Katowice. Opozycyjna koalicja idzie do wyborów do Rady Miasta. Jest też kandydat na prezydenta: Dawid Durał

Dziś, w poniedziałek 22 stycznia 2024 r., na placu pod katowickim Spodkiem ogłoszono zawiązanie opozycyjnej koalicji "Katowice 2050" w wyborach do Rady Miasta Katowice. Dawid Durał jest kandydatem na prezydenta katowickiej opozycji.

W kontrze do Forum Samorządowego Marcina Krupy, rządzącego obecnie w Katowicach, oraz Koalicji Obywatelskiej, która niedawno weszła w sojusz z Forum, zyskując m.in. swojego wiceprezydenta - Jarosława Makowskiego (więcej: Jarosław Makowski nowym wiceprezydentem Katowic. Koniec koalicji z PiS), przed nachodzącymi wyborami samorządowymi powstała koalicja organizacji opozycyjnych.

Opozycyjna koalicja idzie do wyborów samorządowych w Katowicach

Dzisiaj (22 stycznia 2024 r.) na placu przed katowickim Spodkiem przedstawiono założenia koalicji oraz kandydata na prezydenta. Koalicję tworzą:

  • Polska 2050 Szymona Hołowni,
  • Ruch Autonomii Śląska
  • Kato Protest!

- Polska 2050 Szymona Hołowni łączy dzisiaj siły z Ruchem Autonomii Śląska i ze stowarzyszeniami obywatelskimi, gdzie pierwsze skrzypce gra Kato Protest. To dlatego jesteśmy dzisiaj tutaj razem, żeby walczyć o przyszłość miasta Katowice, żeby walczyć o Katowice 2050 - mówi Michał Gramatyka, lider Polski 2050 w woj. śląskim, poseł i wiceminister cyfryzacji. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Z kolei Jerzy Gorzelik, prezes Ruchu Autonomii Śląska, podkreśla, że RAŚ ma ambicje powrotu do polityki samorządowej.

- Mam nadzieję, że to porozumienie, które dzisiaj ogłaszamy oznacza także nasz powrót do aktywnej polityki na szczeblu lokalnym, w stolicy województwa śląskiego i w największym mieście regionu, mieście, którego aspiracje w naszym przekonaniu powinny sięgać dalej niż obecnie. Drugim imieniem naszego porozumienia jest "alternatywa", bo myślę, że nie tylko ja jako mieszkaniec Katowic, ale także inni mieszkańcy mają poczucie, że tej alternatywy i świeżości spojrzenia w ostatnich latach w Katowicach brakuje. Zbyt wiele energii społecznej idzie na marne, zbyt mało jest strategicznego myślenia, dalekosiężnego myślenia o roli Katowic nie tylko jako miasta, które jest dobrym miejscem do życia, ale także jest liderem w skali całego, ważnego przecież, regionu - mówi Jerzy Gorzelik.

- Najbliższa kadencja będzie kluczowa, szczególnie ze względu na uchwalany i procedowany plan ogólny dla naszego miasta Kato Protest! współtworzy właśnie tą listę do Rady Miasta, ponieważ zależy nam, aby polityka była tworzona dla pokoleń, a nie jedynie dla kadencji. Katowice poprzez zrównoważony rozwój powinny służyć wszystkim mieszkańcom - uważa Mikołaj Buszman z Kato Protestu!

Dawid Durał kandydatem opozycji na prezydenta Katowic

Kandydatem na stanowisko prezydenta Katowic jest Dawid Durał, 41-letni radny Rady Miejskiej Katowic, z wykształcenia politolog i pedagog, obecnie pracujący jako specjalista ochrony przeciwpożarowej. Mieszka w Brynowie. Durał startował w październikowych wyborach do Sejmu z list Polski 2050, zyskując całkiem niezły, jak na praktyczny brak kampanii, wynik.

- Obecny prezydent nie słucha mieszkańców. Nawet jeden z kolegów radnych powiedział na komisji, że decyzje są podejmowane przy tak zwanym krótkim stole. Nie można budować miasta bez woli mieszkańców i wysłuchania ich oczekiwań. Problemem Katowic jest to, że Forum Samorządowe rządzi tutaj od dekady. Wymienia się tylko koalicjant, albo PiS albo Platforma, a wszystkie decyzje podejmuje i tak Forum Samorządowe i Marcin Krupa. Koalicjanci Marcina Krupy idą tylko i wyłącznie po stołki, a nie żeby kreować politykę miejską - mówi Dawid Durał.

Dwóch z trzech koalicjantów (Polska 2050 i RAŚ) na razie nie chce zdradzać, jakich kandydatów wystawią w wyborach. Bardziej ogarnięty w tej kwestii jest Kato Protest! Wiadomo już, że w wyborach do Rady Miasta wystartują z ramienia tej oddolnie utworzonej organizacji:

  • Mikołaj Buszman,
  • Aleksandra Szczepańska,
  • Piotr Ziegler
Maciej biskupski

Może Cię zainteresować:

W Katowicach zmienili PiS na KO. Przewodniczący Maciej Biskupski liczy, że to się opłaci

Autor: Maciej Poloczek

02/01/2024

Marek Wójcik Wojewoda Śląski

Może Cię zainteresować:

Powrót do placu Szewczyka? Wojewoda zaakceptuje decyzję władz Katowic

Autor: Michał Wroński

22/01/2024

Michal Gramatyka wiceminister cyfryzacji

Może Cię zainteresować:

Sejm to skansen, a szkoła nie uczy życia w cyfrowym świecie. Mówi nowy wiceminister cyfryzacji ze Śląska

Autor: Michał Wroński

29/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon