Kierunek GZM: Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach i piękno gminy Rudziniec

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Poznajcie piękno gminy Rudziniec - uczestnicy tak zatytułowanej wycieczki w ramach święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii "Kierunek GZM" w sobotę 1 lipca 2023 zwiedzili m.in. Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach.

Uczestnicy wycieczki poznali historię jednego z najbardziej rozpoznawalnych zabytków gminy , powiatu gliwickiego, a także całej Metropolii, jakim jest Zespół Pałacowo-Parkowego w Pławniowicach.

Zespół pałacowo-parkowy w Pławniowicach znany jest też jako Pałac Ballestremów. Znajduje się przy węźle autostrady A4 z drogą krajową nr 40, 18 kilometrów od Gliwic. Obecny pałac wybudowany został w latach 1882-1885 (w miejscu istniejącego z 1737 roku, który wzniósł Zygmunt Mikołaj von Göerz), według projektu mistrza budowlanego Konstantego Heidenreicha z Kopic. Pałac miał pełnić rolę rezydencji rodzinnej Ballestremów, którzy przejęli te tereny w 1798 roku. Budowę pałacu zlecił hrabia Franciszek II Ballestrem, a koszt tej inwestycji oszacowany został wówczas na 386 000 marek. Pałac był własnością Ballestremów do roku 1945. To budowla trójskrzydłowa, charakteryzująca się tzw. stylem północnoniemieckim, który został wykształcony po wojnie francusko-pruskiej. Jest obiektem dwukondygnacyjnym, który powstał na planie litery „U”. Wysokie, czterospadowe dachy zdobią liczne wieże i wieżyczki, iglice, pinakle i lukarny. Elewacje zostały wykonane z cegły klinkierowej i są dodatkowo zdobione detalami kamieniarskimi. Nad obiektem góruje czworoboczna wieża z zegarem. Pałac w Pławniowicach często wykorzystywany do ślubnych zdjęć, ale nie tylko. Zwiedzać go można przez cały rok w niedziele (12:30-14:30), wtorki (14.00-15:30) i czwartki (14-15:30), a w okresie letnim dodatkowo w soboty (12.00 – 14.00)

Na zwiedzaniu pałacu w Pławniowicach wycieczka się nie zakończyła. Jej uczestnicy wyruszyli w rejs po Kanale Gliwickim w stronę Rudzińca (i z powrotem), aby dostrzec piękno gminy z nieco innej perspektywy.

Kierunek GZM. Rajza Ikarusem

Może Cię zainteresować:

Rajza Ikarusem to jeden z hitów festiwalu „Kierunek GZM”. Węgierski autobus znów na trasie

Autor: Redakcja

02/07/2023

Kierunek GZM: wycieczka po Osiedlu nad Jamną

Może Cię zainteresować:

Kierunek GZM: Zwiedziliśmy Osiedle nad Jamną w Mikołowie. Podziwialiśmy i rozszyfrowywaliśmy genialne dzieło wielkiego architekta

Autor: Redakcja

01/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon