego początku protestowali przedstawiciele mniejszości niemieckiej oraz środowiska oświatowe, w tym związki zawodowe nauczycieli. Sprawa dotyczy około 55 tysięcy dzieci w 164 samorządach. Kilkanaście dni temu przedstawiciele mniejszości niemieckiej skierowali pismo do nowej minister edukacji Barbary Nowackiej, prosząc w nim o uchylenie tamtego rozporządzenia.

- Obecna sytuacja jest zaprzeczeniem gwarantowanego przez Konstytucję RP prawa o niedyskryminacji. Rozporządzenie to nie akceptuje też rzeczywistych potrzeb mniejszości niemieckiej. Uczniowie stracili warunki konieczne do utrzymania i rozwijania swojej tożsamości kulturowej – pisał Rafał Bartek, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

Język niemiecki dla mniejszości. MEN przywróci 3 godziny tygodniowo

Wszystko wskazuje na to, że decyzja z lutego 2022 r. zostanie cofnięta i od września 2024 język niemiecki jako język mniejszości narodowej ponownie będzie nauczany w wymiarze 3 godzin tygodniowo. Ministerstwo opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w bieżącym roku. Mowa w nim m.in. o ujednoliceniu godzin nauczania języków mniejszości narodowej, realizowanego w formie dodatkowej

- Od dnia 1 września 2024 r. nastąpi w stosunku do wszystkich uczniów należących do mniejszości narodowej ujednolicenie wymiaru godzin nauczania języka mniejszości narodowej realizowanego w formie dodatkowej nauki tego języka. Wymiar godzin nauczania tego języka w stosunku do wszystkich uczniów należących do mniejszości narodowej będzie wynosił 3 godziny tygodniowo - czytamy w uzasadnieniu projektu.
Barbara nowacka

Może Cię zainteresować:

Nauczanie języka niemieckiego w szkołach. Mniejszość pisze do minister edukacji „w imieniu 55 tys. dzieci”

Autor: Patryk Osadnik

27/12/2023

Landkarte von Schlesien

Może Cię zainteresować:

Roman Balczarek: Czyj był Śląsk? Polski, niemiecki, czeski? A może swój? Hałda mitów i błędów narosła wokół przynależności Śląska

Autor: Roman Balczarek

09/12/2023

Rok 2024

Może Cię zainteresować:

Śląski QUIZ na rok 2024. Jak zmienić swoje życie, odnaleźć szczęście i czy na pewno trzeba szporować?

Autor: Marcin Zasada

03/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon