Dzisiaj, 11 lipca 2025 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia
13 czerwca 2025 r. (Dz.U. 2025 poz. 833), które wprowadza zmiany w systemie wsparcia inwestycyjnego w Polsce. Od dzisiaj przedsiębiorstwa produkujące broń i amunicję mogą uzyskać decyzję o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji (PSI) – czyli skorzystać ze zwolnienia podatkowego i szeregu preferencji przewidzianych dotąd dla innych gałęzi przemysłu.
Dlatego Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna zachęca firmy z branży zbrojeniowej/obronnej do inwestowania w produkcję komponentów bądź gotowych produktów dla tej branży. Była o tym mowa podczas dzisiejszej konferencji w centrali KSSE przy ul. Wojewódzkiej w Katowicach.

- To niezwykle istotna informacja dla całego regionu – nowe otwarcie na rynek obronny oznacza szansę dla wielu śląskich firm, aby rozwinąć swoją działalność w strategicznym dla państwa sektorze. Warto podkreślić, że w związku z aktualną sytuacją geopolityczną, państwo polskie przeznacza obecnie prawie 5% budżetu na obronność, co stwarza wyjątkową okazję dla sektora przemysłowego do zaangażowania się w rozwój krajowego potencjału militarnego - podkreślają w KSSE.
Co to oznacza dla firm z branży zbrojeniowej?
- Zwolnienie z podatku CIT lub PIT na 14 lub 15 lat.
- Pomoc publiczną od 40% do 60% kosztów kwalifikowanych inwestycji.
- Dostęp do atrakcyjnych terenów inwestycyjnych z infrastrukturą techniczną
- Pełne wsparcie KSSE oraz innych publicznych instytucji – od momentu planowania inwestycji aż po jej realizację.
- Jeżeli chodzi o działania, które rząd podejmuje, to jest kwestia wprowadzenia zmian prawnych, które powodują, że ze zwolnień podatkowych będą mogły również korzystać firmy, które na co dzień zajmują się wsparciem naszej obronności, firmy z przemysłu zbrojeniowego - mówi Marek Wójcik, wojewoda śląski. - Cieszę się, że Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna otwiera się również na tę branżę, na jej terenach będzie możliwość realizowania nowych inwestycji związanych zarówno z przemysłem obronnym, jak i szeroko pojętą tematyką bezpieczeństwa. Zawsze nowe inwestycje w przemyśle obronnym wiążą się z rozwojem nowoczesnych technologii. Uważam, że rozwój nowoczesnych technologii i wsparcie dla tego rozwoju jest szczególnie ważne u nas, w woj. śląskim. Mamy ogromny potencjał, który musimy wykorzystywać i liczę na to, że dzięki możliwości pozyskania nowych zwolnień podatkowych dla firm z przemysłu obronnego, z sektora bezpieczeństwa, nasze możliwości technologiczne na Śląsku będą się rozwijały i jednocześnie będzie wzmacniany potencjał obrony Rzeczypospolitej.
To szansa nie tylko dla obecnych producentów broni, amunicji czy materiałów wybuchowych, ale również firm z branż takich jak:
- automotive (woj. śląskie jest wiodącym regionem, którym produkuje się samochody specjalne dla różnego rodzaju służb),
- metalowa,
- elektroniczna,
- chemiczna,
- logistyczna,
które planują dywersyfikację działalności pod kątem wytwarzania produktów o znaczeniu strategicznym dla obronności.
W ramach KSSE funkcjonują już takie firmy z sektora obronności jak Rosomak w Siemianowicach Śląskich, Bumar Łabędy, Huta Łabędy, Flytronic produkujący w Gliwicach drony czy przedsiębiorstwa wytwarzające m.in. materiały wybuchowe, Nitroerg w Bieruniu i Krupskim Młynie oraz Szczęśniak Pojazdy Specjalne w Bielsku-Białej.
- Jako KSSE jesteśmy gotowi kompleksowo wspierać inwestorów w realizacji projektów, które wzmacniają potencjał obronny Polski, a jednocześnie napędzają innowacje i tworzą nowe miejsca pracy - mówi dr hab. Rafał Żelazny, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. - Wśród inwestorów KSSE już obecne są firmy prowadzące działalność produkcyjną lub usługową pośrednio lub bezpośrednio związaną z branżą zbrojeniową. Tym niemniej wchodząca dzisiaj w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji ma kluczowe znaczenie z wielu perspektyw – przedsiębiorców i pracowników, stopy inwestycji i rozwoju gospodarczego i oczywiście naszego bezpieczeństwa. Firmy, które już są w KSSE mogą wystąpić z wnioskiem albo nową inwestycję, albo tak zwaną reinwestycję – dodaje Żelazny.
Działające w ramach KSSE firmy już wykazują zainteresowanie nowymi przepisami. - Zaraz po otrzymaniu informacji o tym, że zmienia się rozporządzenie, rozpoczęliśmy rozmowy z inwestorami produkującymi broń, amunicję na terenie KSSE. Możemy się pochwalić, że jedna z tych rozmów jest na bardzo zaawansowanym etapie - mówi Ewa Lipka, wiceprezes KSSE. - W najbliższych dniach liczymy na to, że będziemy uzupełniać wniosek, który jest podstawą do wręczenia wsparcia. Są to duże inwestycje za wiele milionów i warto podkreślić, że generują one atrakcyjne miejsca pracy i rozwijają gospodarkę. To wszystko też pozytywnie wpiera rozwój gospodarczy naszego regionu i tym samym rozwój naszych mieszkańców - dodaje Lipka.
- Na Śląsku mamy kilka firm zbrojeniowych wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej - dodaje Michał Rumin z Rosomak S.A. - Polska Grupa Zbrojeniowa. - Są to Maskpol, Bumar Łabędy, Obrum czy też właśnie Rosomak. Portfel zamówień, który mamy dla polskiej armii, dla naszego użytkownika, staramy się wykonać i przekazać nasze wyroby tak szybko jak to jest możliwe. Warto pamiętać, że technologie wojskowe bardzo często napędzają gospodarkę, więc narzędzia wsparcia zbrojeniówki czy w ogóle przemysłu obronnego to są te narzędzia, które są w stanie pchnąć tę branżę jeszcze bardziej do przodu - uważa Rumin.

Może Cię zainteresować: