"Do ronda prowadzi nowoczesna autostrada". Oryginalny fotoprzewodnik po Katowicach za wczesnego Gierka

To jak podróż w czasie do epoki wczesnego Gierka i „przemysłowej stolicy Polski”, która „na węglu stoi”. Z przewodnika „Katowice”, wydanego w 1974 r., możemy się dowiedzieć m.in., że do ronda prowadzi... „nowoczesna autostrada”. Prawdziwą wartością przewodnika są jednak zdjęcia, których autorką jest Anna Chojnacka. Część z nich prezentujemy w naszej galerii.

Jest rok 1973. Przez katowickie rondo płynie obok siebie kilka sznurów samochodów. Te, które wjeżdżają do miasta z kierunku Warszawy i Częstochowy, doprowadza do ronda nowoczesna autostrada. Kilkunastopiętrowe domy mieszkalne otaczające tę arterię tworzą wraz z wieżami wyciągowymi kopalni „Katowice” jedyny w swoim rodzaju widok. Widok, który odróżnia to miasto od innych miast polskich, który przypomina, że „przemysłowa Stolica Polski na węglu stoi” i że pod nami ciągną się kilometry chodników węglowych, w których trwa wytężona praca”.

Tak Jeremi Gliszczyński, autor przewodnika „Katowice” wydanego w 1974 r. przez warszawskie wydawnictwo Arkady, wprowadza nas w klimat wczesnego Gierka na Górnym Śląsku. Przewodnik to blisko 30 stron tekstu i prawie 70 zdjęć. Część z nich prezentujemy w naszej galerii. Widać na nich m.in. Spodek, aleję Korfantego (wówczas Armii Czerwonej), Superjednostkę czy pomnik Powstańców Śląskich. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Są też nieistniejące już budynki, takie jak: Hotel Silesia, Pałac Ślubów czy gamach Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych, na miejscu którego stanęły biurowce .KTW, a także pawilony handlowe pod katowickim rondem. Dla autorów przewodnika ciekawy okazał się także widok na plac z chlewikami przy ul. Modelarskiej na Józefowcu. I, jak bywa także i dziś, do Katowic zaliczono część Chorzowa, czyli Park Ślaski, wówczas Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku.

Okładka przewodnika
Okładka przewodnika "Katowice" z 1974 r.

Zdjęcia do przewodnika zrobiła Anna Chojnacka

Autorką zdjęć do przewodnika jest Anna Chojnacka. Artystka urodziła się w Sosnowcu w 1914 r., a młodość spędziła w Warszawie, jednak przez większość życia związana z Katowicami (gdzie trafiła podczas II wojny światowej) i śląskim środowiskiem artystycznym. W 1962 roku zdobyła I nagrodę ZAIKS za album „Wśród plastyków śląskich”, w następstwie czego zadebiutowała wystawą fotografii w warszawskiej Zachęcie.

Była autorką i współautorką wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą, a także m.in. współautorką albumu „Barwy i rytmy Śląska” wydanego w 1969 r. Za swoje prace otrzymywała liczne nagrody i wyróżnienia, a w 1976 r. nadano jej prestiżowy, honorowy tytuł Excellance FIAP. Artystka zmarła w 2007 r. Przewodnik „Katowice” z 1974 r., w którym znalazły się jej zdjęcia, można kupić na internetowych aukcjach.

Katowice 150 lat temu i dziś

Może Cię zainteresować:

Zobaczcie, jak wyglądały Katowice 150 lat temu. Zdjęcia, które zrobił fotograf w XIX wieku porównaliśmy ze współczesnymi

Autor: Tomasz Borówka

07/05/2023

Katowice w 1993 roku

Może Cię zainteresować:

Jak wyglądały Katowice w 1993 roku? Miały urok... papieru ściernego. Przypominają zdjęcia fotografa ze Szwajcarii

Autor: Katarzyna Pachelska

09/08/2023

Al Korfantego Wojciecha Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice minionej epoki. Miasto aspirujące w trudnych czasach Polski Ludowej [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Autor: Redakcja

21/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon