Katowice. Zaczynają się prace projektowe dla II etapu realizacji Hubu gamingowo-technologicznego

Pod koniec lutego 2024 r. Katowice podpisały umowę o wartości 10 mln zł z pracownią AMC Andrzej M. Chołdzyński, laureatem I nagrody na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla drugiego etapu inwestycji. Trwają też przygotowania do ogłoszenia przetargu na adaptację i rewitalizację zabytkowych obiektów Szybu Pułaski.

Ruszają prace projektowe dla II etapu realizacji Hubu gamingowo-technologicznego przy osiedlu Nikiszowiec w Katowicach.

- Budowa Hubu gamingowo-technologicznego to inwestycja wyjątkowa z wielu względów. Miejscem realizacji tego projektu jest unikatowy i zabytkowy zespół obiektów dawnej KWK „Wieczorek”. Dzięki temu część istniejących, poprzemysłowych budynków zostanie zaadaptowana na potrzeby Hubu, powstaną też nowe budynki mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Katowice już teraz są siedzibą wielu firm związanych z IT i e-sportem. Hub gamingowo-technologiczny nie tylko umożliwi im korzystanie z dostosowanej do ich potrzeb przestrzeni, ale także przyciągnie do stolicy województwa kolejne podmioty – dodaje prezydent.

Pod koniec lutego Katowickie Inwestycje S.A., które w imieniu miasta Katowice odpowiadają za realizację Hubu gamingowo-technologicznego, podpisały umowę o wartości 10 mln zł z pracownią AMC Andrzej M. Chołdzyński, laureatem I nagrody, na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla tego etapu inwestycji. W ramach II etap realizacji Hubu, którego dotyczy podpisana umowa, zaprojektowany zostanie nowy obiekt, położony na południowy wschód od zabytkowego budynku nadszybia. Przewidziano w nim przestrzenie technologiczne na potrzeby e-sportu, studiów telewizyjnych i filmowych, które wyposażone będą m.in. w reżyserki i pokoje do obsługi produkcji, miejsce dla gości i widownię. Znajdą się tu ponadto sale treningowe dla graczy. Projekt będzie obejmował również parking podziemny dla około 300 samochodów i rowerownię. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Wkomponowanie obiektu w zabytkową tkankę poprzemysłową to jeden z powodów, dla których skład sędziowski konkursu zdecydował się na wybór właśnie tego projektu. Swoją decyzję sędziowie uzasadnili umiejętnym wpisaniem się w kontekst historyczny otoczenia, dążenie do optymalizacji bryły i skali architektury obiektu.

W związku ze zwycięstwem w konkursie, pracownia została zaproszona do udziału w negocjacjach w trybie zamówienia „z wolnej ręki” na wykonanie dokumentacji projektowej na podstawie stworzonej pracy konkursowej.

- Mamy za sobą dwa lata wspólnej pracy przy projektowaniu pierwszego etapu Hubu. Chcemy podziękować za to zaufanie i wspaniałą atmosferę. Czujemy się zaszczyceni, mogąc w dalszym ciągu uczestniczyć we współtworzeniu tej wyjątkowej idei - mówi Andrzej M. Chołdzyński, właściciel biura projektowego AMC Andrzej M. Chołdzyński.

Na wykonanie dokumentacji projektowej pracownia będzie miała 13 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Kolejnym krokiem realizacji będzie przeprowadzenie postępowania przetargowego na wybudowanie obiektu.

Coraz bliżej budowy I etapu

Wcześniej zostanie zrealizowany I etap, który obejmuje adaptację i rewitalizację istniejących już obiektów w rejonie Szybu Pułaski. To zabytkowe zabudowania o cennych walorach architektonicznych, które teraz zostaną odnowione, przystosowane do nowego charakteru i połączone pasażem podziemnym.

- Znajdą się tu m.in. powierzchnie biurowe i coworkingowe, studia nagrań, laboratoria, zaplecze infrastruktury IT, a także sale konferencyjne i pomieszczenia edukacyjne. Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na roboty budowlane. Rozpoczęcie robót planowane jest jeszcze w tym roku, potrwają one 32 miesiące – wyjaśnia Jarosław Łuczyński, dyrektor ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A.

Ponadto wykonano już inwentaryzację i ekspertyzy stanu technicznego obiektów w rejonie Szybu Poniatowski, które docelowo mają przejść modernizację w ramach VI etapu realizacji projektu. Opracowania posłużą do dalszej analizy możliwości adaptacyjnych budynku maszyny wyciągowej, budynku warsztatu i wentylatorów, nadszybia z wieżą wyciągową, laboratorium oraz łaźni.

Projekt z dofinansowaniem

Szacunkowa wartość kompleksowego zagospodarowania całego terenu – wraz z szybem Poniatowski to około miliard złotych. Zaplanowane wydatki na realizację tego projektu to nieco ponad 616 mln zł, z czego blisko 309,5 mln zł pokryją środki przyznane w ramach działania Innowacyjna infrastruktura wspierająca gospodarkę programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.

PKP Intercity wizualizacja

Może Cię zainteresować:

Kosmiczne nowe pociągi PKP Intercity będą jeździć też przez Katowice. Ale trochę na nie poczekamy

Autor: Katarzyna Pachelska

02/03/2024

Park leronda leopolda katowice

Może Cię zainteresować:

Kolejny park w Katowicach będzie gotowy na wiosnę - tym razem na pograniczu Bogucic i Dąbrówki Małej

Autor: Katarzyna Pachelska

28/02/2024

Strefa Kultury MCK Spodek

Może Cię zainteresować:

9 lat temu w Katowicach odsłonięto drogę lądowania Spodka. Warszawiacy pokazali, jak dbać o architekturę

Autor: Marcin Zasada

02/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon