Kiedy rock'n'roll nazywano bigbitem, a rządziły w nim chłopaki z Tychów. Spotkanie z członkami zespołu Passaty już 29 listopada w Tychach

W piątek, 29 listopada 2024 r., w Muzeum Miejskim w Tychach odbędzie się spotkanie z członkami zespołu Passaty - pionierami rock'n'rolla (który ówcześnie nazywano bigbitem) na Górnym Śląsku. Wydarzenie odbędzie się w ramach promocji albumu „Zazdrości świat szesnastu lat. Nagrania archiwalne z lat 1966–1967”. Wstęp wolny.

Muzeum miejskie tychy passaty fot archiwum grzegorza ratajskiego

Tyscy pionierzy bigbitu na Śląsku

W drugiej połowie lat 60. XX wieku, gdy w PRL-u popularnym gatunkiem muzycznym był bigbit (tak ówcześnie nazywano rock’n’roll), jednym z najważniejszych zespołów na Śląsku była tyska grupa Passaty. Formacja ta, składająca się z młodych ludzi z Tychów i okolic, była pionierem tego gatunku muzycznego w regionie. Zespół tworzyli: Wojciech Ginko (gitara), Stefan Kotapka (głos), Grzegorz Ratajski (perkusja), Zbigniew Skupnik (gitara basowa), Jacek Wyrobiec (gitara) oraz Ryszard Wróbel (konferansjer, ale też manager i techniczny) i Roman Dubaniowski (instrumenty klawiszowe). Jako dzień zawiązania się zespołu uznaje się 13 października 1964 roku, a ich debiut sceniczny odbył się 28 lutego 1965 roku w Rybniku podczas Turnieju Zespołów Polski Południowej

Grupa często występowała na lokalnych potańcówkach i koncertach, m.in. na lodowisku przy ul. Brzozowej oraz w Domu Kultury „Górnik” w Tychach. Zespół zarejestrował kilka koncertów, m.in. w Gdańsku (1966) i Tychach (1987), a także nagrał dziewięć utworów w studiu Polskiego Radia w 1967 roku. Ich piosenki znalazły się na składankach, obok nagrań takich artystów jak Czesław Niemen czy Czerwono-Czarni. Passaty występowały również w popularnym młodzieżowym show Telewizji Polskiej „Po szóstej”. Co ciekawe zespół nigdy nie doczekał się własnej, autorskiej płyty nagranej w czasach działalności.

Sentymentalny powrót do początków rock'n'rolla na Śląsku

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na spotkanie z członkami zespołu z okazji wydania albumu „Zazdrości świat szesnastu lat. Nagrania archiwalne z lat 1966–1967”. Płyta została wydana w kwietniu 2024 roku (po 60 latach od debiutu), nakładem wydawnictwa Kameleon Records. Wydawnictwo odświeżyło cyfrowo archiwalne nagrania zespołu, dzięki czemu na słuchaczy czeka 72 minut muzyki27 utworów w wersji studyjnej i koncertowej. Płytę z zestawem memorabiliów (w tym książeczka z tekstami i archiwalne zdjęcia zespołu) będzie można nabyć podczas spotkania.

W spotkaniu udział wezmą żyjący wciąż członkowie formacji, czyli Wojciech Ginko, Grzegorz Ratajski i Zbigniew Skupnik. Wydarzenie odbędzie się 29 listopada o godzinie 18.00 w Muzeum Miejskim w Tychach przy pl. Wolności 1, a poprowadzi je dr Patryk Oczko. Wstęp Wolny, ale obowiązują zapisy pod nr 887 450 212 (także SMSem)!

Dekoracje bożonarodzeniowe na placu baczyńskiego w Tychach

Może Cię zainteresować:

Za miesiąc święta. Tychy stroją się na Boże Narodzenie

Autor: Arkadiusz Korejwo

22/11/2024

Leapmotor T03

Może Cię zainteresować:

Chińskie maluchy nie wyjadą z Tychów. Wielka polityka kładzie produkcję "elektryka"

Autor: Arkadiusz Korejwo

18/11/2024

Nagrody dla musicalu „School of Rock” w Teatrze Rozrywki

Może Cię zainteresować:

Nagrody dla „School of Rock” w Teatrze Rozrywki. Musical doceniony w ogólnopolskim konkursie

Autor: Maciej Poloczek

27/11/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon