Kolejne zanieczyszczenie wód na terenie Śląska. Tym razem WIOŚ zbadał stan cieku wodnego w Pyrzowicach

W miniony weekend strażacy dwa razy interweniowali w związku ze zgłoszeniem zanieczyszczenia cieku wodnego w Pyrzowicach. Sprawa została zgłoszona do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, który przeprowadzeniu badań, stwierdził iż zanieczyszczenie powstało na wskutek ulewy.

OSP Tąpkowice
OSP Tąpkowice

Pierwsze zgłoszenie wpłynęło do OSP w Tąpkowicach 9 września, po godzinie 10. Wówczas służby otrzymały informację o nieznanej substancji w cieku wodnym przy ul. Piłsudskiego. Na miejsce skierowanych zostało pięć zastępów straży pożarnej. Wówczas założony został rękaw sorpcyjny, aby uniemożliwić przedostawanie się zanieczyszczeń do rzeki Brynicy.

Kontrola i pobranie próbki przez WIOŚ

W niedzielę, 11 września w godzinach popołudniowych do OSP w Tąpkowicach po raz drugi udało się do zanieczyszczonego cieku wodnego, w celu kontroli miejsca. W międzyczasie sprawa została zgłoszona do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. W związku ze zgłoszeniem na miejsce przyjechali inspektorzy WIOŚ, którzy pobrali próbkę zanieczyszczonej wody do badań.

Inspektorzy WIOŚ już podczas pobierania próbek poinformowali, że może być to zanieczyszczenie substancją ropopochodną. Woda w miejscu zgłoszenia była mętna.

W wyniku badań i podjętej analizy pracownicy WIOŚ poinformowali, że woda pochodzi ze zbiorników retencyjnych należących do Międzynarodowego Portu Lotniczego w Pyrzowicach. Inną potencjalną przyczyną zanieczyszczeń mogła być trwająca aktualnie budowa szybkiej kolei i przebudowa dróg. (próbki pobierane były w sąsiedztwie robót). Jednak WIOŚ od razu wykluczył wpłynięcie zanieczyszczeń z placu budowy.

Ze wstępnych ustaleń inspektorów WIOŚ wynika, iż przyczyną zanieczyszczenia cieku była nawałnica, która przeszła przez powiat tarnogórski 8 września. W jej skutek woda ze zbiorników retencyjnych wylała się, a część nadmiaru wpłynęła do cieku wodnego.

Kanał Gliwicki

Może Cię zainteresować:

Wojewoda przedłużył zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego

Autor: Michał Wroński

12/09/2022

Potok Wieszówka

Może Cię zainteresować:

Potok? To był potok! Niedaleko Tarnowskich Gór płynie rdzawy ściek. Tak pracuje ubojnia drobiu

Autor: Patryk Osadnik

31/08/2022

Pomarańczowa rzeka

Może Cię zainteresować:

Pomarańczowa rzeka i niebieskie drzewa w Jaworznie. Teren od lat skażony przez zakłady chemiczne

Autor: Martyna Urban

23/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon