Kaczmarek i Talarczyk z „Górnośląskim Tacytem”

Po dwóch latach pandemicznej przerwy wręczono kolejne „Górnośląskie Tacyty”. W tym roku laureatami nagrody ustanowionej przez Ruch Autonomii Śląska zostali: prof. Ryszard Kaczmarek oraz Robert Talarczyk.

Górnośląski Tacyt

„Górnośląskie Tacyty” przyznawane są w dwóch kategoriach: badacz oraz popularyzator dziejów Górnego Śląska. Decyzją kapituły w tym roku statuetki otrzymali: prof. Ryszard Kaczmarek w kategorii badacz oraz Robert Talarczyk jako popularyzator.

"Górnośląskie Tacyty" dla Ryszarda Kaczmarka i Roberta Talarczyka

Prof. Ryszard Kaczmarek, historyk z Uniwersytetu Śląskiego, nagrodzony został za trzytomowy „Słownik Powstań Śląskich”, który powstał pod jego redakcją. Z kolei Robert Talarczyk, aktor, reżyser i dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach, za wkład w rozwój śląskiej kultury i wprowadzenie na deski katowickiego teatru śląskiej tematyki.

Patronem nagrody jest XIX–wieczny historyk, pionier górnośląskiej historiografii, ks. Augustin Weltzel. Statuetka wręczana laureatom przedstawia postać patrona z atrybutami Klio. Jej autorem jest rzeźbiarz August Dyrda.

Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są m.in.: Kazimierz Kutz, Małgorzata Szejnert, Henryk Waniek, prof. Ewa Chojecka, Michał Smolorz, Alojzy Lysko czy Szczepan Twardoch.

Robert Talarczyk

Może Cię zainteresować:

"Mnie tępe Ślonzoki wkur… najmocniej. Że godajom ino po ślonsku i nie chcą się uczyć" - Robert Talarczyk o "Byku", dumie i Śląsku

Autor: Marcin Zasada

15/04/2022

Sztuka Byk Twardocha i Talarczyka

Może Cię zainteresować:

Spektakl "Byk" Twardocha i Talarczyka najpierw był w Warszawie, teraz czas na premierę katowicką

Autor: Katarzyna Pachelska

26/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon