Jurand Jarecki był architektem, bez którego współczesne Katowice nie byłyby takie same. "Pomników" - bo tak możemy określić zaprojektowane przezeń obiekty, ma Jarecki w Katowicach wiele. Jego projekty, takie jak Dom Handlowy Zenit, Dom Handlowy Skarbek, kino Kosmos, Biblioteka Śląska oraz charakterystyczny wieżowiec "Żyleta" przy ulicy Sokolskiej, są nieodłącznym elementem krajobrazu miasta. Jarecki uczestniczył również w projektowaniu osiedla Paderewskiego oraz układu alei Korfantego. Jego prace obejmują także pawilony handlowe przy ulicy Chorzowskiej oraz katowicką stację Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego.
Niestety, nie wszystkie projekty Jareckiego doczekały się realizacji. Przykładem jest Muzeum Walki i Zwycięstwa oraz Powstań Śląskich, które miało powstać w sąsiedztwie Pomnika Powstańców Śląskich. Wieżowce Centrali Handlu Zagranicznego (Stalexportu) również zostały zbudowane według innego projektu niż ten sporządzony przez Jareckiego i Mariana Skałkowskiego. Zamiast zaprojektowanego przez Jareckiego i Jędrzeja Badnera osiedla, powstała Superjednostka.
Jeden z największych architektów Śląska
Jurand Jarecki był jednym z najwybitniejszych architektów swojej epoki, obok takich postaci jak Jerzy Gottfried, Henryk Buszko, Aleksander Franta, Mieczysław Król i Stanisław Kwaśniewicz. Wraz z nimi nadawał ton nowoczesnej katowickiej architekturze, która była tak efektowna, że zaczęła ją naśladować rozbudowująca się Warszawa.
Oprócz projektowania i planowania przestrzennego, Jarecki zajmował się także fotograficznym dokumentowaniem przemian w architekturze rozwijających się Katowic w czasach PRL. Jego ogromna kolekcja zdjęć ilustrujących powstawanie nowych katowickich obiektów stanowi dziś bezcenne świadectwo czasu.
Wiele z nich prezentujemy powyżej, w galerii zdjęć przy tym artykule.
Jurand Jarecki spoczął na katowickim Cmentarzu Komunalnym przy alei Murckowskiej, gdzie pochowano go 20 marca 2024 roku.

Może Cię zainteresować: