Kobiety przy ołtarzu? Zapowiedział to metropolita katowicki: „Pozwólcie w Kościele działać kobietom”

Metropolita katowicki, abp. Adrian Galbas, zapowiedział, że świeckie kobiety, na równi z mężczyznami, będą pełnić posługę przy ołtarzu. „Chciałbym, aby te posługi (lektora, akolity, katechisty) mogli podejmować zarówno mężczyźni, jak i kobiety” - stwierdził abp. Galbas. Ta zmiana w polskim Kościele po raz pierwszy zostanie wypróbowana na Śląsku.

fot. Archidiecezja Katowicka
Biskup galbas

Czy to będzie przełom w Kościele Katolickim? W sobotę, 11 maja 2024 r., w homilii wygłoszonej podczas święceń prezbiteriatu w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach, abp. Adrian Galbas zapowiedział, że świeckie kobiety, na równi z mężczyznami, będą pełnić posługę przy ołtarzu.

- Praktykujcie to, co Paweł, czyli dobrze rozumianą pracę ze świeckimi. Pozwólcie w Kościele działać świeckim. Także świeckim kobietom. To ciekawe, że w czterech spośród sześciu miejsc, w których Pryscylla zostaje wspomniana w Piśmie świętym, zawsze jest przed Akwillą. Prawdopodobnie odgrywała większą rolę w ewangelizacji u boku Pawła niż jej mąż Akwilla, mimo niższej pozycji kobiet w ówczesnym świecie. To piękny przykład. Nie chciejcie w waszym głoszeniu zrobić wszystkiego sami, bo się wyplujecie, nie bądźcie tylko tymi, którzy przemawiają do świeckich, którzy wyznaczają im miejsce, jakie mają zająć. Współpracujcie z nimi – mówił abp. Adrian Galbas.

Kobiety mogą pełnić posługę przy ołtarzu. Trzy lata temu tak zdecydował papież Franciszek

- Chciałbym, byśmy niebawem rozpoczęli w naszej diecezji systematyczne przygotowanie do bycia lektorem, akolitą i katechistą, zgodnie z tym, czego naucza nas papież Franciszek. I aby te posługi mogli podejmować zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Współpracownicy prezbiterów – zaznaczył metropolita katowicki.

Posługa lektorska w Kościele Katolickim wiąże się z odczytywaniem fragmentów Pisma Świętego podczas mszy i nabożeństw, z kolei akolita pomaga kapłanowi w sprawowaniu liturgii. W 2021 r. papież Franciszek zmodyfikował Prawo Kanoniczne umożliwiając kobietom sprawowanie posługi lektoratu i akolitatu, które wcześniej, zgodnie z kościelnym kodeksem, zarezerwowane dla mężczyzn.

- Papież Franciszek ustalił, że posługi lektoratu i akolitatu będą odtąd otwarte również dla kobiet, w ustalonej i zinstytucjonalizowanej formie ze specjalnym mandatem. Fakt, że kobiety czytają Słowo Boże podczas celebracji liturgicznych oraz pełnią posługę przy ołtarzu jako ministrantki lub nadzwyczajne szafarki Komunii św. nie stanowi szczególnej nowości: w wielu wspólnotach na całym świecie stało się to praktyką autoryzowaną przez biskupów. Do tej pory jednak wszystko odbywało się bez konkretnego i właściwego mandatu instytucjonalnego, na zasadzie odstępstwa od tego, co zostało ustalone przez św. Pawła VI, który w 1972 r. postanowił, że dostęp do tych posług będzie zastrzeżony tylko dla mężczyzn – informował w 2021 r. portal Vatican News.

Po trzech latach reforma papieża Franciszka dociera do Archidiecezji Katowickiej.

Adrian galbas ingres

Może Cię zainteresować:

Arcybiskup Adrian Galbas: Nigdy Kościół nie powinien wykorzystywać władzy świeckiej

Autor: Patryk Osadnik

18/06/2023

Jasna gora

Może Cię zainteresować:

Ksiądz Jacek Siepsiak: Flirt polityki z Kościołem gorszy ludzi. Przejawy zaciekłości religijnej już się skompromitowały

Autor: Katarzyna Pachelska

27/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon