Kiedyś Polonia Bytom, teraz reprezentacja Polski? Probierz kandydatem na selekcjonera

Michał Probierz jest w ścisłym gronie kandydatów na nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Potwierdził to już prezes PZPN Cezary Kulesza. Dla bytomianina byłoby to największe wyzwanie w karierze, ale też piękna nagroda za drogę, którą przebył.

Fot. Facebook/Łączy nas piłka
Michał Probierz

Michał Probierz jest z Bytomia i to miasto wiele mu dało w piłkarskiej karierze. To tutaj stawiał pierwsze kroki jako zawodnik i jeszcze jako junior trenował w ŁKS-ie Łagiewniki, a potem GKS-ie Rozbark. W Bytomiu zaczynał też trenerską przygodę, bo to miejscowa Polonia była jego pierwszym klubem, w którym pracował jako pierwszy trener.

„Michał Probierz? Chodzi mi po głowie"

Dziś Probierz jest jednym z najlepszych trenerów w Polsce. W ostatnich latach prowadził m.in. Jagiellonię Białystok, Wisłę Kraków, Cracovię, a nawet grecki Aris Saloniki. W ubiegłym roku został selekcjonerem, ale reprezentacji Polski U-21. Możliwe, że za chwilę zamieni młodzieżówkę na... seniorską kadrę.

Po mistrzostwach świata w Katarze pracę stracił Czesław Michniewicz. Do dzisiaj nie wiadomo, kto poprowadzi Biało-Czerwonych w eliminacjach Euro 2024. Wątpliwości jednak mają zostać rozwiane jeszcze w styczniu. Możliwe, że wówczas Cezary Kulesza ogłosi światu, że nowym selekcjonerem zostaje Michał Probierz.

- Myślę, że z Michałem na tyle dobrze się znamy i wiem, że jest dobrym trenerem. Na pewno Michał Probierz krąży w mojej głowie. Nie deklaruję się i nie mówię, jaka jest sytuacja. Czas pokaże - przyznał szef polskiego futbolu w rozmowie z TVP Sport.

Problem Kuleszy z Probierzem jest taki, że takiego wyboru raczej nie zaakceptuje środowisko. Widać to już w tym momencie, gdy mamy do czynienia jedynie ze spekulacjami. Bytomianinowi zarzuca się przede wszystkim dwie kwestie: brak doświadczenia w pracy z reprezentacją oraz brak sukcesów w piłce klubowej.

PZPN w ostatnich latach już robił takie "eksperymenty" z polskimi trenerami. Był Jerzy Brzęczek, który w piłce klubowej nic nie osiągnął, a potem szybko wyleciał z reprezentacji. Ostatnio mieliśmy Michniewicza, który miał lepsze CV od Brzęczka, ale i jego pogoniono w cieniu licznych afer po największym sukcesie Biało-Czerwonych od 1986 roku.

Wielu ekspertom trudno sobie wyobrazić, że do szatni kadry wchodzi Probierz i mówi Lewandowskiemu, Szczęsnemu, czy Glikowi, jak mają grać. To nie udało się wspomnianemu Brzęczkowi i Michniewiczowi. Owszem, wcześniej Adam Nawałka dotarł do kadrowiczów, ale to człowiek, który miał za sobą bogatą karierę piłkarską i szybko wyrobił sobie duży szacunek u piłkarzy.

Nie zmienia to jednak faktu, że jeżeli Probierz zostanie nowym selekcjonerem, to dla niego będzie to ogromny sukces. To także będzie piękne podsumowanie drogi, którą przebył. Zaczynał od Polonii Bytom, w której była bieda i piętrzące się problemy, a nagle trafi do piłkarskiego raju, jakim niewątpliwie jest drużyna narodowa z tak wieloma gwiazdami największego formatu. Tylko czy to nie będzie dla niego pocałunek śmierci?

Ernest Pohl

Może Cię zainteresować:

Reprezentacja Śląska wszech czasów. Z takim składem bylibyśmy mistrzami świata

Autor: Patryk Osadnik

15/05/2022

Stadion Śląski

Może Cię zainteresować:

Śląsk mistrzem świata? Tak mogłaby wyglądać nasza reprezentacja w piłce nożnej

Autor: Patryk Osadnik

08/05/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon