Nauczanie języka niemieckiego w szkołach. Mniejszość pisze do minister edukacji „w imieniu 55 tys. dzieci”

Prawo i Sprawiedliwość odebrało dzieciom z mniejszości niemieckiej dwie z trzech godzin nauki języka niemieckiego w szkołach. Zwracamy się w imieniu 55 tys. dzieci mniejszości niemieckiej z prośbą o uchylenie tego rozporządzenia – napisał Rafał Bartek, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, do nowej szefowej Ministerstwa Edukacji.

FB: Barbara Nowacka
Barbara nowacka

Ministerstwo Edukacji i Nauki – kierowane przez Przemysława Czarnka (PiS) – odebrało dzieciom z mniejszości niemieckiej dwie z trzech godzin nauki języka niemieckiego w szkołach. Przepisy zaczęły obowiązywać wraz z początkiem roku szkolnego 2022/23.

Przedstawiciele mniejszości niemieckiej w Polsce od początku oceniają to jako dyskryminację. Teraz zwrócili się do Barbary Nowackiej (KO), która przejęła stery w Ministerstwie Edukacji.

Zwracamy się w imieniu 55 tys. dzieci mniejszości niemieckiej z prośbą o uchylenie tego rozporządzenia (…) Wskazywaliśmy m.in. na fakt, że obecna sytuacja jest zaprzeczeniem gwarantowanego przez Konstytucję RP prawa o niedyskryminacji. Rozporządzenie to nie akceptuje też rzeczywistych potrzeb mniejszości niemieckiej. Uczniowie stracili warunki konieczne do utrzymania i rozwijania swojej tożsamości kulturowej – wskazał Rafał Bartek, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

W piśmie podziękował Barbarze Nowackiej za dotychczasowe zainteresowania sprawą.

Dla nas, przedstawicieli mniejszości niemieckiej, edukacja najmłodszych i ich przyszłość są w obecnej sytuacji wyzwaniem najwyższej wagi – podkreślił Rafał Bartek.

Jarosław Makowski i Marcin Krupa

Może Cię zainteresować:

Dlaczego Marcin Krupa zerwał koalicję z PiS? „To niemożliwe przy obecnej sytuacji politycznej”

Autor: Patryk Osadnik

27/12/2023

Marek Wójcik

Może Cię zainteresować:

Nowy wojewoda o „Wielkich Katowicach”: Trudno będzie o akceptację społeczną dla tego rozwiązania

Autor: Patryk Osadnik

27/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon