Kolejka „Elka” świętuje 55. urodziny. Z tej okazji przejażdżka tylko za 5 złotych

W środę, 7 września 2022 r., mija 55 lat od pierwszego uruchomienia „Elki” w Parku Śląskim. Z tej okazji przygotowano zniżkę na przejazd kolejką.

fot. Park Śląski
Elka Park Śląski

Jej wysokość „Elka” ma już 55 lat. Choć trzeba zaznaczyć, że miała długą przerwę w funkcjonowaniu, a obecnie to tylko 1/3 dawnej kolejki. Jest jednak powód do świętowania i przygotowano urodzinową zniżkę na przejazdy kolejką.

Od 5 do 9 września 2022 r. kupując dwa bilety – tam i z powrotem, za każdy trzeba zapłacić tylko 5 zł. Normalna cena bilety za przejazd w dwie strony to 25 zł dla osoby dorosłej i 20 zł dla dzieci i młodzieży oraz osób niepełnosprawnych.

„Elka” – kiedyś najdłuższa nizinna kolej linowa w Europie

Kolejka linowa „Elka” została uroczyście otwarta 7 września 1967 r. Była to wówczas najdłuższa nizinna kolej linowa w Europie – jej długość wynosiła ponad 5,5 km, a trasa była podzielona na trzy odcinki. W tej formie kolejka funkcjonowała do 2005 r. Później została zamknięta i rozebrana, z powodu złego stanu technicznego.

Przerwa w działaniu kolejki trwała do września 2013 roku, kiedy oddano do użytku nową Elkę. To tylko jeden odcinek pomiędzy Stadionem Śląskiem a Legendią Śląskim Wesołym Miasteczkiem, o długości blisko 2,2 km. W przeciwieństwie do starej kolejki można z niej korzystać przez cały rok, bo poza 4-osobowymi kanapami do dyspozycji są także 8-osobowe gondole.

Będzie kolejny odcinek „Elki”?

W planach jest odbudowa kolejnego odcinka kolejki – od Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego. Będzie miał 1840 metrów długości i, tak jak poprzednio, przebiegać będzie m.in. nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym. Niestety inwestycja nie może ruszyć.

W pierwszym przetargu na budowę, który ogłoszono w kwietniu 2022 r., nie wpłynęła żadna oferta. Został więc unieważniony, a na początku lipca ogłoszony kolejny. Tym razem wpłynęła jedna oferta, ale prawie dwa razy wyższa niż zamierzał wydać Park Śląski – ponad 85,5 mln zł. Na razie nie wiadomo czy ta oferta zostanie przyjęta.

Park Śląski Elka

Może Cię zainteresować:

Jest chętny na odbudowę kolejnego odcinka „Elki”. Chce prawie dwa razy więcej niż zamierzał wydać Park Śląski

Autor: Maciej Poloczek

24/08/2022

Śląski Ogród Zoologczny

Może Cię zainteresować:

Najlepsze atrakcje Parku Śląskiego. Przewodnik po najciekawszych miejscach parku w Chorzowie

Autor: Martyna Urban

20/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon