Język śląski czy Tom Cruise? Kto wyprzedaje pełne sale kinowe? "Top Gun" po naszymu w kinie Światowid

Okazuje się, że w katowickim Światowidzie liczba fanów języka śląskiego pokrywa się z liczbą fanów hollywoodzkiego kina akcji. Kino Światowid przygotowało specjalne pokazy filmu "Top Gun" z Tomem Cruisem ze śląskimi lektorami. Jeśli chcecie się wybrać jeszcze w kwietniu, to sorry... niy ma już wolnych zicōw.

Kino Światowid / mat. promocyjne
Top gun po slasku kino swiatowid

Biletów brak...

Silesia Film i katowickie Kino Światowid przygotowały pokazy Top Gun ze śląskim lektorem. Tłumaczenie przygotował oczywiście Grzegorz Kulik, a przekład czytają aktorzy: Dariusz Chojnacki i Marcin Gaweł. Pierwszy seans odbył się 22 kwietnia, kolejny już 28 kwietnia. Niestety nie możemy was na niego zaprosić, bo wyprzedały się wszystkie bilety. Czy okazji do zobaczenia kultowego filmu reżyserii Tony’ego Scotta będzie więcej? Będzie, ale dopiero w maju. Parę wolnych miejsc zostało na pokazy 27 i 28 maja. Ale spieszcie się, bo bilety wyprzedają się jak świeże bułeczki.

Kino po naszymu

Hit z Tomem Cruisem nie jest pierwszym filmem, który można zobaczyć w śląskiej wersji językowej. Wiele lat temu w telewizji TVS można było regularnie oglądać niemiecki western Winnetou ze śląskim dubbingiem. Jakość tłumaczenia można było opisać określeniem „bercikowa”, ale i tak film stał się czymś kultowym dla śląskiej kultury. Później tłumaczenia filmów nabrały profesjonalizmu. Później Silesia Film z Grzegorzem Kulikiem przygotowali dla widzów śląską wersję językową Terminatora w kinie Kosmos i Pulp Fiction Quentina Tarantino. Tam też w roli lektorów mogliśmy usłyszeć Dariusza Chojnackiego i Marcina Gawła. Teraz przyszła pora na Top Gun.

Kto za to odpowiada?

Z propozycją przetłumaczenia filmu na język śląski do Grzegorza Kulika (tłumacza literatury na język śląski) zgłosiła się Instytucja Filmowa Silesia Film. Silesia Film zajmuje się szeroko rozumianą działalnością filmową w regionie. Promuje Śląsk wśród filmowców, wspiera produkcję i prowadzi dystrybucję filmów. Prowadzi Filmotekę Śląską, czyli jedyne regionalne archiwum filmowe w kraju oraz sieć kin studyjnych - w tym słynne Kino Światowid przy ulicy 3 Maja w Katowicach. to właśnie tam odbywają się seanse Top Gun.

Top Gun

Top Gun to prawdziwy klasyk kina. Jeżeli jakimś cudem go nie znacie, to opowiada historię ambitnego porucznika Pete’a „Mavericka” Mitchella (Tom Cruise), który rywalizuje o tytuł najlepszego pilota szkoły lotnictwa amerykańskiej marynarki z Tomem Kasanskim (Val Kilmer). W osiągnięciu celu pomaga mu piękna instruktorka Charlotte "Charlie" Blackwood (Kelly McGillis). Po czasie ich relacja wychodzi poza naukę lotnictwa...
Film stał się katapultą do sławy Toma Cruise’a, Vala Kilmera i Kelly McGillis, a także wywołał ogromną falę zgłoszeń do amerykańskiej marynarki pod koniec lat 80.

Jeżeli chcecie go obejrzeć ze śląskim lektorem, to bilety (których zostało niewiele) możecie kupić tutaj: https://swiatowid.katowice.pl/...

Powiedzmy ze piontek nowa powiesc szczepana twardocha

Może Cię zainteresować:

Powiedzmy, że Szczepan Twardoch wydaje nową książkę – „Powiedzmy, że Piontek” już 5 czerwca w księgarniach

Autor: Arkadiusz Szymczak

22/04/2024

Witold gombrowicz

Może Cię zainteresować:

Grzegorz Kulik: Jak inksze jynzyki sie dorobiały pisarzōw, co durch je rozciōngali na kożdo strōna, to ślōnski wegetowoł

Autor: Grzegorz Kulik

19/04/2024

Slaski urzad wojewodzki

Może Cię zainteresować:

Cieszmy się z Oscarów, ale... Na Śląsku czekamy na filmy osadzone w lokalnych realiach jak "Duchy Inisherin"

Autor: Katarzyna Pachelska

15/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon