Osiedle Nikiszowiec w Katowicach. Tutaj rządzi geometria. Widać to zwłaszcza z góry. Zobaczcie świetne zdjęcia z drona

Wprawdzie na Nikiszowcu nie rządzą "trójkąty i kwadraty", jak śpiewa Dawid Podsiadło, ale już "trójkątów i prostokątów" na Nikiszu nie tylko nie brakuje, ale to właśnie one nadają mu formę i charakter. Osiedle zbudowane na początku XX wieku prezentuje się z góry tak samo spektakularnie jak Barcelona, z tymi swoimi regularnymi kształtami. Zobaczcie to na zdjęciach, których autorem jest Tymoteusz Staniek.

Nikiszowiec to perła architektury Górnego Śląska - to już truizm. Osiedle zaprojektowane przez kuzynów Emila i Georga Zillmannów na zlecenie koncernu Georg von Giesches Erben, który prowadził na tym terenie eksploatację złóż węgla kamiennego. Nazwa wzięła się od Szybu Nikisz (obecnie szyb Poniatowski), a w zasadzie od szybu Nickisch - od barona Friedricha Nickisch von Rosenegka. Osiedle jest wpisane do rejestru zabytków woj. śląskiego, a nawet objęte szczególną ochroną i uznane za pomnik historii.

Od kilku lat Nikiszowiec to stały element wycieczek po Katowicach. Można powiedzieć, że każdy był i każdy widział. Każdy słyszał, że nie ma tutaj dwóch takich samych wejść do familoków, zadbali o to Emil i Georg Zillmannowie, projektując oryginalne detale, każdy słyszał, że na placach wewnątrz kwartałów stały kiedyś chlewiki, w których hodowano króliki, gołębie czy świnie, a także piekarnioki, czyli piece do wypieku chleba.

Jednak to, co charakterystyczne dla Nikiszowca, można dopiero zauważyć, oglądając osiedle z góry. Z lotu ptaka widać, jak zwartą, geometryczną i uporządkowaną zabudowę ma to miejsce. Może to za odważne sformułowanie, ale podobnie wygląda Barcelona (oczywiście w znacznie większej skali).

Ofka Piechniczek

Może Cię zainteresować:

Ofka Piechniczek: Śląska Prohibicja powstała na Nikiszowcu, bo 5 lat temu uwierzyliśmy w potencjał tego osiedla

Autor: Katarzyna Pachelska

19/11/2022

Nikiszowiec

Może Cię zainteresować:

Marcin Nowak: Które miejsca na Śląsku możemy wypromować turystycznie tak jak Nikiszowiec?

Autor: Marcin Nowak

21/05/2022

Waldemar Jan

Może Cię zainteresować:

Waldemar Jan: Nikiszowiec jest magiczny, ale... Większość mieszkańców chce po prostu spokojnie żyć, a prawa do tego trzeba pilnować

Autor: Patryk Osadnik

30/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon