Katowice Europejskim Miastem Nauki. "Politycy gratulują, ale nie idzie za tym żadne istotne wsparcie"

Politycy gratulują miastu i uczelniom tytułu Europejskiego Miasta Nauki, ale jak na razie nie idzie za tym żadne istotne wsparcie, porównywalne chociażby do Igrzysk Europejskich. Czekamy, mamy jeszcze trochę czasu. Chciałbym, żeby to osiągnięcie, które jest osiągnięciem istotnym dla całej Polski, stało się wartością dla tych, którzy decydują o polityce naukowej w kraju - podkreślił prof. Ryszard Koziołek w Radiu Piekary.

Sekcja Prasowa UŚ
Prof. Ryszard Koziolek

Katowice w 2024 roku będą Europejskim Miastem Nauki. To prestiżowy tytuł, który po raz pierwszy przyznano ośrodkowi akademickiemu nie tylko z Polski, ale z całej Europy Środkowo-Wschodniej.

W związku z tym tytułem w Katowicach odbędzie się EuroScience Open Forum - wydarzenie poświęcone kluczowym badaniom naukowym i innowacjom. Organizatorzy zamierzają też przeprowadzić 50 tematycznych tygodni naukowych, podczas których każdy będzie mógł zapoznać się z interesującymi go zagadnieniami. Wstępem do tego będzie Śląski Festiwal Nauki.

Nowe spojrzenie na transformację regionu

Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek uważa, że tytuł Europejskiego Miasta Nauki to dobry początek do nowego spojrzenia na transformację województwa śląskiego.

- Edukacja i nauka mają być głównym instrumentem transformacji regionu. Tam gdzie jest dobra edukacja, ludzie chcą żyć, chcą się osiedlać z myślą o przyszłości swoich dzieci. Tam gdzie jest dobra nauka, ludzie chcą inwestować, otwierać biznesy. To proste. Opłaca się stawiać na edukację i naukę - podkreślił Ryszard Koziołek w Radiu Piekary.

- Chciałbym, żebyśmy stworzyli model bez precedensu i użyli uczelni publicznych do naprawy życia w mieście oraz regionie. To niestety tak nie działa, ponieważ większość uczelni jest zajęta swoimi sprawami. Jak to sobie wyobrażam? Kilkadziesiąt metrów od Instytutu Chemii UŚ jest stacja kontroli pojazdów. Musimy stworzyć warunki, aby właściciel tego zakładu mógł spotkać się z profesorem i zapytać, czy ten aby nie ma nowego pomysłu na utylizację zużytego oleju. Dziś o innowacjach myślimy z perspektywy Googla, a tak naprawdę one dotyczą naszego codziennego życia - wyjaśnił.

Jednym z pomysłów na przeniknięcie nauki do ludzi, którzy na co dzień się nią nie zajmują, jest stworzenie sieciowego centrum nauki. Budynki uczelni wyższych są rozsiane po Katowicach. Chodzi o to, aby udostępnić ich przestrzenie do prezentowania badań naukowych. Na przykład, aby w wyznaczonych godzinach każdy mógł zapoznać się z wynikami 50 lat obserwacji topnienia lodowców, a także porozmawiać na żywo z naukowcami, którzy prowadzą je m.in. na Spitsbergenie.

- Skupiamy się także na rewitalizacji Rawy i opracowaniu koncepcji przekształcenia odcinka między rynkiem a Uniwersytetem Ekonomicznym w bulwary akademickie. Chcemy stworzyć tam laboratorium, w którym będziemy testować przenikanie rozwiązań naukowych do życia społecznego - powiedział prof. Ryszard Koziołek.

Fundusz ma rozwiązywać problemy Śląska i Zagłębia

Konsorcjum odpowiedzialne za tytuł Europejskiego Miasta Nauki dla Katowic składa się z siedmiu uczelni wyższych. To:

  • Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach,
  • Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach,
  • Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach,
  • Politechnika Śląska,
  • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach,
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach,
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach,
  • Miasto Katowice (strategiczny partner konsorcjum).
Arkadiusz Chęciński

Może Cię zainteresować:

Partia "Tak! Dla Polski"? Chęciński: Bezpartyjni Samorządowcy od początku byli przybudówką PiS

Autor: Patryk Osadnik

27/06/2023

Kolejnym krokiem ich współpracy ma być stworzenie instytucji międzyuczelnianej i funduszu, który będzie odpowiedzialny za naukowy program dla regionu.

- Mamy zamiar stworzyć fundusz, który będzie pracował na rzecz naukowych problemów, z którymi boryka się Śląsk i Zagłębie - depopulacja, skażenie środowiska, rewitalizacja zdegradowanych przestrzeni itd. Będziemy ogłaszać konkursy badawcze na ich rozwiązanie, finansując to ze środków uczelnianych, samorządowych i biznesowych - zapowiedział prof. Ryszard Koziołek w Radiu Piekary.

Politycy gratulują. Organizatorzy czekają na wsparcie

Organizacja wydarzeń związanych z tytułem Europejskiego Miasta Nauki to ogromny koszt. Sejmik Województwa Śląskiego jednogłośnie - niezależnie od strony sceny politycznej - przyjął uchwałę w sprawie wsparcia dla tego przedsięwzięcia. Mowa o kilkunastu milionach złotych.

- Złożyliśmy także wniosek do Ministerstwa Edukacji i Nauki o milion złotych. Przyszła decyzja o udzieleniu wsparcia w wysokości 350 tys. - potwierdził prof. Ryszard Koziołek w Radiu Piekary informację, o której pisaliśmy przed tygodniem. - Zdaję sobie sprawę, że minister Przemysław Czarnek ma w swojej dyspozycji całe ogromne środowisko akademickie - dodał.

- Politycy gratulują miastu i uczelniom tytułu Europejskiego Miasta Nauki, ale jak na razie nie idzie za tym żadne istotne wsparcie, porównywalne chociażby do Igrzysk Europejskich. Czekamy, mamy jeszcze trochę czasu. Chciałbym, żeby to osiągnięcie, które jest osiągnięciem istotnym dla całej Polski, stało się wartością dla tych, którzy decydują o polityce naukowej w całym kraju - podkreślił prof. Ryszard Koziołek.
500 Plus

Może Cię zainteresować:

Prezes obiecał, to ludzie dzwonią do ZUS i pytają, kiedy dostaną 800 Plus. "Nie ma żadnej podwyżki"

Autor: Michał Wroński

27/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon